Κύπελλο Ελλάδας: Ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε στον τελικό την ΑΕΚ

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πανηγυρίζει το γκολ που έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό. Eurokinissi Sports

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τη Λάρισα χάρη σε τρομερό γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στις καθυστερήσεις και προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση η οποία οδεύει και προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας, θα συναντήσει για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική περίοδο τον ΠΑΟΚ που είχε προκριθεί από την Τρίτη επί του Πανιωνίου.

Η Λάρισα άντεξε για 94' και φαινόταν να πλησιάζει στην επιστροφή της σε τελικό για πρώτη φορά μετά από έντεκα χρόνια.

Παρ' όλα αυτά μ' ένα τρομερό γυριστό σουτ, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ στον τελικό, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

AΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο (73’ Γιακουμάκης), Σιμόες, Κονέ (64’ Μασούντ), Χουλτ, Μπακασέτας (52’ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια, Αραούχο

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Ζίζιτς, Χούμπτσεφ, Γκόλιας, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Αγκάνοβιτς (80’ Ρέντζας), Ντέλετιτς (83’ Περόνε)