BREAKING NEWS
Πέθανε ξαφνικά ο βουλευτής της ΝΔ Ευάγγελος Μπασιάκος
Πηγή: EUROKINISSI/ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ

Σε ηλικία μόλις 63 ετών πέθανε την Παρασκευή ο πρώην υπουργός και βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, Ευάγγελος Μπασιάκος σκορπίζωντας τη θλίψη στην οικογένειά του, αλλά και στον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας, που υπηρέτησε χρόνια με αυταπάρνηση. 

Διαβάστε επίσης

Ο Ευάγγελος Μπασιάκος γεννήθηκε στη Θήβα και ήταν παντρεμένος με τη Βικεντία Συροπούλου και πατέρας ενός παιδιού. 

Εξελέγη Βουλευτής Βοιωτίας της N.Δ. στις εκλογές του Ιουνίου 1989 και του Νοεμβρίου 1989, του 1990, του 1996, του 2000, του 2004, του 2007, του Μαϊου του 2012, του Ιουνίου 2012, Ιανουαρίου 2015 και Σεπτεμβρίου 2015 (πρώτος Βουλευτής στις εκλογές του 1996, 2000, 2004, 2007, Μαϊου 2012, Ιουνίου 2012, Ιανουαρίου 2015 και Σεπτεμβρίου 2015).

Εξελέγη Γραμματέας του προεδρείου της Βουλής τον Ιούλιο και το Νοέμβριο του 1989.Τακτικό μέλος της Διακοινοβουλευτικής Ένωσης (1989-1990), της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης (1990-1991), του Διεθνούς Οργανισμού για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη (ΟΑΣΕ 1996 – 2004) και του ΝΑΤΟ (2007- 2009 και 2012-τώρα). Μετείχε σε πολλές Συνόδους του ΝΑΤΟ σε διάφορες χώρες, όπως: ΗΠΑ, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Νορβηγία, Αζερμπαϊτζάν, Καζακστάν.

Από το 2012 μετείχε σε Συνόδους του ΝΑΤΟ στην Ισλανδία, Τσεχία, Βέλγιο, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Γερμανία, Κροατία, Λιθουανία, Αγγλία, Ιταλία και Ολλανδία. Από το 2015 στην Ουγγαρία, Ουκρανία, Νορβηγία, Βέλγιο, Αλβανία, Κόσοβο, Τουρκία και ΗΠΑ.Εξελέγη (2015) Αντιπρόεδρος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας της Βουλής (εκ μέρους της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Επανεξελέγη 25.01.2017).

ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

- Υφυπουργός Γεωργίας από 3.12.1992 έως 13.10.1993.

- Αρμόδιος για τα Δάση και το Φυσικό Περιβάλλον (Δεκ. 1992-Μάιο 1993), και αρμόδιος για τη διαχείριση των Αγροτικών Προϊόντων, τις Επιδοτήσεις της ΕΟΚ, την Κτηνοτροφία και τη Γεωργική “Ερευνα και Εφαρμογές (Ιούν. – Οκτ. ‘93).

- Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων αρχικά (9.3.2004) καιΥπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων από 23.9.2004 έως 19.9.2007.

Newsletter ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΗ
Όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα και τον Κόσμο στο email σας. Με την εγγραφή σας, συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τους Όρους Χρήσης