Super League: Απτόητοι ΠΑΟΚ και Ατρόμητος, γκέλα για την ΑΕΚ

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν την τέταρτη διαδοχική τους νίκη που τους ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας Eurokinissi

Με τρία άκρως ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε χωρίς να παίξει ποδόσφαιρο να «δραπετεύσει» με το «διπλό» (0-1) από την έδρα του Πλατανιά. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ο Στέλιος Μαλεζάς στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» της ΑΕΚ και την έπιασε στην πρώτη θέση. Παράλληλα έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές επιτυχίες. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι μετρούν δέκα σερί ήττες και είναι ουραγοί έχοντας μαζέψει όλους κι όλους έξι βαθμούς. Πλέον η παραμονή τους θα ισοδυναμεί μ' ένα θαύμα!

aek copy

Ο Μάρκο Λιβάγια κοιτάει απογοητευμένος τους συμπαίκτες του μετά τη «λευκή» ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα Σμύρνης - Πηγή: Eurokinissi Sports

Στο ΟΑΚΑ ο επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ δεν μετουσιώθηκε ποτέ σε γκολ και το 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης δεν της επιτρέπει να απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής κατά τη διάρκεια των γιορτών. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ ήταν ανώτεροι και στα ενενήντα λεπτά του αγώνα, χωρίς πάντως να δημιουργήσουν τόσες πολλές κλασικές ευκαιρίες μετά το πρώτο ημίχρονο. Η βροχή έκανε δύσκολο το έργο και των 22 ποδοσφαιριστών και μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να λύσουν τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Η τελευταία πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

atromitos

Η αποστολή του Ατρόμητου πανηγυρίζει για το «διπλό» στην Κέρκυρα, μαζί με τους λιγοστούς οπαδούς που την ακολούθησαν - Πηγή: Eurokinissi Sports

Στην πρώτη χρονικά ο Ατρόμητος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουάρντα νίκησε 3-1 εκτός έδρας την Κέρκυρα και παρέμεινε στα υψηλά «πατώματα» της βαθμολογίας. Ο ονειρικός πρώτος γύρος λοιπόν ολοκληρώθηκε με τον κατάλληλο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Περιστερίου που ζει μαζί με τον κόσμο της το δικό της παραμύθι. Πλέον το σύνολο του Κάναντι έχει μαζέψει τριάντα βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση, πίσω από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ που έχουν έναν περισσότερο.

Από τα αυριανά (17/12) παιχνίδια ξεχωρίζει αυτό της Ξάνθης με τον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια.