Champions League: Βαριά ήττα του ΑΠΟΕΛ από τη Ρεάλ Μ., ρεκόρ ο Κριστιάνο

Ρεκόρ ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 6-0 της Ρεάλ Μ. επί του ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την πιο βαριά ήττα του στο Champions League με 6-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τον Κριστιάνο Ρονάλντο με 2 γκολ, να καταρρίπτει το δικό του ρεκόρ επίτευξης τερμάτων στη διοργάνωση σε ένα χρόνο, με 18. Η Ρεάλ όμως θα μείνει 2η στον όμιλο και θα είναι στους «αδύνατους» της κλήρωσης των 16, αφού η Τότεναμ εξασφάλισε και την πρωτιά. Ιστορική πρόκριση για την Μπεσίκτας στους 16, εκεί όπου βρίσκονται ακόμη Παρί ΣΖ, Μπάγερν και Μάντσεστερ Σίτυ. Ισοπαλία σοκ για τη Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις, από το 0-3 σε 3-3 με τη Σεβίλλη στην Ισπανία.

Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε καλά για 20 λεπτά στο ΓΣΠ, αλλά η διαφορά κλάσης με την Ρεάλ Μ. ήταν εμφανής. Το σκορ άνοιξε με απ ευθείας σουτ ο Μόντριτς και στο φινάλε του ημιχρόνου, η άμυνα της ομάδας του Δώνη κατέρρευσε με 2 γκολ από τον Μπενζεμά και ένα του Νάτσο.

18751275

(2 γκολ ο Μπενζεμά (αρ.) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU)

Το ενδιαφέρον έμενε στο αν θα έβαζε γκολ ο Κριστιάνο Ρονάλντο (που έκανε ασσίστ στο 2ο τέρμα του Μπενζεμά, ενώ μπορούσε να τελειώσει τη φάση), ώστε να φτάσει τα 17 στο Champions League το 2017 και να σπάσει το ρεκόρ του με 16, το 2016. Το έκανε δύο φορές (κεφαλιά στο 49 και τελείωμα στο 54) για να φτάσει τα 18.

18752553

(Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σουτάρει για το 18ο γκολ του το 2017 - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU)

Το 0-6 είναι η πιο βαριά ήττα στην ιστορία του συλλόγου στο Champions League, με την Ρεάλ Μαδρίτης και πάλι να έχει την προηγούμενη νίκη με 5-2 στο ίδιο γήπεδο, στην εκπληκτική χρονιά του 2011-12, στους 16 του θεσμού.

18751664

(Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν τη νίκη τους στο ΓΣΠ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KATIA CHRISTODOULOU)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάντως θα τερματίσει 2η, αφού ακόμη και σε ισοβαθμία με την Τότεναμ (κέρδισε 2-1 στο Ντόρτμουντ), οι Λονδρέζοι υπερτερούν (3-1 και 1-1). Η Ντόρτμουντ και ο ΑΠΟΕΛ έχουν τα ίδια αποτελέσματα (1-1) στα μεταξύ τους ματς και θα διεκδικήσουν την έξοδο στο Europa League, με την πρόκριση να κρίνεται πιθανόν και στη συνολική διαφορά τερμάτων (υπέρ της Ντόρτμουντ αυτή τη στιγμή).

18752527

(Ο Σον (δ) μόλις έχει κάνει το 1-2 για την Τότεναμ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL)

Η "αυτοκτονία" της Λίβερπουλ

Στον 5ο όμιλο έγινε το ματς της βραδιάς: η Λίβερπουλ προηγήθηκε 3-0 στην έδρα της Σεβίλλης στο ημίχρονο (2 γκολ ο Φιρμίνο) και έμοιαζε να εξασφαλίζει πρόρκιση και την πρώτη θέση του ομίλου.

18751387

(Φιρμίνο (δ) και Μανέ (κ) πανηγυρίζουν τα γκολ τους και το 0-3 στο ημίχρονο για τη Λίβερπουλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JOSE MANUEL VIDAL)

Οι Σεβιγιάνοι, που είχαν δοκάρι (19 Νολίτο) και δύο τετ α τετ στο 0-1, έβαλαν 3 γκολ στο β 45λεπτο (2 ο Μπεν Γιεντέρ) με τον Πιζάρο να ισοφαρίζει στην τελευταία φάση και να διεκδικούν ακόμη και την 1η θέση.

18752605

(Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των Σεβιγιάνων για την ανατροπή - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JOSE MANUEL VIDAL)

Νωρίτερα η Σπαρτάκ Μ. έχασε την ευκαιρία να είναι επίσης στους 8 (μαζί με τη Σεβίλλη), με την ισοφάριση που δέχθηκε στο 92 από την Μπάριμπορ. Με νίκη όμως στο Άνφιλντ την τελευταία αγωνιστική, μπορεί να αποκλείσει τη Λίβερπουλ (το ματς στη Μόσχα είχε λήξει 1-1) στην ισοβαθμία.

18751004

(Παρά το γκολ του Μεσάνοβιτς (φώτο) στις καθυστερήσεις και το 1-1, η Σπαρτάκ Μ. ελπίζει σε πρόκριση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / YURI KOCHETKOV)

Στον 6ο όμιλο η Νάπολι πήρε τη νίκη που ήθελε επί της Σαχτάρ με 3-0, καλύπτοντας και την ήττα με 2-1 στην Ουκρανία, αλλά για να πάρει τη 2η θέση, θέλει «δώρο» της αδιάφορης (και σίγουρα πρώτης) Σίτυ, νίκη της στην Ουκρανία, και δικό της «διπλό» στην Ολλανδία.

18751689

(Ζιελίνσκι (αρ.) και Μέρτενς (δ.) τα 2 από τα 3 γκολ της Νάπολι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CESARE ABBATE)

Η Μάντσεστερ Σίτυ (ήδη στους 16) πάντως κυνήγησε μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη και με τη Φέγιενορντ και γκολ του Στέρλινγκ, που απέκλεισε από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις τους Ολλανδούς.

18752555

(Ο Στέρλινγκ σκοράρει για τη Σίτυ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / NIGEL RODDIS)

Ιστορική πρόκριση για Μπεσίκτας

Στον 7ο όμιλο η Μπεσίκτας προκρίθηκε για πρώτη φορά στους 16 του θεσμού (και σίγουρα 1η), με την ισοπαλία της με 1-1 με την Πόρτο, που θα παλέψει με τη Λειψία την τελευταία αγωνιστική για τη 2η θέση (οι Πορτογάλοι έχουν το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με νίκη 3-1 και ήττα 3-2).

18750993

(Μεγάλη επιτυχία για την Μπεσίκτας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Αποκλείστηκε και από το Europa League η Μονακό με την βαριά ήττα της, που ξεκίνησε με δύο γκολ στο 10λεπτο, «δώρα» της άμυνας της (αυτογκόλ και λάθος του Ζεμερσον).

18751353

(2 γκολ ο Βέρνερ για τη Λειψία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEBASTIEN NOGIER)

Champions League

Τρίτη 31/10

Ε Όμιλος
Σπαρτάκ Μόσχας - Μάριμπορ 1-1 (82 Ζε Λουίς / 92 Μεσάνοβιτς)
Σεβίλλη - Λίβερπουλ 3-3 (51, 60 πεν. Μπεν Γιεντέρ, 90+4 Πιζάρο / 2, 30 Φιρμίνο, 22 Μανέ)

ΣΤ Όμιλος
Μάντσεστερ Σ.- Φέγιενορντ 1-0 (Στέρλινγκ)
Νάπολι - Σαχτάρ 3-0 (56 Ινσίνιε, 81 Ζιελίνσκι, 83 Μέρτενς)

1. Μάντσεστερ Σ. 15 (13-3)*
2. Σαχτάρ 9 (7-8)
3. Νάπολι 6 (10-9)
4. Φέγιενορντ 0 (3-13)

Η 6η αγωνιστική (6/12): Φέγιενορντ-Νάπολι, Σαχτάρ-Μάντσεστερ Σ.

Ζ Όμιλος
Μπεσίκτας - Πόρτο 1-1 (41 Ταλίσκα / 29 Φελίπε)
Μονακό - Λειψία 1-4 (43 Φαλκάο / 6 Ζέμερσον αυτ., 9, 30 πεν. Βέρνερ, 45 Κεϊτά)

1. Μπεσίκτας 11 (9-4)*
2. Πόρτο 7 (10-8)
3. Λειψία 7 (9-9)
4. Μονακό 2 (4-11)

Η 6η αγωνιστική (6/12): Πόρτο-Μονακό, Λειψία-Μπεσίκτας

Η Όμιλος
ΑΠΟΕΛ – Ρεάλ Μ. 0-6 (23 Μόντριτς, 39, 45+2 Μπενζεμά, 41 Νάτσο, 49, 54 Κριστιάνο Ρονάλντο)
Ντόρτμουντ - Τότεναμ 1-2 (31 Ομπαμεγιάνγκ / 49 Κέιν, 76 Σον)

4. Ολυμπιακός 1 (3-8)

(με αστέρι οι ομάδες που ήδη έχουν προκριθεί στους 16)

-Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) μεταξύ τους ματς 2) συνολική διαφορά τερμάτων 3) καλύτερη επίθεση 4) εκτός έδρας γκολ 5) οι νίκες 6) εκτός έδρας νίκες 7) fair-play 8) κατάταξη της UEFA