Παραολυμπιακοί 2016: 4η θέση στην σφαίρα η Κυργιοβανάκη, τι έκαναν οι Έλληνες

4η στην σφαίρα η Κυργιοβανάκη Facebook / Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα / @parateamGRE

Η 4η θέση της Βαλασίας Κυργιοβανάκη στον τελικό της σφαίρας, ήταν η κορυφαία στιγμή για τα Ελληνικά χρώματα μέχρι το βράδυ του Σαββάτου, ενώ η δράση μεταφέρεται σε λίγη ώρα στην πισίνα με την συμμετοχή δύο κοριτσιών σε τελικό. 5η θέση και για τον Γκουντάνη στην Άρση Βαρών. Ας δούμε τί έχει γίνει μέχρι τώρα στο Ρίο.

ΣΤΙΒΟΣ

Την τέταρτη θέση στη σφαίρα κατηγορίας F20 κατέλαβε η Βαλασία Κυργιοβανάκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 12 μέτρα 11 εκατοστά, την ίδια στιγμή που η Ζωή Μαντούδη κατετάγη 9η με 11.31μ.

Η Κυργιοβανάκη το πάλεψε μέχρι το τέλος προκειμένου να μπει στα μετάλλια, όμως δεν είχε την τύχη με το μέρος της με αποτέλεσμα να μείνει τέταρτη. Οι βολές της ήταν όλες έγκυρες και μετρήθηκαν 11.39, 12.11, 11.83, 11.71, 11.70 και 12.07 μέτρα.

Όσον αφορά στην Μαντούδη είχε την ευκαιρία να κάνει τρεις βολές. Οι επιδόσεις της 10.88, 11.31 και 10.81 μέτρα.

Ο Χρήστος Κουτούλιας δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό των 100 μέτρων κατηγορίας Τ47 στο πλαίσιο της 3ης ημέρας για τους 15ους Παροαλυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 5ος στην δεύτερη προκριματική σειρά με 11.52 και με την 10η επίδοση συνολικά έμεινε εκτός οκτάδας.

Το βράδυ έχουμε 3 ακόμη συμμετοχές στον στίβο:

00:45 Σφαιροβολία Ανδρών F20 Τελικός / ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ, ΣΕΝΙΚΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
(Π.Ρ ΣΕΚΙΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 15.68μ. 2/7/2016 ΑΘΗΝΑ)
01:36 100μ Γυναικών Τ47 Σειρές / ΣΜΑΡΑΓΔΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
(Π.Ρ ΣΜΑΡΑΓΔΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 13.37 2/6/2016 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου και Σεμιχά Ριζάογλου κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό των 50μ. ύπτιο γυναικών κατηγορίας S3 (απόψε 00.34), την ίδια στιγμή που οι Γιώργος Σφαλτός, Παναγιώτης Χριστάκης, Αντώνης Τσαπατάκης και Γιάννης Κωστάκης έμειναν εκτός συνέχειας στα αγωνίσματά τους.

Η Σταματοπούλου κατέκτησε την 3η θέση στην β' προκριματική σειρά με επίδοση 58.12 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν δικό της με 1:01.15 από τις 1 Μαίου 2016 στην Πορτογαλία. Την πρόκριση για τον τελικό πήρε και η Σεμιχά Ριζάογλου, η οποία κατετάγη 4η στην πρώτη προκριματική σειρά με 1:06.18. Η Σταματοπούλου προκρίθηκε με την 5η καλύτερη επίδοση των προκριματικών και η Ριζάογλου με την 7η.

Ο Παναγιώτης Χριστάκης το πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να βρεθεί στην οκτάδα του τελικού στα 50μ. ελεύθερο ανδρών κατηγορίας S6. Κατετάγη 4ος στην τρίτη προκριματική σειρά με 31.94, ενώ επίσης τέταρτος στην δεύτερη προκριματική σειρά ήταν ο Γιώργος Σφαλτός με 32.65. Η επίδοση του Χριστάκη ήταν η 9η στη γενική κατάταξη, ενώ του Σφαλτού ήταν 11η.

Στα 50μ. πεταλούδα κατηγορίας S5, ο Αντώνης Τσαπατάκης κατετάγη 6ος στην πρώτη προκριματική σειρά με 44.55. Στο σύνολο ήταν 13ος. Επίσης ο Γιάννης Κωστάκης ήταν 5ος στην πρώτη σειρά των 50μ. ύπτιο με 1:17.35 και δεν μπόρεσε να μπει στον τελικό αφού είχε την 10η επίδοση των προκριματικών.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Την πέμπτη θέση στην κατηγορία των 65 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο, κατέκτησε ο Νίκος Γκουντάνης. Στην Πατρινός «γίγαντας», όπως είναι το παρατσούκλι του, σήκωσε στην δεύτερη προσπάθεια 181 κιλά και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος με 175 κιλά από τις 25 Φεβρουαρίου 2016 στην Μαλαισία. Ο Γκουντάνης στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 177 κιλά, ενώ ήταν άκυρος στην τρίτη αφού δεν μπόρεσε να ανυψώσει τα 187 κιλά.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Εξαιρετική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από τη συντριβή του πανελλήνιου ρεκόρ, πραγματοποίησε η Δωροθέα Ποιμενίδου στον γύρο κατάταξης του Ολυμπιακού τόξου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια (Νο-23 στην παγκόσμια κατάταξη), κατετάγη 7η θέση μεταξύ 32 αθλητών με επίδοση 605 βαθμούς που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν της ίδιας με 580 βαθμούς από τον Αύγουστο του 2015 στην Γερμανία. Πλέον θα αγωνιστεί στους 32 της διοργάνωσης, στις 15/9 (18.30) με την Γαλλίδα Ντυμπόκ (27η με 524 βαθμούς).

ΜΠΟΤΣΙΑ

Την ήττα με 3-2 από την Σινγκαπούρη γνώρισε η ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια, στο εναρκτήριο ματς για τον β' όμιλο. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Άννα Ντέντα, έχασαν την πρώτη αλλά και την δεύτερη περίοδο με 1-0, μείωσαν στην τρίτη σε 2-1, όμως στην τέταρτη και καθοριστικότερη οι δύο ομάδες πήραν από έναν πόντο με αποτέλεσμα οι Ασιάτες να κατακτήσουν και τη νίκη.

Στο 2ο ματς όμως η εθνική μας κέρδισε την Μεγάλη Βρεττανία με 4-1 (0-1. 1-0, 2-0, 1-0) και αύριο στις 18.30 με την Πορτογαλία (κέρδισε και αυτή τους Βρεττανούς, ενώ έχασε από την Σιγκαπούρη) θα παίξουμε την είσοδο μας στα ημιτελικά του αγωνίσματος (στον α όμιλο και στο ματς της Κορέας με την Βραζιλία κρίνεται η 1η και 2η θέση (και οι δύο έχουν από δύο νίκες επί του Καναδά και του Βελγίου).

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ο Θεόκλητος Παπαχρήστος έμεινε εκτός επτάδας στην κατηγορία των -100 κιλών στο πλαίσιο του Παραολυμπιακού τουρνουά τζούντο. Ο πρωταθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης, ηττήθηκε με Ippon σε 4:21 από τον Τούρκο Ιμπραχίμ Μπολουκμπασί στη φάση των «16» και αποκλείστηκε πρόωρα από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ο Βαγγέλης Κακοσαίος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 10μ. αεροβόλο τουφέκι SH2 μεικτό R4. Στα προκριματικά, ο Έλληνας πρωταθλητής είχε επίδοση 622.8 βαθμούς (101.1, 104.0, 104.7, 104.8, 105.0, 103.2) με αποτέλεσμα να καταταγεί 23ος.