Ligue 1: Ισοπαλία στο ντέρμπυ και επεισόδια στο Μαρσέιγ-ΠΣΖ

Σοβαρά επεισόδια πριν το ντέρμπυ Μαρσέιγ-Παρί στη Γαλλία ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GUILLAUME HORCAJUELO

Το ντέρμπυ του πρωταθλήματος Γαλλίας ανάμεσα στη Μαρσέιγ και την Παρί σεν Ζερμέν έληξε ισόπαλο 2-2 με γκολ του Καβάνι στις καθυστερήσεις. Στο Βελοντρόμ επικράτησε τρομερή ένταση, με ξύλο ανάμεσα σε οπαδούς της Μαρσέιγ και την Αστυνομία εκτός γηπέδου, αλλά και αποβολή του Νεϊμάρ.

Σφοδρές συγκρούσεις οπαδών και Αστυνομίας

Παρότι υπήρξε απαγόρευση μετακίνησης οπαδών από το Παρίσι, η παρουσία αυτοκινήτων με πινακίδες από τη Γαλλική πρωτεύουσα άναψε τα αίματα έξω από το Βελοντρόμ.

2017 10 22T165952Z 493620095 RC18908AF780 RTRMADP 3 SOCCER FRANCE OLM PSG

(Σφοδρά επεισόδια στη Μασσαλία - Πηγή: REUTERS / PHILIPPE LAURENSON)

Σημειώθηκαν μεγάλης έκτασης επεισόδια ανάμεσα στους ούλτρας και την Αστυνομία, που έκανε χρήση δακρυγόνων, αλλά και του οχήματος με το κανονάκι νερού.

2017 10 22T162800Z 531648996 RC1C46EBAC70 RTRMADP 3 SOCCER FRANCE OLM PSG

(Δακρυγόνα και κανονάκι νερού χρησιμοποίησε η Αστυνομία - Πηγή: REUTERS / PHILIPPE LAURENSON)

Τρεις αστυνομικοί και ένας φίλαθλος τραυματίστηκαν, όχι πάντως σοβαρά, ενώ η Αστυνομία ανακοίνωσε ότι συνέλαβε 10 άτομα, με τους χούλιγκανς να πετούν πέτρες και αντικείμενα προς τις αστυνομικές δυνάμεις.

18625693

(Χάος στο Βελοντρόμ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GUILLAUME HORCAJUELO)

Ένταση και στο γήπεδο

Η ένταση μεταφέρθηκε και στο Βελοντρόμ με δεκάδες πυρσούς και καπνογόνα στην έναρξη του αγώνα.

18625698

(Καπνογόνα από τους οπαδούς της Μαρσέιγ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GUILLAUME HORCAJUELO)

Αλλά και κατά τη διάρκεια του 90λεπτου οι οπαδοί της Μαρσέιγ πετούσαν σε κάθε ευκαιρία αντικείμενα προς τους παίκτες της Παρί, με κύριο αποδέκτη το Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος εκνευρισμένος και από δύο μαζεμένα φάουλ, που του έκαναν οι αντίπαλοι δεν κράτησε την ψυχραιμία του και έπεσε πάνω σε αντίπαλο του για να αποβληθεί στο 87.

18627143

(Η αποβολή του Νεϊμάρ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / GUILLAUME HORCAJUELO)

Ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 33 για την Παρί, το γκολ του Λουίς Γκουστάβο από το 16, ενώ στο 78 ο Τοβέν είχε κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους.

2017 10 22T205752Z 571873121 RC1F72F07130 RTRMADP 3 SOCCER FRANCE OLM PSG

(Ο Καβάνι (ν.9) ισοφαρίζει στο 93 - Πηγή: REUTERS / JEAN-PAUL PELISSIER)

Την τελευταία λέξη όμως την είπε ο Καβάνι με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να νικά τον Μανταντά για το τελικό 2-2.

Βασικός ο Μήτρογλου

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε στην αρχική 11άδα της Μαρσέιγ και έγινε αλλαγή στο 66 με τον Ενζί.

2017 10 22T193853Z 1369227470 RC1A057C4D10 RTRMADP 3 SOCCER FRANCE OLM PSG

(Προσπάθεια του Κώστα Μήτρογλου - Πηγή: REUTERS / PHILIPPE LAURENSON)

Με την ισοπαλία η Παρί έχει 26 β. μετά από 10 ματς και ακολουθούν Μονακό (22), Ναντ (20), Λυόν (19) και Μαρσέιγ (18).