Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82: Ήττα στην παράταση και απώλεια του αβαντάζ έδρας για τους Πειραιώτες

INTIME SPORTS / ΚΑΜΣΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Η Μπαρτσελόνα έκανε το break στο ΣΕΦ κερδίζοντας 82-80 τον Ολυμπιακό και πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας, μένοντας μια νίκη μακριά από το Final Four. Ο Ολυμπιακός καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά σε δύο βράδια, τη Μεγάλη Πέμπτη για να στείλει τη σειρά στη Βαρκελώνη, σε μια βδομάδα.

Το φάουλ του Πετρούσεφ στα 0,5'' για τη λήξη της παράτασης (71-71κ.α.), σε προσπάθεια του Πάρκερ από τα 6,75, έκρινε το Game 3 του ΣΕΦ με την Μπαρτσελόνα, η οποία ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας, γράφοντας το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 80-82 από τους Καταλανούς και πλέον τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5) ο Ολυμπιακός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία και πάλι στο ΣΕΦ για να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε πέμπτο ματς, πίσω στη Βαρκελώνη.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71κ.α., 80-82 παρ.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά το σουτ από μέση απόσταση του Ουίλιαμς – Γκος δεν βρήκε στόχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2τρ., 5ριμπ., 6ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 9 (5ασ.), Ράιτ 16 (8ριμπ.), Κάναν, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (7ριμπ.), Πίτερς 8 (2), Πετρούσεβ 18 (1τρ., 5ριμπ.), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (1τρ., 5ριμπ.).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16, Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (5ασ.), Κάλινιτς 5 (1τρ., 6ριμπ.), Σατοράνσκι 13 (5ασ.), Ερνανγκόμεθ 13 (5ριμπ.), Λαπροβίτολα 12 (2τρ., 8ασ.), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (3τρ., 9ριμπ.), Γιοκουμπάιτις.