Εντυπωσιακή πρόκριση για την Μαρία Σάκκαρη στον β γύρο του Wimbledon

ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / JERRY PENNY

Μετά την αίσθηση που προκάλεσε με την παρουσία της στο OPEN της Αυστραλίας, ήρθε η ώρα η Μαρία Σάκκαρη να ξεχωρίσει και στο πλέον δημοφιλές Grand Slam τουρνουά στον κόσμο, στο φημισμένο Wimbledon. Όχι μόνο κατάφερε να περάσει από τα προκριματικά, στο κεντρικό ταμπλό, αλλά προκρίθηκε κόντρα στα προγνωστικά και στον β γύρο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τέννις, στην παρθενική της παρουσία σε Wimbledon, νίκησε την Κινέζα Σαϊσάι Ζενγκ (Νο 79) με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο! Με τη νίκη της μάλιστα θα είναι πια στο τοπ-100 στην παγκόσμια κατάταξη, κάτι που σημαίνει απ ευθείας στο κεντρικό ταμπλό των διοργανώσεων.

Η Μαρία Σάκκαρη, νούμερο 115 στον κόσμο, βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ με 3-1 γκέιμ. Έκανε όμως μια τρομερή αντεπίθεση κερδίζοντας 5 συνεχόμενα για το 1-0 με σκορ 6-3.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο για την Μαρία, κερδίζοντας την αντίπαλο της με 6-2 και παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στον β γύρο μετά από αγώνα 1 ώρας και 24 λεπτών.

16784216

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Gerry Penny)

Εκεί τώρα την περιμένει ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στον κόσμο, η Βένους Γουίλιαμς, νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη, που κέρδισε με 2-0 σετ (7-6, 6-4) την Ντόνα Βέκιτς από την Κροατία.

sakkari2

2016 06 27T132337Z 894827550 LR1EC6R117205 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Η Βένους Γουίλιαμς αντίπαλος της Σάκκαρη - Πηγή: Reuters / Andrew Couldridge)

Αυτή ήταν η 71η παρουσία της Venus σε αγώνα Grand Slam, όσες έχει και η θρυλική Amy Frazier, και ο αγώνας της με την Μαρία θα συγκεντρώσει την δημοσιότητα και για αυτό τον λόγο.