Α1 μπάσκετ: Ο Άρης πήρε το ντέρμπυ με την ΑΕΚ

Νίκη του Άρη και επί της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο για την Α1 μπάσκετ ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ

Το Αλεξάνδρειο δίνει ώθηση στον Άρη, που κέρδισε μετά τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο και τον άλλο Δικέφαλο, την ΑΕΚ, με 64-62, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο Άρης πήρε το ματς στο β ημίχρονο μέσα από την άμυνα του, που κράτησε την ΑΕΚ στους 62 πόντους. Κολοσσός και Προμηθέας έκαναν το 2 στα 2 στα άλλα παιχνίδια.

Ο Άρης δεν είχε καλή αντίδραση σε σετ παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ και δεν μπόρεσε να τρέξει. Βρήκε σκορ όταν μπήκε στο ματς ο Μπένσον (κανείς ψηλός της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να τον παίξει) και είχε 0/6 3π.. Ο Δικέφαλος βρήκε σκορ από την περιφέρεια (Μπάρλοου και Λαρεντζάκης) και παρότι είχε 6 λάθη, πήρε μια μικρή διαφορά 5 πόντων.

18591541

(Προσπάθεια του Λαρεντζάκη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Κακό μπάσκετ και στο β δεκάλεπτο με τον Άρη να προσπαθεί να μειώσει (έφτασε στο 24-27, αλλά ένα σερί της ΑΕΚ στο φινάλε με τον Γκριν πρωταγωνιστή την έφερε στο +10 (24-34). Το φάουλ όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου στο πέταγμα της μπάλας του Βον έφτασε τα λάθη της Ένωσης στα 10 και τον Άρη να μένει στο ματς.

18591550

(Ο Παναγιώτης Γιαννάκης κέρδισε και την ΑΕΚ, μετά τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Αυτό του επέτρεψε να κάνει ένα δικό του σερί 10-1 και με 37-35 να περάσει μπροστά στο σκορ, και κινητήριο μοχλό τον Αθηναίου σε σκοράρισμα και δημιουργία. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις μόνον από τον Γκριν, συνέχισε όμως να κάνει λάθη (και να χάνει τα ριμπάουντς), που της κόστισαν το προβάδισμα.

18591554

(Ο Βον επιτηρεί τον Ξανθόπουλο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Ο Άρης πέτυχε να ξεφύγει στο φινάλε του ματς με 5 πόντους 62-57, όμως η ΑΕΚ ουσιαστικά του "εξασφάλισε" το ματς συνεχίζοντας τα λάθη (2 φορές έχασε κατοχή και δέχθηκε αιφνιδιασμό). Το τρίποντο του Σάκοτα για το 64-62 έδωσε στο Δικέφαλο την ευκαιρία να εκδηλώσει επίθεση 12’’ και εκεί όμως έγινε λάθος επιλογή, αφού δεν επιλέχθηκε από τον Γκριν η ισοφάριση (μέσα από τις βολές), αλλά η πάσα για τρίποντο του Μπάρλοου, που αστόχησε.

Τα 10λεπτα: 10-15, 27-34 (17-19), 48-47 (21-13), 64-62 (16-15)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του ντέρμπυ)

Χειρουργήθηκε ο Τιλί στον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός Superfoods θα κλείσουν την Κυριακή το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής. Οι ερυθρόλευκοι πάντως έμαθαν ακόμη πιο δυσάρεστα νέα από τον τραυματισμό του Τιλί, που χειρουργήθηκε και θα μείνει εκτός δράσης πάνω τελικά από 4 μήνες. Ο Ολυμπιακός θα αναζητήσει λογικά αντικαταστάτη.