Θέαμα από Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Σίτυ και Ντόρτμουντ στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (17/9)

Σούπερ επιθετική η Μάντσεστερ Σίτυ του Γκουαρντιόλα Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic

Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Σίτυ και Ντόρτμουντ ήρθαν με φόρα από τις εμφανίσεις τους μεσοβδόμαδα για το Champions League και πρόσφεραν όμορφο θέαμα και γκολ στις αναμετρήσεις του Σαββάτου στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

ΑΓΓΛΙΑ

Η Μάντσεστερ Σίτυ δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει πρόβλημα από την Μπόρνμουθ και πρόσθεσε μια ακόμη νίκη (8η σερί σε πρωτάθλημα και Champions League) έχοντας το απόλυτο μόνον αυτή με 15 βαθμούς.

2016 09 17T142808Z 117124088 MT1ACI14613621 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI BOU

(Γκολ με εντυπωσιακή κεφαλιά για την Σίτυ ο Ιχεανάτσο - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα σκόραρε από 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο με τέσσερεις διαφορετικούς παίκτες, ενθουσιάζοντας το κοινό της.

2016 09 17T142230Z 117123750 MT1ACI14613586 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI BOU

(Ο Γκουαρντιόλα έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημα προπονητή στην ιστορία της Σίτυ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Η πρωταθλήτρια Λέστερ φαίνεται ότι βρίσκει τα πατήματα της σιγά σιγά και παρότι δυσκολεύτηκε για 45 λεπτά σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στις αρχές του β μέρους με τον νεοαποκτηθέντα Σλιμανί (2 γκολ) να συνθέτει ακόμη πιο αποτελεσματικό δίδυμο με τον Βάρντι στην επίθεση.

2016 09 17T151042Z 117126642 MT1ACI14613818 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI BUR

(Δύο γκολ ο Σλιμανί για την Λέστερ - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Στην έδρα της Χαλ η Άρσεναλ προηγήθηκε 2-0 με τον Σάντσες και τον Γουόλκοτ, αλλά το εύστοχο πέναλτυ του Σνόντγκρας στο τέλος έκανε δραματικό το φινάλε, πριν ο Χιλιανός με το δεύτερο γκολ του σφραγίσει τη νίκη και τον Τσάκα στις καθυστερήσει να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

2016 09 17T154527Z 117128727 MT1ACI14614009 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND HUL ARS

(Το καθοριστικό 1-3 από τον Σάντσες - Πηγή: Action Images via Reuters / Lee Smith Livepic)

Στην βαθμολογία η Σίτυ έχει 15, η επίσης αήττητη Έβερτον 13, Τσέλσι, Άρσεναλ, Λίβερπουλ από 10, στους 9 είναι η Γιουνάιτεντ (4 ματς), ενώ η Λέστερ ανέβηκε στους 7.

Αγγλία (5η αγωνιστική)

Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-2
Χαλ-Άρσεναλ 1-4 (79 πεν. Σνόντγκρας / 17,83 Σάντσες, 55 Γουόλκοτ, 92 Τσάκα)
Λέστερ-Μπέρνλι 3-0 (45+1, 48 Σλιμανί, 78 Μι (αυτ.)
Μάντσεστερ Σίτυ-Μπόρνμουθ 4-0 (15 Ντε Μπρόινε, 25 Ιχεανάτσο, 48 Στέρλινγκ, 66 Γκουιντογκάν)

ΙΣΠΑΝΙΑ

Μετά την ήττα σοκ από την Αλαβές η Μπαρτσελόνα αντιμετώπιζε την άλλη νεοφώτιστη Λεγκανιές. Το ματς στην Μαδρίτη αυτή την φορά ήταν παράσταση για τους MSN, που οδήγησαν στο άνετο 5-1 τους μπλαουγκράνα.

2016 09 17T113512Z 729484810 D1BEUBUTFSAB RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Σουάρες και Μέσι - Πηγή: Reuters / SERGIO PEREZ)

Στα 4 πρώτα γκολ Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ είχαν συμμετοχή σκοράροντας και οι τρεις και μόνον στο 0-5 του Ραφίνια, με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, δεν άγγιξαν την μπάλα.

2016 09 17T121216Z 1223100853 S1BEUBUWNGAB RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Νεϊμάρ και Σουάρες - Πηγή: Reuters / SERGIO PEREZ)

Έτσι η Μπάρτσα έφτασε τους 9 βαθμούς σε 4 ματς και θα περιμένει αύριο από την συμπολίτισσα της Εσπανιόλ να σταματήσει αύριο την Ρεάλ, που έχει μέχρι τώρα 3 στα 3, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης κερδίζοντας εύκολα την Χιχόν 5-0 (τρία γκολ στα πρώτα 30 λεπτά, από 2 Γκριεζμαν και Τόρες) έφτασε τους 8.

2016 09 17T143746Z 1503819631 S1BEUBVJLAAA RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Γκριεζμάν και Γκαμεϊρό σκόραραν στο α ημίχρονο - Πηγή: Reuters / SERGIO PEREZ)

Ισπανία (4η αγωνιστική)

Μπέτις-Γρανάδα 2-2
Λεγκανιές-Μπαρτσελόνα 1-5 (80 Γκάμπριελ / 15, 55 πεν. Μέσι, 31 Σουάρες, 44 Νεϊμάρ, 64 Ραφίνια)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Σπόρτινγκ Χιχόν 4-0 (2,31 Γκριεζμάν, 5 Γκαμεϊρό, 72,91 Τόρες)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στην Bundesliga η Μπάγερν δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Ίνγκολσταντ για την 3η αγωνιστική καθώς βρέθηκε να χάνει από το 8ο λεπτό με το τέρμα του Λετσκόνα.

2016 09 17T141220Z 1669379443 D1BEUBVHEIAC RTRMADP 3 SOCCER GERMANY

(3 ασσίστ ο Ριμπερί - Πηγή: Reuters / MICHAEL DALDER)

Αυτός που ανέλαβε δράση για τους Βαυαρούς ήταν ο Φρανκ Ριμπερί. Με τρεις δικές του πάσες ήρθαν τα γκολ για τη νίκη με 3-1 (12 Λεβαντόφσκι, 50 Τσάμπι Αλόνσο, 84 Ραφίνια).

2016 09 17T141237Z 1270290339 D1BEUBVHEZAA RTRMADP 3 SOCCER GERMANY

(Πηγή: Reuters / MICHAEL DALDER)

Αντίθετα η Ντόρτμουντ ήρθε με φόρα από τα 6 γκολ που έβαλε την Τετάρτη στην Λέγκια Βαρσοβίας για το Champions League και έβαλε άλλα τόσα στην Ντάρμσταντ (6-0), παρότι είχε κάποιες αλλαγές μεσοεπιθετικά (βασικός και πάλι ο Παπασταθόπουλος).

2016 09 17T142814Z 1004708015 D1BEUBVIPAAA RTRMADP 3 SOCCER GERMANY

(Πηγή: Reuters / Thilo Schmuelgen / STRINGER)

Δύο γκολ έβαλε ο Κάστρο (7,78) και από ένα οι Ράμος (48), Πούλισιτς (54), Ρόντε (84) και Εμρέ Μορ (88). Η Μπάγερν έκανε το 3 στα 3 φτάνοντας τους 9 βαθμούς και η Ντόρτμουντ έχει 6 (έχει χάσει εκτός από την Λειψία).