Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: Ισόπαλο το ντέρμπυ της Μαδρίτης, νίκη για τη Ρόμα

Χωρίς γκολ στο ντέρμπυ της Μαδρίτης ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RODRIGO JIMENEZ

Η αγωνιστική δράση του Σαββάτου στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, είχε εκτός από το Λονδρέζικο ντέρμπυ Άρσεναλ-Τότεναμ, δύο ακόμη μεγάλα ντέρμπυ πόλεων. Στη Μαδρίτη Ατλέτικο και Ρεάλ έμειναν στο 0-0 και 10 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, μετά από 12 παιχνίδια στη La Liga,  ενώ στη Ρώμη, η Ρόμα ήταν το "αφεντικό" της πόλης, νικώντας 2-1 τη Λάτσιο στο Ιταλικό πρωτάθλημα.

Χωρίς γκολ το ντέρμπυ της Μαδρίτης

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο καινούργιο γήπεδο των ροχιμπλάνκος, σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα, που όμως τις φέρνει και τις δύο στο -10 από την Μπαρτσελόνα.

18738550

(Πολλές και δυνατές μονομαχίες είχε το ντέρμπυ της Μαδρίτης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RODRIGO JIMENEZ)

Λιγοστές οι φάσεις στο α ημίχρονο, και δράση στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης όπου θα μπορούσε να μπει ένα γκολ. Ο Βαράν πρώτα έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, από ενέργεια του Γκαμεϊρό και στη συνέχεια η "βασίλισσα" είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κρόος και τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

18737851

(Ένα ακόμη μέτριο ματς για τον Κριστιάνο Ρονάλντο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RODRIGO JIMENEZ)

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το 0-3 τη Λεγανιές, αφού ο Τερ Στέγκεν χρειάστηκε να σταματήσεις αρκετές φορές τους επιθετικούς των γηπεδούχων (βασικός ο Σιόβας).

18736681

(Δύο γκολ ο Σουάρες για τη Μπαρτσελόνα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JAVIER LOPEZ HERNANDEZ)

Ο Μέσι ήταν καλά κλεισμένος, και τη λύση έδωσε ο Σουάρες με δύο γκολ, ενώ ο Παουλίνιο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για την αήττητη ομάδα του Βαλβέρδε.

La Liga – 12η αγωνιστικής

Παρασκευή
Ζιρόνα - Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-1 (64' Στουάνι / 7' Ζοζέ)

Σάββατο
Χετάφε - Αλαβές 4-1 (6' Μπεργκάρα, 9' πέν. Μολίνα, 53', 64' Άνχελ / 81' Σάντος)
Λεγανές - Μπαρτσελόνα 0-3 (28', 60' Σουάρες, 90' Παουλίνιο)
Σεβίλλη - Θέλτα 2-1 (36' Μουριέλ, 48' Νολίτο / 13' Γκόμες)

Έιμπαρ - Μπέτις (22:00)

Η βαθμολογία: 1. Μπαρτσελόνα 34, 2. Βαλένθια 27, 3. Ρεάλ Μ. 24, 4. Ατλέτικο Μ. 24, 5. Σεβίλλη 22.

Στη Ρόμα το ντέρμπυ της «αιώνιας πόλης»

Η Ρόμα κέρδισε 2-1 τη Λάτσιο και την προσπέρασε στην βαθμολογία της Serie A, μπαίνοντας 4άδα με την 5η σερί νίκη της.

18737752

(Οι παίκτες της Ρόμα πανηγυρίζουν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CLAUDIO PERI)

Με πέναλτι του Περότι και γκολ του Ναϊνγκολάν οι "τζαλορόσι" προηγήθηκαν 2-0. Ένα πέναλτυ που έκανε ο Κώστας Μανωλάς με χέρι (που καταλογίστηκε με τη χρήση του VAR), έβαλε τη Λάτσιο ξανά στο ματς στο 72 (σκόραρε ο Ιμόμπιλε), αλλά δίχως κάτι παραπάνω.

18738295

(Χωρίς φανέλα έμεινε στους πανηγυρισμούς ο Κώστας Μανωλάς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURIZIO BRAMBATTI)

Η Νάπολι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με την Μίλαν, και πήρε το τρίποντο, που τη διατηρεί στην πρώτη θέση. Εκτός από τα 2 γκολ του Ινσίνιε και του Ζιελίνσκι, οι παρτενοπέι είχαν πολλές ευκαιρίες (με το Ντοναρούμα να κάνεις πολλές σωτήριες επεμβάσεις) και δοκάρι.