Euroleague: «Πάγωσε» στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός (videos)

Ήττα 80-74 για τον Παναθηναϊκό Superfoods στο Κάουνας - ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/TOMS KALNINS

Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε στο Κάουνας 80-74 από τη Ζαλγκίρις «πληρώνοντας» το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και την αστοχία του στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Στη «Zalgirio Arena» ο Παναθηναϊκός Superfoods είδε το εντυπωσιακό σερί των πέντε νικών του να παίρνει τέλος. Κόντρα στη Ζαλγκίρις του παλιού γνώριμου, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, οι «πράσινοι» του Τσάβι Πασκουάλ δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις και ηττήθηκαν 80-74.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή αμυντική συμπεριφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, το διάστημα όμως που τον «πλήγωσε» περισσότερο από όλα τα άλλα, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το σημείο το «τριφύλλι» δέχθηκε 33 πόντους, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε δεχθεί 31, κάτι που οδήγησε τους Λιθουανούς στο +17 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (64-47).

18823571

Το κρεσέντο του Νίκου Παππά στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έφτασε στον ΠΑΟ - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/TOMS KALNINS

Ο Νίκος Παππάς, που ήταν ξανά πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» με 16 πόντους, σε συνεργασία με τον Κέι Σι Ρίβερς, προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Με διαδοχικά τρίποντα του Έλληνα γκαρντ (τρία συνεχόμενα, τέσσερα σε όλο το δεκάλεπτο), και με πέντε αναπάντητους πόντους του Αμερικανού, ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά (76-71) αλλά άφησε… την ανατροπή στη μέση. Τα τέσσερα φάουλ του Γκιστ άφησαν τη ρακέτα απροστάτευτη, η Ζαλγκίρις με τον Πάνγκος σε ρόλο δημιουργού και τους Γουάιτ και Γιανκούνας σε ρόλο εκτελεστών βρήκε λύσεις και το τελικό 80-74 ήταν φυσική συνέπεια της εικόνας που είχε, κυρίως, στο δεύτερο μισό του ο αγώνας.

Μετά από αυτή την ήττα ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 7-4 στη φετινή Ευρωλίγκα, ενώ η Ζαλγκίρις «ανέβηκε» στο 6-5. Οι «πράσινοι» καλούνται, όμως, να αφήσουν άμεσα πίσω τους την αναμέτρηση του Κάουνας και να τη μετατρέψουν σε… κακή παρένθεση, αφού ακολουθούν δυο διαδοχικές αναμετρήσεις στο ΟΑΚΑ, απέναντι σε Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ, τις οποίες η ομάδα του Πασκουάλ πρέπει να κερδίσει έτσι ώστε να παραμείνει σε τροχιά… πλεονεκτήματος όσο πλησιάζουμε στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17 (6/9 δίποντα, 5/6 βολές), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Καβαλιάουσκας 9, Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 8 (11 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7 (1), Καλλάθης 10 (4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο 2.

Τα highlights του αγώνα

Πασκουάλ: «Δεν παίξαμε άμυνα»

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του Παναθηναϊκού Superfoods, Τσάβι Πασκουάλ, απέδωσε την ήττα της ομάδας του στην κακή αμυντική συμπεριφορά του τρίτου δεκαλέπτου. «Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στη Ζαλγκίρις για τη νίκη της. Ήταν ένα παιχνίδι του οποίου είχαμε τον έλεγχο για 13-14 λεπτά. Ακολούθως δεν βρίσκαμε τρόπο να σκοράρουμε. Νομίζω ότι ήταν σημαντικό το σημείο στο τέλος του ημιχρόνου όπου ο Βουγιούκας δεν κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια δεχθήκαμε ένα γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, χάσαμε το ριμπάουντ και έτσι η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 4-0 που ήταν πολύ σημαντικό. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έπαιξε πολύ καλύτερα από εμάς, δεν παίξαμε καθόλου άμυνα και έτσι πήρε ένα σημαντικό αβαντάζ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο πολεμήσαμε, είχαμε κάποιες πιθανότητες να διεκδικήσουμε τη νίκη αλλά στο τέλος αποδείχθηκε ανέφικτο», σχολίασε μεταξύ άλλων.

18823553

Τη δική του εξήγηση για την ήττα, έδωσε ο Τσάβι Πασκουάλ - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/TOMS KALNINS

Άνετη η ΤΣΣΚΑ, σόου ο Σβεντ

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας, ξεχώρισε το άνετο πέρασμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την έδρα της Μπάμπεργκ. Οι Ρώσοι επικράτησαν 92-76 στη Γερμανία και συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία.

Δύσκολα κατάφερε να κερδίσει η Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Βαλένθια. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν 94-91 με τον Τζάκσον να έχει 21 πόντους και τον Τόμας 20, ενώ για τους Ισπανούς ο Έρικ Γκριν... πυροβολούσε για ένα ακόμα ματς (24 π.).

Στον ισπανικό... εμφύλιο, η Μπασκόνια ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 88-82 κόντρα στη Μάλαγα. Οι Βάσκοι είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Τίμα ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, ενώ για τους ηττημένους πάλεψε... μόνος του ο Βαζίνσκι που σταμάτησε στους 25.

Τέλος, στο Μιλάνο, ο Αλεξέι Σβεντ έδωσε... παράσταση και με 29 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Χίμκι στη νίκη επί των γηπεδούχων, με το τελικό 77-71 να είναι το σκορ της επικράτησης της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.