Super League: Επεισόδια και διακοπή στο Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα

EUROKINISSI / MOTION TEAM

Αυτό που φοβόντουσαν οι άνθρωποι του Ηρακλή έγινε πραγματικότητα και η αναμέτρηση του "Γηραιού" με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα στιγματίστηκε από επεισόδια οπαδών των γηπεδούχων με την Αστυνομία και διακοπή του αγώνα για 7 λεπτά.

Όλα ξεκίνησαν στο 7ο λεπτό και το γκολ του Κοζορώνη με το οποίο ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε 1-0. Μερίδα οπαδών του "γηραιού" επιχείρησε να μπει στον αγωνιστικό χώρο και υπάρξαν συμπλοκές με τις δυνάμεις της Αστυνομίας στην είσοδο προς τις κερκίδες, ενώ τα ΜΑΤ, που εισήλθαν στο γήπεδο (βρίσκονταν έξω από αυτό) έκαναν χρήση χειρομβοβίδων κρότου λάμψης για να αποτρέψουν την εισβολή.

3984531

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

(Πηγή: You Tube / Thestival.gr)

Κάποιοι εκ των οπαδών πάτησαν στο ταρτάν του σταδίου και πλησίασαν και στους πάγκους, για να ακολουθήσουν μάχες σώμα με σώμα με τους αστυνομικούς. Οι συγκρούσεις ήταν άγριες, ενώ στην συνέχεια οπαδοί υποχώρησαν. Ο κύριος Καραντώνης διέκοψε το ματς για 7 περίπου λεπτά και όταν ξανάρχισε ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Περόνε.

3984558

3984597

Από τις πέτρες που πέταξαν οι οπαδοί του Ηρακλή προς τους Αστυνομικούς τραυματίστηκε ο συνάδελφος Θανάσης Μυριούνης στο κεφάλι όπου του έγιναν ράμματα.

3984635

Η κατάσταση πάντως παρέμεινε έκρυθμη εκτός γηπέδου.

3984576

3984614

Η ένταση υπάρχει εδώ και κάποια 24ωρα μετά την απόφαση της διοίκησης αρχικά να μην εκδώσει εισιτήρια για το ματς, θέλοντας να αποφύγει τις αποδοκιμασίες και πιθανά έκτροπα των οργανωμένων, μετά όμως την έντονη αντίδραση των φιλάθλων, να δίνει σήμερα το ΟΚ να ανοίξουν οι θύρες.