Super League: Δεν σταματάει πουθενά ο ΠΑΟΚ

Ο Δημήτρης Πέλκας (αριστερά) άνοιξε το δρόμο για τη δέκατη διαδοχική νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα. Eurokinissi Sports

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τη Λαμία εκτός έδρας κι έφτασε τις δέκα διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση και την ΑΕΚ στους πέντε βαθμούς, με την Ένωση πάντως να παίζει την Κυριακή (18/2) στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την Ξάνθη. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Δημήτρη Πέλκα στο 56'. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι ο Μαουρίτσιο με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 61' και στην ουσία «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη των πρωτοπόρων.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Κέρκυρα πήρε με 2-0 το ντέρμπι παραμονής με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Ρόλε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 40', ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντένις Επστάιν με αριστερό συρτό σουτ στο 68'.

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε ο Ατρόμητος μέσα στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη (1-0) χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Χατζηισαΐα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.