Champions League: Ο ΑΠΟΕΛ σταμάτησε τη Ντόρτμουντ, γκολ ο «Σωκράτης»

Με γκολ του Παπασταθόπουλου (δ.) 1-1 η Ντόρτμουντ με τον ΑΠΟΕΛ ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU

Πρώτος βαθμός για τον ΑΠΟΕΛ με το 1-1 απέναντι στη Ντόρτμουντ με τον Παπασταθόπουλο να ισοφαρίζει. Στο ματς της βραδιάς στην 3η αγωνιστική του Champions League Ρεάλ Μ. και Τότεναμ αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλες 1-1. Η Λίβερπουλ έβαλε 7 γκολ στη Μάριμπορ, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Σπαρτάκ Μ. επί της Σεβίλλης.

Γκολ ο Σωκράτης στην Κύπρο

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από λάθος του τερματοφύλακά της που εκμεταλλεύτηκε ο Ποτέ και χρειάστηκε να σκοράρει λίγο μετά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος (που δεν πανηγύρισε) για να ισοφαρίσει τον ΑΠΟΕΛ.

18604408

(Ο Παπασταθόπουλος ισοφαρίζει - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / STRINGER)

Η Γερμανική ομάδα κυνήγησε την πλήρη ανατροπή και είχε δοκάρι στο φινάλε, και πλέον είναι πολύ δύσκολο να προκριθεί από τον όμιλο.

18604397

(Ο Παπασταθόπουλος δεν πανηγυρίζει το γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU)

Την ίδια ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη από την Τότεναμ ξεκινώντας με δοκάρι του Κριστιάνο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Βαράν.

18604393

(Η μπάλα στα δίχτυα του Νάβας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KIKO HUESCA)

Ο Ρονάλντο ισοφάρισε με πέναλτυ που κέρδισε λίγο πριν το ημίχρονο ο Κρόος, ο Λιορίς έκανε σπουδαία εμφάνιση στο β ημίχρονο και οι δύο ομάδες με την ισοπαλία έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για τις δύο θέσεις του 8ου ομίλου.

18605239

(Ο Κριστιάνο έφτασε τα 5 γκολ στη διοργάνωση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / BALLESTEROS)

Στον 5ο όμιλο η Λίβερπουλ δεν είχε πρόβλημα σκοράροντας 7 φορές στην έδρα της Μάριμπορ και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ για την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση (Ζίλινα-Μαρσέιγ και Μπάτε-Σαχτάρ τα άλλα δύο ματς).

18604346

(Ρεκόρ από τη Λίβερπουλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANTONIO BAT)

Η νίκη της βραδιάς όμως είναι της Σπαρτάκ με 5 γκολ στη Σεβίλλη, με τους Μοσχοβίτες να μπαίνουν δυνατά στη μάχη της πρόκρισης.

18605480

(Ο Λουίζ Αντριάνο σκοράρει για τη Σαχτάρ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAXIM SHIPENKOV)

Στον 6ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτυ προηγήθηκε γρήγορα 2-0, η Νάπολι έχασε πέναλτυ με τον Μέρτενς στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε με τον Ντιαβαρά στο 73 και κυνήγησε μέχρι τέλους την ανατροπή, που δεν ήρθε. Η Σαχτάρ κράτησε με 10 παίκτες το προβάδισμα με 2-1 στην Ολλανδία.

18605232

(Ο Έντερσον αποκρούει το πέναλτυ του Μέρτενς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / NIGEL RODDIS)

Τέλος στον 7ο όμιλο η εκπληκτική Μπεσίκτας έκανε το 3 στα 3 μέσα στο Μονακό, που πλέον δύσκολα θα έχει τύχη για τις δύο πρώτες θέσεις, ενώ Λειψία και Πόρτο θα μονομαχήσουν για την 2η.

18605474

(Οι παίκτες της Μπεσίκτας πανηγυρίζουν στο Μόντε Κάρλο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEBASTIEN NOGIER)

Champions League

Τρίτη 26/9

Ε Όμιλος
Μάριμπορ-Λίβερπουλ 0-7 (4, 54 Φιρμίνο, 13 Κουτίνιο, 19, 40 Σαλάχ, 86 Τσαμπερλέιν, 90 Άρνολντ)
Σπάρτακ Μ.-Σεβίλλη 5-1 (18, 90 Κουίνσι, 58 Μελγκαρέχο, 67 Γλουσακόφ, 74 Λουίζ Αντριάνο / 30 Κγιάερ)

Η βαθμολογία: Λίβερπουλ 5, Σπαρτάκ Μ. 5, Σεβίλλη 4, Μάριμπορ 1

ΣΤ Όμιλος
Μάντσεστερ Σ.-Νάπολι 2-1 (9 Στέρλινγκ, 13 Ζεσούς / 73 πεν. Ντιαβαρά)
Φέγιενορντ-Σαχτάρ 1-2 (8 Μπερχάους / 24, 54 Μπερνάρντ)

Η βαθμολογία: Μάντσεστερ Σ. 9, Σαχτάρ 6, Νάπολι 3, Φέγιενορντ 0

Ζ Όμιλος
Μονακό-Μπεσίκτας 1-2 (30 Φαλκάο / 34, 55 Τοσούν)
Λειψία-Πόρτο 3-2 (8 Όρμπαν, 38 Φόσμπεργκ, 41 Αγκουστίν / 18 Αμπουμπακάρ, 44 Μαρκάνο)

Η βαθμολογία: Μπεσίκτας 9, Λειψία 4, Πόρτο 3, Μονακό 1

Η Όμιλος
Ρεάλ Μ.-Τότεναμ 1-1 (43 πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο / 28 αυτ. Βαράν)
ΑΠΟΕΛ-Ντόρτμουντ 1-1 (62 Ποτέ / 67 Παπασταθόπουλος)

Η βαθμολογία: Ρεάλ Μ. 7, Τότεναμ 7, Ντόρτμουντ 1, ΑΠΟΕΛ 1

*Στην επόμενη αγωνιστική παίζουν τα ίδια ζευγάρια στις έδρες των φιλοξενούμενων σήμερα.