Euroleague: Ήττα και στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό Superfoods

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού Superfoods στην ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης Eurokinissi Sports

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και ηττήθηκε με 92-75.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χάνοντας με 38-37. Ωστόσο το δεύτερο μέρος ήταν απογοητευτικό για τους πρωταθλητές Ελλάδας οι οποίοι κατέρρευσαν και τελικά έχασαν με διαφορά 17 πόντων.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν 54-38. Ο Φαμπιέν Κοζέρ αποτέλεσε άλυτο γρίφο για την άμυνα των «πράσινων» που δέχτηκαν από τον Γάλλο γκαρντ 26 πόντους. Για το «τριφύλλι» διασώθηκε μόνο ο Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 14-11 και ισοβαθμεί με τη Χίμκι, ενώ η Ρεάλ έχει 15-10 και υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 26 (2), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγες 7, Καμπάτσο 15 (2), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14, Τόμπκινς, Τέιλορ 6

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (4), Τζέιμς 23 (1), Ντένμον 11 (1), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (1), Αντετοκούνμπο

Στις αναμετρήσεις για την 25η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: