Super League: Ισόπαλο το ντέρμπυ Παναθηναϊκού-ΑΕΚ στις καθυστερήσεις

Ο Λιβάγια κράτησε στην κορυφή την ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπυ του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή, που φέρνει το Δικέφαλο στην κορυφή της βαθμολογίας (μέχρι το ματς του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο). Η Ένωση σκόραρε στις καθυστερήσεις (με εμφανές το κενό της απουσίας του Μάνταλου), σε μια έδρα, που δεν έχει καλή παράδοση, με τον Παναθηναϊκό να παλεύει μέχρι το τέλος να υπερασπιστεί το προβάδισμά του.

Η ΑΕΚ μπήκε δίχως συγκέντρωση στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός την «χτύπησε» στο αδύνατό σημείο της: τα στημένα. Ο Μολέντο στο 10 έκανε γκολ την εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κουρμπέλης αστόχησε.

18739880

(Ο Μολέντο εξέθεσε την άμυνα της ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Οι «πράσινοι» επέλεξαν να δώσουν χώρο στην ΑΕΚ (ενώ δεν είχαν και καλή κυκλοφορία), που όμως δεν είχε σημείο αναφορά εντός αντίπαλης περιοχής (Λιβάγια και Κλωναρίδης δίδυμο στην επίθεση, χωρίς χώρους για να «τρέξουν») και προσπαθούσε με σέντρες, που έδιωχνε εύκολα ο Μολέντο.

18741253

(Η φάση του τραυματισμού του Μολέντο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Στο 33 ο Βλαχοδήμος διώχνοντας την μπάλα έστειλε το Βραζιλιάνο πάνω στο Βράνιες και στη συνέχεια εκτός παιχνιδιού, καθώς ο Μολέντο χρειάστηκε να κάνει 7 ράμματα και να γίνει αλλαγή (ζαλιζόταν) με τον Κουτρουμπή.

18741252

(Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Μολέντο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Από τις ελάχιστες φορές, που η ΑΕΚ κυκλοφόρησε την μπάλα, ο Γαλανόπουλος εκτέλεσε στο 26 από το σημείο του πέναλτυ και γύρισμα του Γκάλο, δίπλα από το δοκάρι, ενώ ένα ακόμη σουτ του Μπακασέτα μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

18741192

(Ο Γαλανόπουλος (δ) σε μονομαχία του με το Χουλτ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Χωρίς να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού ή η «φιλοσοφία» των δύο ομάδων, το ντέρμπυ στο β ημίχρονο είχε καλύτερο κάπως ρυθμό. Ο Χριστοδουλόπουλος, που μπήκε στη θέση του Κλωναρίδη, ήταν ο «δημιουργός» της καλύτερης ευκαιρίας για την ομάδα του με σουτ από τα 35 μέτρα, με την μπάλα να φεύγει από τον Βλαχοδήμο, αλλά τον Λιβάγια με προβολή στην κενή εστία να αστοχεί απελπιστικά στο 64.

4294922

(Η ευακιρία του Λιβάγια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε κάποια αντεπίθεση και θα μπορούσε να «τελειώσει» το ματς στο 80, με τον Μολίνς όμως να αστοχεί επίσης στο τετ α τετ με τον Ανέστη, ενώ η ΑΕΚ έβαλε και τον Γιακουμάκη στο ματς αλλάζοντας σε 4-4-2.

Η αναμέτρηση είχε και ένταση στο τέλος από μια κοκορομαχία Λόπεζ και Βιγιαφάνιες (πήραν από μία κίτρινη κάρτα) και την αποβολή του Μανόλο Χιμένεθ (2η φορά μετά το ντέρμπυ με τον ΠΑΟΚ και πάλι για διαμαρτυρίες), που έκανε και άσεμνη χειρονομία προς την κερκίδα (κινδυνεύει με περαιτέρω τιμωρία).

4294957

(Ο Χιμένεθ κινδυνεύει με τιμωρία μετά την άσεμνη χειρονομία του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Σε ένα τέτοιο παιχνίδι, ταίριαζε και ο δραματικός τόνος, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 4ο από τα 5 λεπτά καθυστερήσεων, με την "ασσίστ" του Αϊντάρεβιτς (είχε μπει αλλαγή και ήταν "άφαντος" μέχρι εκείνο το σημείο) και τον Λιβάγια να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με σουτ (η μπάλα βρήκε και σε παίκτη). Η ΑΕΚ έφτασε τους 21 βαθμούς και θα είναι πρώτη σε νίκη του ΠΑΟΚ (18) επί του Ατρόμητου (20), ή σε ισοπαλία τους, το βράδυ της Δευτέρας στην Τούμπα.

4294959

(Ο Λιβάγια εκτελεί για το 1-1 της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Τα άλλα ματς

Στην Ξάνθη η τοπική ομάδα έκανε πάρτυ με τον Πανιώνιο και με δύο γκολ του Γιέντρισεκ τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

18740610

(Δύο γκολ ο Γιέντρισεκ για την Ξάνθη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΧΑΡΗΣ ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ)

Ούτε η αλλαγή προπονητή ωφέλησε τον Πλατανιά, που δέχθηκε 3 γκολ από τον Αστέρα Τρίπολης στα Χανιά, και μοιάζει αυτή τη στιγμή πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.

18741073

(Πολύτιμο τρίποντο του Αστέρα Τρίπολης στα Χανιά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ)

Πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι έγινε στα Ιωάννινα, με τον ΠΑΣ να είναι καλύτερος ανοίγοντας στο σκορ με το Σολτάνι και να έχει δύο δύο δοκάρια (64 Κόντε και 76 Σολτάνι).

Ο Παναιτωλικός δε δημιουργούσε, αλλά η είσοδος του Μοράρ στο 66 αποδείχθηκε κομβική, καθώς ισοφάρισε με ένα απίθανο σουτ (από τα 35 μέτρα και ανάμεσα στην πλάγια γραμμή και την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής) και οι Αγρινιώτες αμύνθηκαν με όλες τις δυνάμεις τους μέχρι το φινάλε.