Α1 μπάσκετ: νίκη με διαφορά του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πήρε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία των αναμετρήσεων με τον Παναθηναϊκό Superfoods και το 88-63 του δίνει σαφέστατο προβάδισμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος στο πρωτάθλημα STOIXIMAN.GR BASKET LEAGUE. Η επικράτηση στα ριμπάουντς (48-27) που του έδωσε πολλές δεύτερες ευκαιρίες για σκορ (21 επιθετικά ο Ολυμπιακός, περισσότερα από τα 20 αμυντικά του Παναθηναϊκού), αλλά και το γρήγορο παιχνίδι στους αιφνιδιασμούς, έδωσαν την διαφορά στους ερυθρόλευκους, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα και στην επίθεσή του και εμφανίστηκε σίγουρα ανέτοιμος και ασύνδετος, απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με ορμή και ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντς προηγήθηκε απέναντι στον Παναθηναϊκό, που είδε τον Καλάθη νωρίς να συμπληρώνει 2 φάουλ και να έχει πρόβλημα να κατεβάσει την μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι πήραν μια διαφορά 6 πόντων.

2614785

(Καλάθι του Μπιρτς - Πηγή: EUROKINISSI / ICON / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η είσοδος του Μπουρούση διόρθωσε κάπως την κατάσταση για το τριφύλλι, με τον Έλληνα σέντερ να κάνει πάρτυ και παρότι η διαφορά έφτασε κάποια στιγμή στο +10 (32-22), να διατηρεί την ομάδα του κοντά στο σκορ. Από τα μέσα όμως της περιόδου (και το 36-31 με τον Μπουρούση να πηγαίνει στον πάγκο) ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με τον Σπανούλη να οργανώνει και να σερβίρει (τελείωσε με 2 πόντους από βολές, αλλά 7 ασσίστ) έφτασε την διαφορά ακόμη και στο +18 (50-32), καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει σκορ, ενώ η διαφορά στα ριμπάουντς ήταν τεράστια (23-13).

2614803

(Πάλευε μόνος του ο Μπουρούσης - Πηγή: EUROKINISSI / ICON / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Έχονατς πια την ψυχολογία ο Ολυμπιακός διατήρησε εύκολα την διαφορά γύρω στους 20 πόντους (πήγε και στο +23 με 66-43), ενώ ο Παναθηναϊκός έιχε φανερά και πρόβλημα ψυχολογίας, με τον Πεδουλάκη να επιλέγει να κρατήσει στον πάγκο τον Μπουρούση και να τον βάλει στο τελευταίο λεπτό του γ δεκαλέπτου.

2614788

(Σε ρόλο δημιουργού ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI / ICON / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν είχε τη δύναμη ούτε να μαζέψει την διαφορά, ενώ ο Ολυμπιακός κυνήγησε να την μεγαλώσει και την έφτασε ακόμη και στο (+28)

Κορυφαίος για τους νικητές ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ο Λοτζέσκι πρόσθεσε 15 και ο Γκριν 14, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Μπουρούσης παίζοντας μόλις 16 λεπτά είχε 12 πόντους.

2614964

(MVP ο Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI)

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-32 (27-15), 68-49 (18-17), 88-63 (20-14)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

*Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού καταγγέλουν φραστική επίθεση στους διαιτητές, αλλά και στους ίδιους, από άγνωστους στο ημίχρονο του αγώνα. Οι διαιτητές πάντως δεν αναγράφουν κάτι στο φύλλο αγώνα, αντίθετα με τις δύο κροτίδες, που πέταξαν κάποιοι ερυθρόλευκοι οπαδοί στην διάρκεια του παιχνιδιού).

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 18 Νοεμβρίου στο ΟΑΚΑ για την Euroleague.

2614781

(Πεδουλάκης και Σφαιρόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI / ICON / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο άλλο ματς τη ημέρας (που ολοκληρώθηκε με καθυστέρηση 1 ώρας καθώς παρουσιάστηκε πρόβλημα στον φωτισμό) η Κύμη κέρδισε τον Κόροιβο 93-70.