Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ: Τελικό η ΑΕΚ, νίκη σε ματς-θρίλερ με τον Παναθηναϊκό Superfoods

Έξαλλα πανηγύρια από τους φίλους της ΑΕΚ για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Η ΑΕΚ επιστρέφει σε τελικό Κυπέλλου μπάσκετ μετά από 16 χρόνια (2001). Σε έναν ημιτελικό-ντέρμπυ κέρδισε 73-69 τον Παναθηναϊκό Superfoods και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από τον 2ο ημιτελικό Άρη-Ολυμπιακού. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Στο τέλος μίλησε η ψυχραιμία στις βολές, ενώ οι «πράσινοι» στο β μέρος εμφάνισαν και σημάδια κόπωσης από το ταξίδι στη Βιτόρια.

Νευρικός ο ημιτελικός από το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να ξεκινά καλύτερα και 8 πόντους του Λοτζέσκι, αλλά την ΑΕΚ γρήγορα να μειώνει και το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο.

4277879

(Προσπάθεια του Χάρις ανάμεσα σε Καλάθη, Βουγιούκα και Λοτζέσκι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Εκτός από την καλή αμυντική προσπάθεια των παικτών, που κράτησε χαμηλά το σκορ, υπήρχε και μεγάλη αστοχία, ακόμη σε εύκολες προσπάθειες με λέι-απ (3/18 σουτ στο β 10λεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods).

4277857

(Ο Βουγιούκας κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η ΑΕΚ με 10 πόντους του Χαρις και 9 του Γκριν πέτυχε να πάρει μια μικρή διαφορά, ενώ ο Λοτζέσκι έμεινε στους 8 πόντους, με τον Παππά (6 π.) και τον Βιουγιούκα (6 π.-10 ριμπ) να είναι οι καλύτεροι του «τριφυλλιού».

4277729 copy

(Προσπάθεια του Ντένμον υπό το βλέμμα του Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ήταν η σειρά της ΑΕΚ να είναι πιο άστοχη από τους «πράσινους» βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και να μείνει στους 10 μόλις πόντους και τον Παναθηναϊκό Superfoods με δύο τρίποντα του Ντένμον, να παίρνει εκείνος μια μικρή διαφορά (38-43), που όμως έκλεισε γρήγορα.

4277862

(Ο Σάκοτα μαρκάρει τον Παππά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στο τελευταίο 10λεπτο παίχτηκε εξαιρετικό μπάσκετ σε ένα σπουδαίο ντέρμπυ. Χάρις, Γκριν και Ελόνου έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με 66-62 στο τελευταίο λεπτό, με τους «πράσινους» να στέλνουν το ματς στις βολές.

4278031

(Καλάθι του Ελόνου με τον Βουγιούκα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με 4/4 του Γκριν, 1/2 του Ελόνου και 2/2 στις καθοριστικές τελευταίες βολές του Σάκοτα η ΑΕΚ νίκησε, παρότι οι «πράσινοι» μπορούσαν να κερδίσουν εκείνοι. 1/2 ο Καλάθης, 1/2 ο Παππάς και 2/3 ο Ρίβερς, που είχε μειώσει στον πόντο (69-68) με τρίποντο και δύο λάθη (του Λαρεντζάκη στην τελευταία επαναφορά και του Ρίβερς, που πάτησε γραμμή μετά το κλέψιμο στο 71-69) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

4277878

(Πάρτυ από 10 χιλιάδες φίλους της ΑΕΚ για την πρόκριση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα 10λεπτα: 17-18, 32-28 (15-10), 42-44 (10-16), 73-69 (31-25)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του ημιτελικού)

Στις 18.30 θα γίνει ο 2ος ημιτελικός του Άρη με τον Ολυμπιακό, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθεί στις 17 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο.