EuroLeague: Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βαλένθια με όπλο την άμυνα του (vid)

Πληθωρική παρουσία του Παπανικολάου στη νίκη του Ολυμπιακού στη Βαλένθια EUROKINISSI SPORTS

Με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντς (39-22), συνεργασίες στην επίθεση (17 ασσ.) και άμυνα, που δεν επέτρεψε στον Γκριν να βάλει τους 26 πόντους του σε καθοριστικές στιγμές (ενώ απέκλεισε σχεδόν όλους τους άλλους από το καλάθι), ο Ολυμπιακός κέρδισε 64-72 τη Βαλένθια στην Ισπανία. Μετά από 10 αγώνες στη EuroLeague, οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 8-2.

Ο Ολυμπιακός που ταξίδεψε στην Ισπανία χωρίς τους Μάντζαρη-Αγραβάνη, είδε το αναμενόμενο ντεμπούτο του Σπανούλη να ματαιώνεται, καθώς ένιωσε και πάλι ενοχλήσεις και θέλησε να μην ρισκάρει με τη συμμετοχή του.

4306770

(Αναμνηστικές φωτογραφίες με το Βασίλη Σπανούλη στη Βαλένθια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Παρά τις απουσίες, με εξαιρετική άμυνα του Παπανικολάου, που κράτησε για 17 λεπτά τον Γκριν στους 2 πόντους, οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα με 4-13. Παρότι η Βαλένθια μείωσε, ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Τολιόπουλου διατήρησε διαφορά 7 πόντων στο 10λεπτο.

4306881

(Ασφυκτική η πίεση πάνω στον Γκριν από τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μάλιστα συνέχισε με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και συνεργασίες και προηγήθηκε με 19-32. Ήταν η ώρα του Γκριν να αφυπνιστεί και με 11 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά (2 3π., 1 2π, και 1 καλάθι και φάουλ) να πετύχει να φέρει την ομάδα του σε απόσταση 5 πόντων στο 20λεπτο.

4306853

(Ο Ολυμπιακός έλεγξε τα ριμπάουντς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ελέγχοντας απόλυτα τα ριμπάουντς, οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν το προβάδισμα, ακόμη και όταν ο Πλάις με 8 πόντους και δύο κοψίματα, έμοιαζε να κυριαρχεί στα καλάθια και η Βαλένθια μείωσε στους 3 (40-43).

Ο Παπανικολάου ήταν εκπληκτικός στην άμυνα, επιτρέποντας μόλις δύο ακόμη πόντους στον Γκριν, ενώ και στην επίθεση σκόραρε, μάζευε ριμπάουντς ή μοίραζε ασσίστ, με τον Ολυμπιακό να ξαναπηγαίνει και σε διψήφια διαφορά (43-54).

18792398

(Πληθωρική εμφάνιση του Παπανικολάου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JUAN CARLOS CARDENAS)

Ο Γκριν ξεκίνησε με 7 πόντους την 4η περίοδο και η Βαλένθια αναθάρρησε πλησιάζοντας κάποια στιγμή με 58-65. Εκείνη την ώρα μίλησε και ο Στρέλνιεκς αποκαθιστώντας διψήφια διαφορά. Στο τέλος του ματς ο Γκριν απλά ολοκλήρωσε τα στατιστικά του με 26 πόντους, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα.