Premier League: κακό ματς και 0-0 ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουν.

Χειραψία Κλοπ-Μουρίνιο στο τέλος του αγώνα Reuters / Phil Noble Livepic

Σε ένα από τα χειρότερα ντέρμπυ ανάμεσα στους δύο "αιώνιους" αντιπάλους στην Αγγλία, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 (πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια, που δεν μπαίνει έστω ένα γκολ σε αναμέτρησή τους), που κράτησε την Μάντσεστερ Σίτυ και την Άρσεναλ στην κορυφή της Premier League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με την Γιουνάιτεντ να έχει την κυκλοφορία της μπάλας στο ημίωρο και την Λίβερπουλ να βρίκσει κάπως ρυθμό προς το τέλος του 45λεπτου, αλλά δίχως ουσιαστική φάση (πλην κάποιων μακρινών σουτ) για τις δύο ομάδες. Ο Μουρίνιο ήταν σαφές ότι ήθελε να μην χάσει, ενώ ο Κλοπ έψαχνε να βρει λύσεις στην μεσαία του γραμμή δίχως Λαλάνα και Γουινάλντουμ.

2016 10 17T205944Z 119739584 MT1ACI14643831 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV MUN

(Η απόκρουση του Ντε Χέα στο σουτ του Κουτίνιο - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Ο Άγγλος διεθνής μέσος μπήκε στο β μέρος, που ανήκε ολοκληρωτικά στην Λϊβερπουλ με κατοχή που κάποιες στιγμές άγγιζε το 80-20, αλλά στις τρεις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι ο Ντε Χέα και οι αμυντικοί της Μάντσεστερ ήταν εκεί: στο 58 σουτ του Τσαν μέσα από την περιοχή το έβγαλε δύσκολα χαμηλά στην εστία του ο Ισπανός πορτιέρο, στο 71 πέταξε στο γάμα του τέρματος σταματώντας τον κεραυνό του Κουτίνιο και στο 84 ο Βαλένσια έκανε απίστευτο τάκλινγκ πριν ο Φιρμίνιο εκτελέσει στο τετ α τετ.

2016 10 17T204322Z 119738602 MT1ACI14643809 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV MUN

(Ο Βαλένσια προλαβαίνει τον Φιρμίνιο - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Λίβερπουλ παρέμεινε 4η με 17 βαθμούς, με την Σίτυ και την Άρσεναλ να έχουν 19, και την Τότεναμ 18, ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε 7η με 14 πόντους (16 έχει η Τσέλσι και 15 η Έβερτον), μετά από 8 παιχνίδια.