Στην 2η παράταση του τελικού ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟ και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α1

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

Ίσως στον καλύτερο τελικό που έχουμε παρακολουθήσει και κρίθηκε στην 2η παράταση με 81-82 υπέρ του Ολυμπιακού με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στην άμυνα του Δημήτρη Διαμαντίδη, στην τελευταία του παράσταση στα Ελληνικά γήπεδα, οι ερυθρόλευκοι αναδείχτηκαν πρωταθλητές Ελλάδας για 2η συνεχόμενη χρονιά και πρώτη φορά μέσα στην έδρα του "αιώνιου αντιπάλου".

Και οι δύο ομάδες είχαν άγχος και αστοχία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έβαλε το πρώτο του καλάθι μετά από 3.30 λεπτά και ο Ολυμπιακός πήρε αρχικά μια διαφορά 2-13. Η είσοδος Διαμαντίδη και Γκιστ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, που έπαιξαν επιθετική άμυνα, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν 3 λεπτά να σκοράρουν, αλλά να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-19.

2535863

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η μάχη συνεχίστηκε και στο β 10λεπτο, με πολύ χαμηλά ποσοστά πάντως ακόμη και στις βολές, αλλά τον Ολυμπιακό να κάνει και 9 λάθη, ενώ το κενό του Πρίντεζη στο low post δεν καλύφθηκε (8 επιθετικά ριμπάουντς οι γηπεδούχοι). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24, το ματς πήγε καλάθι με καλάθι και ένα ξέσπασμα του Φώτση στο τέλος με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα 35-31 στο «τριφύλλι».

2535800

Στο 2ο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ο Γουίλιαμς που χτύπησε στο γόνατό του, ενώ ο Λοτζέσκι βγήκε με ενοχλήσεις στα πλευρά του μετά από κάποια μονομαχία, βάζοντας συνέχεια πάγο στον πάγκο. Το ξεκίνημα ήταν ίδιο με τον Ολυμπιακό να καλύπτει γρήγορα την διαφορά με 13-2 (ακριβώς όπως στην αρχή του αγώνα) και στην συνέχεια να την ανεβάζει στο 39-50 (με Σπανούλη και Παπανικολάου να έχουν 13 και 11 πόντους).

2535798

Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη ξύπνησε τους παίκτες του, οι ερυθρόλευκοι έμειναν χωρίς καλάθι μέχρι την τελευταία φάση (4.30 λεπτά) και ο Παναθηναϊκός με τον Παππά να σκοράρει 9 πόντους (σε 1.20) ισοφάρισε 50-50. Ο Χάντερ ακριβώς με την λήξη, διαμόρφωσε με φόλοου-κάρφωμα το 50-52.

2535827

Με ενέργεια από την παραγωγικότητα του Παππά οι «πράσινοι» πήραν μια διαφορά 5 πόντων 60-55, αλλά ο Σπανούλης μείωσε και πάλι στο καλάθι, πριν κάνει όμως το 4ο φάουλ 5.18 πριν το τέλος, ενώ ο Παπανικολάου ισοφάρισε σε 60-60, σκορ με το οποίο οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο. Με διαδοχικά καλάθια η ισοπαλία 63-63 βρήκε τους δύο αντιπάλους στο τελευταίο λεπτό.

2535811

Ο Διαμαντίδης πήρε την τελευταία επίθεσή πάνω του, αλλά έκανε βήματα στα 18'' πριν το τέλος με το γήπεδο να τον αποθεώνει πάντως, παρά το λάθος του. Ο Παναθηναϊκός είχε 3 φάουλ και κυνήγησε γρήγορα να στείλει τον Χάντερ στις βολές. Δεν τα κατάφερε (οι διαιτητές αρνήθηκαν να σφυρίξουν στον Διαμαντίδη), αλλά ο Παππάς έπαιξε τρομερή άμυνα στο Σπανούλη και το ματς πήγε στην παράταση (μετά το 2011 για πρώτη φορά).

2535809

Μετά από άστοχες επιθέσεις και των δύο ο Παππάς κέρδισε εσκεμμένο από τον Χάκετ, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία βολή για το 64-63 και τον Γκιστ να κάνει βήματα. Ο Χάντερ με απίθανο ανάποδο κάρφωμα 2 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 64-65. Όλο το γήπεδο φώναζε Διαμαντίδης και ο αρχηγός με τρίποντο έκανε το 67-65, αλλά ο Σπανούλης απάντησε για το 67-68, πριν έρθει η σειρά του Καλάθη για το 70-68. Η τάπα του Γκιστ στα 38 '' έδωσε κατοχή στους γηπεδούχους, αλλά αμέσως μετά έκανε λάθος με επιθετικό φάουλ και την επίθεση στους ερυθρόλευκους. Ο Αμερικανός διόρθωσε με άλλη μια εξαιρετική άμυνα στον αρχηγό του Ολυμπιακού και ο Φώτσης πήγε στις βολές στα 8''. Ευστόχησε στην μία και ο Παναθηναϊκός έκανε (κατ εντολή) φάουλ στον Χάκετ. Αυτός έχασε και τις δύο αλλά ο Μάντζαρης με τρίποντο 1 δεύτερο πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 71-71 για την 2η παράταση (κακή επαναφορά του Διαμαντίδη) για πρώτη φορά στην ιστορία!

2535864

Τρία διαδοχικά καλάθια του Γκιστ έκαναν αρχικά το 77-73 (ο Χάντερ σκόραρε για τον Ολυμπιακό) πριν ο Σπανούλης με τις πρώτες του βολές στο ματς έκανε το 77-75 και το 79-78 (μετά από φόλοου του Αγραβάνη ενώ μεσολάβησε δίποντο του Παπαγιάννη). 81-78 από τον Καλάθη και 81-79 από μία εύστοχη βολή του Χάκετ στα 2 λεπτά. Καλάθης και Αγραβάνης χρεώθηκαν από μία τεχνική ποινή 9σε τάπα του δεύτερου), αλλά για τον πλέι-μέικερ του Παναθηναϊκού ήταν το 5ο φάουλ. Χωρίς και τον Παππά, το βάρος έπεσε πλέον στον αρχηγό, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος έκανε λάθος επαναφορά. Ο Γκιστ με μια ακόμη τάπα σταμάτησε τον Χάκετ ενώ ο 3D δεν ευστόχησε. Ο Μάντζαρης επιχείρησε άτσοχο τρίποντο στα 35'', όπως και ο Φελντέιν στα 18''.

2535879

Το ματς κρίθηκε στην άμυνα του Διαμαντίδη στον Σπανούλη (αφού και πάλι δεν επέλεξε ο Παναθηναϊκός να κάνει φάουλ) με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να ευστοχεί εκ νέου για το 81-82 και το τρόπαιο στον Ολυμπιακό. 25 πόντοι (με 2-7 δίποντα, 6-10 τρίποντα) και 6 ασσίστ για τον MVP του αγώνα, ενώ ο Παππάς λόγω των φάουλ σταμάτησε στους 16 πόντους.

2535914

Τα 10λεπτα: 16-19, 19-12 (35-31), 15-21 (50-52), 13-11 (63-63) / 8-8 (71-71) / 10-11 (81-82)

2535955

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος πήγε στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού και έδωσε συγχαρητήρια για τον τίτλο στους ερυθρόλευκους: "Συγχαρητήρια παιδιά, ήσασταν καλύτεροι. Καλό καλοκαίρι".

Το «αντίο» στο κοινό του ο Διαμαντίδης

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα. Στην παρουσίαση των ομάδων αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού, μπροστά στους οποίους έπαιξε για τελευταία φορά.

2535927

Στον τέλος του αγώνα δεν κατάφερε να σταματήσει τον Σπανούλη, αλλά όλο το γήπεδο τον αποθέωσε, ενώ τον αγκάλιασε και ο ιδιοκτήτης του Ολυμπιακού Παναγιώτης Αγγελόπουλος. Έτσι γράφτηκε το φινάλε μιας τεράστιας καριέρας. Τα τελευταία του στατιστικά: 15 πόντοι (3-5 δίποντα, 3-4 τρίποντα) 6 ριμπάουντς, 6 ασσίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο.

Μετά τους πανηγυρισμούς στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, ο Βασίλης Σπανούλης κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού για να μιλήσει με τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Μαζί του και οι ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, αφοι Αγγελόπουλοι. «Είναι ένδειξη σεβασμού και αναγνώρισης. Του είπαμε συγχαρητήρια και να ξανασκεφτεί την απόφασή του» αποκάλυψε στις δηλώσεις του ο Γιώργος Αγγελόπουλος.

2535926

Ακολούθησαν και άλλοι παίκτες του Ολυμπιακού να πηγαίνουν στα αποδυτήρια των γηπεδούχων και να μιλάνε με τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

*Τρομερή σκηνή δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η πρώτη παράταση με τον Θανάση Γιαννακόπουλο να αγκαλιάζει και να ασπάζεται τον Βασίλη Σπανούλη βάζοντας τέλος στην μεταξύ τους παρεξήγηση.