Euroleague: Επιστροφή στα «διπλά» για τον Παναθηναϊκό Superfoods

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods στην έδρα της Μάλαγα. Eurokinissi Sports

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε 90-79 τη Μάλαγα στην Ισπανία κι επέστρεψε στις εκτός έδρας επιτυχίες.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβηκε στο 15-11 και βρίσκεται στην πέμπτη θέση παρέα με τη Χίμκι και τη Ζαλγκίρις.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» με 24 πόντους και 6/10 τρίποντα. Ο Αμερικανός πέτυχε ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα. Επίσης έκανε τα περισσότερα κλεψίματα από κάθε άλλη φορά (5), ενώ έκανε ρεκόρ και στο personal index rating με 27 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο ημίχρονο (44-32), αλλά στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» αντέδρασε κι ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Σπουδαίοι στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο οι Λούκας Λεκαβίτσιους καιΤζέιμς Γκιστ, αλλά και ο Νικ Καλάθης ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με δώδεκα πόντους, έντεκα ασίστ και οκτώ ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχασαν κάθε ελπίδα πρόκρισης διασώθηκε ο Νέντοβιτς με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90

Μάλαγα (Χοάν Πλάθα): Οκούο 4, Μακ Κάλουμ 7 (1), Ντίαθ 6 (2), Σαλίν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2), Βατσίνσκι 3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιν 11, Σουάρεθ 2

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Ρίβερς 24 (6), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 4

Πήρε το ντέρμπι και «κλείδωσε» την πρωτιά η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με 81-79, στο μεγάλο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Ο Νάντο Ντε Κολό υπέγραψε τη μεγάλη νίκη των Ρώσων με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα.

Σε αναμετρήσεις για την 26η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: