Κύπελλο Ελλάδας: Ο «νόμος» της Super League στη 2η αγωνιστική

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ολυμπιακός ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Οι ομάδες της Super League έχουν αγωνιστική διαφορά από εκείνες της Football League και κατάφεραν και σήμερα να κερδίσουν στην 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός και Ξάνθη «κλείδωσαν» την πρόκριση τους με τη 2η νίκη τους, ενώ ματσάρα έγινε στο Βικελίδης, με τον Πανιώνιο να καταβάλει τον Άρη στις καθυστερήσεις. Το ίδιο δύσκολα κέρδισε και ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Περισσότερο με αγγαρεία έμοιαζε το ματς στη Νεάπολη, σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-0 τον Αχαρναϊκό (που δεν ξέρει αν θα αγωνιστεί στο νέο πρωτάθλημα της Football League).

18636608

(Ο Ζιλέ άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Δύο γκολ στο ξεκίνημα του κάθε ημιχρόνου και ένα στις καθυστερήσεις του Εμενίκε (που επανήλθε και τέθηκε στη διάθεση του Λεμονή για το «ντέρμπυ αιωνίων») διαμόρφωσαν τη 2η νίκη των ερυθρόλευκων στον 5ο όμιλο.

4265997

(Επιστροφή σε δράση με γκολ για τον Εμενίκε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο ΠΑΟΚ μάλλον υποτίμησε τον Απόλλωνα Πόντου (Καλαμαριάς), που είναι μια από τις ομάδες που θα παλέψουν για άνοδο στη Super League και χρειάστηκε ένα γκολ του Μακ στο 90 για να πάρει τη 2η νίκη του και την πρόκριση.

4266362

(Μόνο εύκολη δεν ήταν η επικράτηση του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν πολύ τον φλύαρο και προβληματικό στο γκολ Δικέφαλο, ενώ απείλησαν με γκολ την εστία του Πασχαλάκη, ακόμη και μετά το 0-1.

4266421

(Στο τέλος του αγώνα νικήθηκε ο γκολκίπερ του Απόλλωνα Καλογεράκης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Το ματς της αγωνιστικής έγινε για τον 7ο όμιλο στο Βικελίδης, με τον τερματοφύλακα του Άρη Καντιμοίρη να διατηρεί το σκορ στο 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λάμπρου σκόρερ του Πανιωνίου.

4266164

(Ο Λάμπρου ψύχραιμα ανοίγει το σκορ για τον Πανιώνιο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Όμως στο β μέρος οι παίκτες του Άρη βρήκαν ρυθμό και με κορυφαίο τον Πλατέλα πίεσαν για την ισοφάριση κυρίως μέσα από στημένα και το πέτυχαν στο 74 από κοντά με τον Πασά να διαμορφώνει το 1-1.

4266262

(Ο Πασάς έχει ισοφαρίσει για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Πανιώνιος ξύπνησε στο τέλος, καθώς κινδύνευε με αποκλεισμό, και ο Γρηγορίου έβαλε στο ματς και τους Χατζισαφί, Μασούντ και Γιεσίλ. Ο Καντιμοίρης έκανε δύο ακόμη σπουδαίες επεμβάσεις απέναντι στον Χατζισαφί (καταπληκτική στο τετ α τετ του 91), αλλά νικήθηκε στις καθυστερήσεις μετά από κόρνερ, σουτ του Λάμπρου εκτός περιοχής και τακουνάκι του Γιεσίλ για το τελικό 1-2.

4266344

(Ο Γιεσίλ (αρ.) με τακουνάκι διαμορφώνει το τελικό 1-2 για τον Πανιώνιο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Άρης θα έχει μια ευκαιρία ακόμη για πρόκριση υποδεχόμενος τον ΠΑΣ στην τελευταία αγωνιστική, αλλά διαμαρτύρεται για το ακυρωθέν γκολ που πέτυχε ο Μουμίν στο 59, για φάουλ του Σόουζα στον γκολκίπερ Κότνικ, που υπέδειξε λανθασμένα ο διαιτητής Καραντώνης.

4266385

(Οι διαμαρτυρίες των παικτών του Άρη στο διαιτητή - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε με δοκάρι του Κυνηγόπουλου το ματς στη Λάρισα, δέχθηκε δύο γκολ από τους γηπεδούχους, της ακυρώθηκε τέρμα του Μακρυδημήτρη και η ΑΕΛ με 3-0 έφτασε και αυτή τους τρεις βαθμούς στον 8ο όμιλο.

18637347

(Νίκη με 3 γκολ για την ΑΕΛ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρίες απέναντι στον Πανσερραϊκό, αλλά μετά το γρήγορο πρώτο γκολ, «ησύχασε» με το 2-0 του Μαρκόφσκι στο 85 και έφτασε τους 3 βαθμούς, ενώ οι Σέρρες θα κυνηγήσουν την έκπληξη κόντρα στην Ξάνθη.

4265995

("Καθάρισε" στο τέλος ο Παναιτωλικός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ)

Τέλος στην Κρήτη η Ξάνθη φάνηκε να κάνει περίπατο με τον Εργοτέλη με δύο γρήγορα γκολ του Τριάδη.

4266075

(Κοουτσάρισμα με κινητό για τον Τάκη Γκώνια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Η Κρητική ομάδα, που είχε τον προπονητή της Τάκη Γκώνια τιμωρημένο στην κερκίδα είχε δοκάρι στο 41 και ισοφάρισε σε 2-2, όμως η πιο έμπειρη ακριτική ομάδα, πέτυχε άλλα δύο γκολ για την 2η νίκη της στον 6ο όμιλο και είναι μια ανάσα (1 βαθμό) από την πρόκρισή της.

4266063

(Ο Γέντρισεκ με το 2-4 σφραγίζει την πρόκριση της Ξάνθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Κύπελλο Ελλάδας – Τετάρτη 25/10

Αχαρναϊκός - Ολυμπιακός 0-3 (9 Ζιλέ, 48 Μαρτίνς, 90+1 Εμενίκε)
Εργοτέλης - Ξάνθη 2-4 (50 Έφορντ, 57 πεν. Ροβίθης / 20, 26 Τριάδης, 64 Κίκε, 81 Γέντρισεκ)
Παναιτωλικός - Πανσερραϊκός 2-0 (8 Μάρκος Πάουλο, 85 Μαρκόφσκι)
Άρης - Πανιώνιος 1-2 (74 Πασσάς / 40 Λάμπρου, 90+3 Γιεσίλ)
ΑΕΛ - Παναχαϊκή 3-0 (9 Γιαννιτσάνης, 51 Περόνε, 78 Κριζμάν)
Απόλλων Πόντου - ΠΑΟΚ 0-1 (90 Μακ)