Premier League: ακάθεκτη για τον τίτλο η Τσέλσι και στην Boxing Day

Οπαδοί της Τσέλσι έξω από το Στάμφορντ Μπριτζ με φόντο το τρόπαιο του πρωταθλήματος Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic

Η Τσέλσι δεν σταματά ούτε στην Boxing Day την πορεία της για τον τίτλο στην Premier League κερδίζοντας και την Μπόρνμουθ άνετα. Νίκησαν όλοι οι υπόλοιποι διεκδικητές και η πίεση πέφτει τώρα στη Λίβερπουλ, που αντιμετωπίζει αύριο Τρίτη τη Στόουκ Σίτυ.

Η επικράτηση της Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ με 3-0 επί της Μπόρνμουθ ήταν η 12η συνεχόμενη νίκη στην Premier League και έχει δώσει στην ομάδα του Κόντε μια απόσταση 7 βαθμών αυτή την στιγμή από την Σίτυ.

2016 12 26T165807Z 125773087 MT1ACI14711330 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND CHE BOU

(Το πρώτο γκολ του Πέδρο - Πηγή: Reuters / Peter Nicholls Livepic)

Ο Πέδρο στο 24 άνοιξε το σκορ και στο 49 το εύστοχο πέναλτυ του Αζάρ «καθάρισε» το ματς, πριν το αυτογκόλ του Κουκ στις καθυστερήσεις και πάλι από προσπάθεια του Πέδρο.

2016 12 26T161557Z 125770557 MT1ACI14711093 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND CHE BOU

(Πηγή: Reuters / Peter Nicholls Livepic)

Δεύτερη πέρασε η Μάντσεστερ Σίτυ, που δυσκολεύτηκε 70 λεπτά στην έδρα της Χαλ, όμως στο β μέρος μετά από ένα δοκάρι του Ντε Μπρόινε ήρθε το εύστοχο πέναλτυ του Τουρέ στο 72 να λύσει τα πόδια των παικτών του Γκουαρντιόλα. Ιχεανάτσο (78) και το αυτογκόλ του Ντέιβις στο 94 διαμόρφωσαν το τελικό 0-3.

2016 12 26T185632Z 125780192 MT1ACI14711516 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND HUL MCI

(Ο Ιχεανάτσο έχει σκοράρει - Πηγή: Reuters / Scott Heppell Livepic)

Η Άρσεναλ έπαιζε μονότερμα την Γουέστ Μπρομ στο Λονδίνο, γκολ όμως δεν μπορούσε να βάλει μέχρι το 87ο λεπτό. Ο Ολιβιέ Ζιρού, που ξεκίνησε για πρώτη φορά εφέτος στην βασικιή 11άδα είχε το γκολ της λύτρωσης για τους «κανονιέρηδες», που έπιασαν την Λίβερπουλ στην βαθμολογία.

2016 12 26T170243Z 125773363 MT1ACI14711352 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS WBA

(Ο Ζιρού πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε - Πηγή: Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

Ο Ιμπραϊμοβιτς έκανε και πάλι την διαφορά για τη Γιουνάιτεντ κόντρα στην Σάντερλαντ με δύο ασσίστ (39 Μπλιντ, 86 Μιχταριάν με «εκτέλεση σκορπιός») και ένα γκολ στο 82, πριν το γκολ της τιμής από τον Μπορίνι στο 91. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μουρίνιο.

2016 12 26T165153Z 125772713 MT1ACI14711291 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN SUN

(Πηγή: Action Images via Reuters / Lee Smith Livepic)

Τέλος στο Λέστερ οι οπαδοί των πρωταθλητών διαμαρτυρήθηκαν για την άδικη αποβολή του Βάρντι στον προηγούμενο αγώνα με την Στόουκ και την τιμωρία του με 3 αγωνιστικές, τυπώνοντας 30.000 μάσκες με το πρόσωπό του.

2016 12 26T141750Z 15092194 14710670 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI EVE

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic TPX IMAGES OF THE DAY)

Όμως η Έβερτον δεν τρόμαξε και με σκόρερς τους Μιραλάς (51) και Λουκάκου (91) έστειλε τους πρωταθλητές στην 16η θέση με 17 βαθμούς, μόλις 3 πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.