ΠΚ 2018: Νίκη με ανατροπή στην Κύπρο και τώρα περιμένει η εθνική για τα μπαράζ

REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU

Με τρόπο, που δεν έχει συνηθίσει, η εθνική ομάδα γύρισε το ματς στην Κύπρο και κέρδισε 2-1. Σε συνδυασμό με την ήττα της Βοσνίας από το Βέλγιο νωρίτερα, η Ελλάδα ουσιαστικά "κλείδωσε" τη 2η θέση του ομίλου της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 (με μια ακόμη νίκη επί του Γιβραλτάρ) και θα περιμένει μέχρι τέλους να δει αν θα είναι στις καλύτερες "δεύτερες", που θα πάνε στα μπαράζ, ή θα πληρώσει την εντός έδρας ισοπαλία με την Εσθονία.

Γνωρίζοντας το αποτέλεσμα-ήττα της Βοσνίας, και με το συντηρητικό σχήμα, που επέλεξε πάλι ο Σκίμπε (Σταφυλίδης αριστερός χαφ, να γίνεται και μπακ, Ζέκα-Τζιόλης στον άξονα και Μάνταλος δεξί χαφ να συγκλίνει), η εθνική ομάδα ήταν παθητική στο παιχνίδι της.

2017 10 07T185635Z 881653057 RC140B372020 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Αγχωμένος ο Μίκαελ Σκίμπε - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Δεν έδειχνε ομάδα, που καιγόταν να πάρει το τρίποντο και είχε μία κεφαλιά του Μανωλά μόνο ελάχιστα άουτ στο 8 (από φάουλ του Φορτούνη).

Χρειάστηκε το γκολ του Σωτηρίου (από κάθετη του Κάστανου, που εξουδετέρωσε το δίδυμο Μανωλά-Παπασταθόπουλου) για να αφυπνίσει τους διεθνείς, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 18.

2017 10 07T191113Z 254630897 RC17A0E5B900 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια - ο Καρνέζης απέκρουσε το πρώτο σουτ - ανοίγει το σκορ - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Πίεσαν και στο 24 ήρθε το πρώτο «δώρο», λάθος πάσα του Αρτυματά στον Μάνταλο εκτός περιοχής, και ο Μήτρογλου με σούπερ κίνηση πίβοτ και τελείωμα με το αριστερό ισοφάρισε σε 1-1.

2017 10 07T191400Z 1716922789 RC1FA19A03C0 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(14ο γκολ για τον Μήτρογλου με τη φανέλα της εθνικής - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

2 λεπτά αργότερα, ένα ακόμη καλοχτυπημένο κόρνερ του Φορτούνη και ο Τζιόλης με το πρώτο επίσημο γκολ του (είχε ένα ακόμη σε φιλικό από το 2011) πέτυχε το 1-2.

2017 10 07T191708Z 1240729889 RC1DE649B000 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Τα συγχαρητήρια στον Τζιόλη για το γκολ - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Από το σημείο εκείνο ο Σκίμπε έδωσε εντολή στο Σταφυλίδη να γίνεται 5ος στην άμυνα για να μην δώσει χώρο στους Κύπριους, που πάντως διαμαρτύρονται (δικαιολογημένα) για πέναλτυ στο 32 όταν ο Τζαβέλλας σταμάτησε με τα χέρια του σουτ του Κυριάκου από κοντά.

2017 10 07T193335Z 1490377436 RC1B07B29D20 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Προσπάθεια του Σταφυλίδη να ανακόψει το Δημητρίου - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάνταλος έκανε κούρσα 40 μέτρων και μπήκε μόνος στην περιοχή, αλλά δεν επέλεξε να τελειώσει τη φάση απέναντι στον Παναγή, αλλά να γυρίσει δίπλα και να χαθεί η κατοχή.

Το πρώτο 15λεπτο του β μέρους ήταν καταιγιστικό για την εθνική ομάδα, που έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το τρίποντο με ένα ακόμη γκολ, όμως τόσο ο Μήτρογλου (σε δύο περιπτώσεις), όσο και ο Μάνταλος, που είδε το σουτ του στο 57 να σταματά στο κάθετο δοκάρι, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

2017 10 07T200225Z 2001092195 RC1743249B10 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Ο Μάνταλος εκτελεί με το αριστερό, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Ο Σκίμπε προσπάθησε στο υπόλοιπο του αγώνα να κρατήσει μακριά από την εστία του Καρνέζη τους Κύπριους, που αντεπιτέθηκαν στο τέλος και είχαν ένα σουτ του Κυριάκου στο 79 να σταματά ο Καρνέζης. Ούτε στις καθυστερήσεις ο Μάνταλος μπόρεσε να κάνει το 1-3 καθώς τον σταμάτησε ο Παναγή.

2017 10 07T200227Z 289600288 RC1B8318A8F0 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP CYP GRC

(Πολύ καλή παρουσία του Μήτρογλου - Πηγή: REUTERS / YIANNIS KOURTOGLOU)

Πλέον η εθνική ομάδα θα περιμένει την Τρίτη να φτάσει με νίκη επί του Γιβραλτάρ (χωρίς τους Δώνη, Σάμαρη και Παπασταθόπουλο, που συμπλήρωσαν κάρτες και "καθάρισαν" για τα μπαράζ) τους 19 βαθμούς και τους 13 από τις «δεύτερες» των ομίλων, για να διαπιστώσει εάν θα είναι στις καλύτερες «8», που θα πάνε στα μπαράζ.

Οι 11άδες

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Αντωνιάδης (60 Αλεξάνδρου), Λαϊφης, Μαργκάσα (85 Μυτίδης), Λαμπάν, Αρτυματάς, Κάστανος (79 Οικονομίδης), Κυριάκου, Σωτηρίου.

Ελλάδα (Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (69 Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Μάνταλος, Σταφυλίδης, Φορτούνης (76 Δώνης), Μήτρογλου (89 Σάμαρης).

Το Βέλγιο έκανε το καθήκον του

Οι Βέλγοι το είπαν και το έκαναν. Πήγαν στη Βοσνία και κέρδισαν, κυνηγώντας μάλιστα το τρίποντο μέχρι το τέλος του αγώνα, σε ένα 90λεπτο ανατροπών.

2017 10 07T160756Z 559995880 RC1A2D024670 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BIH BEL

(Ο Μενιέ (ν.15) έχει ανοίξει το σκορ για το Βέλγιο - Πηγή: REUTERS / DADO RUVIC)

Το γρήγορο 0-1, έγινε 2-1 στο α μέρος με λάθη της άμυνας του Βελγίου και τον Μπέγκοβιτς να σταματά εντυπωσιακά τους Βέλγους επιθετικούς.

2017 10 07T163524Z 1758456143 RC16499087A0 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BIH BEL

(Ο Μεντούγιανιν πανηγυρίζει με τον Ντζέκο το 2-1 της Βοσνίας - Πηγή: REUTERS / DADO RUVIC)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, το Βέλγιο ισοφάρισε με τον Μπατσουαγί και πήρε το προβάδισμα με τον Φερτόνχεν χάνοντας και άλλες ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς.

2017 10 07T173551Z 743886554 RC1630E8E650 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BIH BEL

(Ο Μπατσουαγί (ν.9) ισοφάρισε για το Βέλγιο - Πηγή: REUTERS / DADO RUVIC)

Η Βελγική άμυνα ήταν ευάλωτη στα στημένα και δέχθηκε την ισοφάριση στο 82 από τον Ντούμιτς, όμως ένα λεπτό μετά ο Καρασκό τιμώρησε την κακή λειτουργία στην περιοχή της Βοσνίας και διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

2017 10 07T175906Z 1267945639 RC19DF88ED10 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP BIH BEL

(Οι Βέλγοι πανηγυρίζουν στο φινάλε του αγώνα - Πηγή: REUTERS / DADO RUVIC)

Με την ήττα τους οι Βόσνιοι αποκλείστηκαν οριστικά πριν το ματς της εθνικής, ακόμη και αν έβγαιναν 2οι (με νίκη στην Εσθονία), αφού όταν τους αφαιρεθούν οι βαθμοί από τα ματς με το Γιβραλτάρ θα μείνουν με 11, που θα είναι λογικά η χειρότερη επίδοση σε όλους τους ομίλους.

ΠΚ 2018 - 8ος όμιλος

9η αγωνιστική

Βοσνία-Βέλγιο 3-4 (30 Μεντούνιανιν, 39 Βίστσα, 82 Ντούμιτς / 4 Μενιέ, 59 Μπατσουαγί, 68 Φερτόνχεν, 83 Καρασκό)
Γιβραλτάρ-Εσθονία 0-6 (10 Λουτς, 30 Κάιτ, 38 Ζενιόβ, 52, 65, 77 Ταμ)
Κύπρος-Ελλάδα 1-2 (18 Σωτηρίου / 24 Μήτρογλου, 26 Τζιόλης)