Δεύτερη νίκη στο Top 16 ο Ολυμπιακός, 76-82 τη Λαμποράλ

EUROKINISSI/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Με μια εξαιρετικά πειστική εμφάνιση ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βιτόρια και τη δύσκολη έδρα της Λαμποράλ Κούτσα κερδίζοντας τους Βάσκους με 76-82 και βάζοντας ισχυρή παρακαταθήκη πρόκρισης στους 8 της Euroleague.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο με καλές επιλογές στην επίθεση και τη γνωστή εξαντλητική πίεση στην άμυνα. Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 34-43 και κρατούσε τον ρυθμό του αγώνα στα δικά του χέρια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να βρίσκουν απαντήσεις ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν με σερί 11-0 στην τρίτη περίοδο.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Σπανούλης με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Πρίντεζης και Μάτζαρης με 15 και 14 αντίστοιχα, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε τελικά παρά την ταλαιπωρία που υπέστη ταξιδεύοντας προς και από την Ελλάδα, ωστόσο η απόδοσή του δεν κυμάνθηκε στα γνωστά φετινά του υψηλά του στάνταρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16 (1), Κοζέρ 7 (1), Πλάνινιτς 4, Σενγκέλια 7, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7 (1), Ντιόπ 4, Τιγί 7, Άνταμς 5 (1), Κορμπάτσο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4, Αθηναίου.