Παραολυμπιακοί 2016: 4η θέση Δήμου και Ταϊγανίδης, τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη (14/9)

FACEBOOK / Κώστας Δήμου

Εκτός από τα 2 Χρυσά μετάλλια σε στίβο και Άρση Βαρών, συνεχίζονται οι πολύ καλές εμφανίσεις και τα πλασαρίσματα των Ελλήνων αθλητών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες (συνεχής ενημέρωση).

Ο Κώστας Δήμου άγγιξε το βάθρο στον τελικό των +107 κιλών στην Άρση Βαρών, και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100 μέτρα ύπτιο, ενώ ο Μιχάλης Σεϊτης πέρασε στον τελικό των 400 μέτρων με παγκόσμιο ρεκόρ. Πορεία για μετάλλιο έχει βάλει ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, που πέρασε στα προημιτελικά του μπότσια, όπως και ο Σουλάνης, ενώ το πλήρωμα της ιστιοπλοΐας υποχώρησε από τις 3πρώτες θέσεις, αλλά παραμένει στην μάχη του μεταλλίου.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Εμπνευσμένος από την προσπάθεια του Μάμαλου και το Χρυσό νωρίτερα, ο Κώστας Δήμου πάλεψε για να ανεβεί στο βάθρο στα +107 κιλά.

DIMOU FINAL

Σήκωσε 220 κιλά και προσπάθησε 2 φορές ανεπιτυχώς στα 229 για να μείνει τελικά 4ος, μια μεγάλη επιτυχία για τον πρώην πολίστα (μέχρι τον σοβαρό τραυματισμό του).

ΣΤΙΒΟΣ

Καταπληκτική εμφάνιση στον ημιτελικό των 400 μέτρων (κατ. Τ 43/44) για τον Μιχάλη Σεΐτη, που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία του (Τ44) με 49.81 (το προηγούμενο 49.87 από τον Αμερικανό Πρινς από το 2013) και προκρίθηκε με χρόνο στον τελικό.

SEITIS 400 m semifinal

Εκεί έχει τον 6ο καλύτερο χρόνο και πάνω από αυτόν βρίσκονται μόνον αθλητές από την ανώτερη κατηγορία Τ 43 (εκεί όπου αγωνιζόταν ο Όσκαρ Πιστόριους).

MIKE SEITIS1

(Πηγή: FACEBOOK / Mike Seitis - @seitismike)

Ο Χρήστος Κουτούλιας έμεινε μακριά από τις επιδόσεις του και το εφετινό 6.72 (πάντως ο 8ος Ουζμπέκος Μιρζακούλοφ συνέχισε για τις 6 προσπάθειες με άλμα στα 6.78, επομένως ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης θα έπρεπε να κάνει την υπέρβαση) και έκανε μόνο 3 προσπάθειες στον τελικό του μήκους (κατ. Τ45/46/47) με καλύτερο άλμα στα 6.43, που τον κατέταξε στην 13η θέση.

ΜΠΟΤΣΙΑ

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε και τον Αυστραλό Μίτσελ με 7-2 και είναι ο μόνος που πέρασε από την κατηγορία BC3 στα προημιτελικά του αγωνίσματος με το βλέμμα βέβαια στα μετάλλια.

2016 09 12T165222Z 1955361711 HT1EC9C1AUWQ9 RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO BOCCIA

(Πηγή: Reuters / UESLEI MARCELINO)

Θα αγωνιστεί την Πέμπτη στις 16.00 για μια θέση στους 4 με την Χο (Χονγκ Κονγκ), που άφησε εκτός της Ντέντα κερδίζοντας την εχθές και νικώντας σήμερα και τον Βέλγο αντίπαλο τους.

BOCCIA Ind BC3

Ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1 επιβλήθηκε του Ιμπαρμπούρε από την Αργεντινή φτάνοντας τις 2 νίκες και η βραδυνή ήττα του με 9-0 από τον Μέι Λουνγκ από το Χονγκ Κονγκ (00.00) ήταν άνευ ουσίας αφού είχε εξασφαλίσει και αυτός την παρουσία του στην 8άδα.

SOULANIS Quarterfinals

Θα αγωνιστεί την Πέμπτη στις 17,30 με τον Ολλανδό Πέρεζ.

Τέλος η Μόρφη-Μέντζου ολοκλήρωσε την παρουσία της με ήττα απέναντι στον Πορτογάλο Βιέιρα (συνολιά 3 ήττες) στην κατηγορία BC4.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο κατ. S12 ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης πήγε με τον 6ο καλύτερο χρόνο (1.03.70). Μετά τα 5 μετάλλια στην Αθήνα, τα 6 στο Πεκίνο και το Χάλκινο στο Λονδίνο ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε για εκατοστά του δευτερολέπτου εκτός βάθρου, στην 4η θέση.

GettyImages 151200065

(Ο Ταϊγανίδης (δ.) με το Χάλκινο στο Λονδίνο - Πηγή: Getty Images / Clive Rose)

Στα 50 μέτρα γύρισε πρώτος και κυνήγησε μέχρι τέλους τον Αμερικανό Ντουπρέ, που του πήρε το Χάλκινο τελικά στην χεριά, αφήνοντας 4ο τον Ταϊγανίδη με χρόνο 1.01.21 επίδοση, που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ (το προηγούμενο δικό του (15 Ιουλίου 2015, Αγγλία) ήταν 1:01.57).

TAIGANIDIS FINAL

O Γιάννης Κωστάκης όπως και στα 50 ελεύθερο, έτσι και στα 50 πρόσθιο (κατ. SB2 – 01.09) ήταν 7ος στον τελικό με χρόνο 1.07.48 (το πρωί είχε πάρει την πρόκριση με 1.06.29) σε μια άκρως επιτυχημένη παρουσία του στους αγώνες.

KOSTAKISFinal copy

Στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία SB3, ο Κώστας Καραούζας το μεσημέρι έμεινε μόλις μια θέση μακριά από τον τελικό, έχοντας τον 9ο χρόνο με 54.37.

KARAOUZAS SEMI

Μεγάλη προσπάθεια και από τον Γεράσιμο Λιγνό στα προκριματικά των 50 ελεύθερο (κατ. S13) όπου με 27.09 ήταν 18ος στην γενική.

ΚΑΝΟΕ-ΚΑΓΙΑΚ ΣΠΡΙΝΤ

Η Ελένη Πρελορέντζου στην κατηγορία KL1 έφτασε στον ημιτελικό, αλλά με χρόνο 1.44.92 αποκλείστηκε από την 4άδα του τελικού, ολοκληρώνοντας όμως στην 5η θέση της γενικής.

PRELORENTZOU Semi Canoe

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Η 4η, 5η και 6η ιστιοδρομία Sonar δεν ήταν καλές για το Ελληνικό πλήρωμα (Βασίλης Χριστοφόρου, Θεόδωρος Αλεξάς, Ανάργυρος Νοτάρογλου), που τερμάτισαν στην 10η (κούρσα που διέγραψαν), την 7η θέση και την 6η θέση αντίστοιχα και υποχώρησαν από την τριάδα.

2016 09 13T215230Z 116805150 MT1ACI14608741 RTRMADP 3 PARALYMPICS RIOSAILING

(Πηγή: Reuters / JASON O"BRIEN)

Πλέον είμαστε στην 7η της γενικής με 25 βαθμούς ποινής, αλλά όχι μακριά από το μετάλλιο, αφού η 3η Νέα Ζηλανδία έχει 21.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Ο Θανάσης Μπαράκας (με οδηγό τον Κώστα Τρουλινό) ήταν 21ος στα 30 χλμ ατομική χρονομέτρηση Β με χρόνο 45:38:46

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών, η Αδαμαντία Χαλκιαδάκη (με οδηγό την Αργυρώ Μυλάκη) ήταν 12η με 43.03.79 και η Παρασκευή Καντζά (με οδηγό την Βασιλική Βούτζαλη) ήταν 17η με 50.36.79.