Premier League: Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ ισόπαλες 1-1

Ισοπαλία για Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, Μουρίνιο (αρ.) και Κλοπ (δ) Reuters / Phil Noble Livepic

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπυ των αιωνίων της Αγγλίας, Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν στο τέλος τη λύση στην καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδα του Κλοπ. Κερδισμένη η Τσέλσι, που το Σάββατο έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Λέστερ, ενώ βαριά ήττα υπέστη η Μάντσεστερ Σίτυ από την Έβερτον του Μιραλάς.

Η Γιουνάιτεντ έμοιαζε να έχει μπει καλύτερα στο ντέρμπυ πιέζοντας την εστία της Λίβερπουλ και χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο με Ιμπραΐμοβιτς και Πογκμπά, την ώρα που η Λίβερπουλ δεν είχε ρυθμό.

2017 01 15T161428Z 127498468 MT1ACI14727728 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LIV

(Προσπάθεια του Ζλάταν - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Στο 26 όμως ο Γάλλος μέσος έκανε ένα ανόητο πέναλτυ διώχνοντας με το χέρι ένα κόρνερ του Μίλνερ και ο Άγγλος μπακ (εφέτος) άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

2017 01 15T162934Z 127499374 MT1ACI14727751 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LIV

(Ο Μίλνερ ευστοχεί στο πέναλτυ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Το 45λεπτο έκλεισε με δύο καταπληκτικές επεμβάσεις του Μινιολέ σε φάουλ του Ζλάταν και τετ α τετ με τον Μιχταριάν, ενώ η Λίβερπουλ χτυπούσε στην κόντρα αλλά δεν είχε σωστή την τελευταία πάσα.

2017 01 15T164233Z 127500153 MT1ACI14727772 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LIV

(Ο Μινιολέ σταματά τον Μιχταριάν - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Ο Μουρίνιο έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του βάζοντας το Ρούνεϊ αντί του Κάρικ, αλλά και τον Μάτα, ήταν όμως η Λίβερπουλ που αμυνόταν με σωστό τρόπο και έχασε ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση (ιδιαίτερα μετά την είσοδο και του Κουτίνιο στο 60) για το 2ο γκολ και το Ντε Χέα να είναι αυτός που κάνει σημαντικές αποκρούσεις (ιδιαίτερα στο τετ α τετ με τον Φιρμίνο στο 61).

2017 01 15T171907Z 127502347 MT1ACI14727799 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LIV

(Στοπ του Ντε Χέα στον Φιρμίνο - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Στην τελική ευθεία μπήκε και ο Φελαϊνί για τους γηπεδούχους, που σήκωσαν ψηλά την μπάλα, μήπως έφταναν στην ισοφάριση και το κατάφεραν στο 84 με τον Βέλγο πρώτα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στο νέο γέμισμα ο Ζλάταν να κάνει το 1-1.

2017 01 15T174328Z 127503808 MT1ACI14727842 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LIV

(Ο πανηγυρισμός του Ιμπραΐμοβιτς - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Στις καθυστερήσεις ο Ντε Χέα σταμάτησε τον Γουινάλντουμ και η ισοπαλία δεν άλλαξε, με την Τσέλσι να αυξάνει πάλι την διαφορά της στους 7 βαθμούς από την 2η θέση, που είναι η Τότεναμ (με καλύτερη διαφορά τερμάτων) και η Λίβερπουλ, ενώ η Γιουνάιτεντ πλησιάσε την Σίτυ.

Σταθερά πρώτη η Τσέλσι

Ο Αντόνιο Κόντε έχει δώσει χαρακτήρα στην εφετινή Τσέλσι, που δείχνει να έχει τον χαρακτήρα για να αντέξει στην πίεση από τους διώκτες της. Παρότι έπαιξε χωρίς το Ντιέγκο Κόστα (με το ρεπορτάζ να κάνει λόγο για «επεισόδιο» με τον Ιταλό τεχνικό) έβαλε 3 γκολ στην πρωταθλήτρια Λέστερ (δύο ο μπακ Μάρκος Αλόνσο και ένα ο Πέδρο), στέλνοντας μήνυμα στις ομάδες που κυνηγούν να την ρίξουν από την κορυφή.

2017 01 14T192449Z 127423489 MT1ACI14726635 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LEI CHE

(Ο Κόντε πανηγυρίζει με τους παίκτες του - Πηγή: Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

«Σφαλιάρα» στην Σίτυ του Γκουαρντιόλα

Η Έβερτον του Κέβιν Μιραλάς διέσυρε νωρίτερα σήμερα την Σίτυ με 4-0 επιτείνοντας τον προβληματισμό στο Μάντσεστερ για το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα.

2017 01 15T141442Z 127491282 MT1ACI14727468 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND EVE MCI

(Η αντίδραση του Γκουαρντιόλα στο Γκούντισον Παρκ - Action Images via Reuters / Lee Smith Livepic)

Ο Βέλγος έβαλε ένα στις αρχές του β ημιχρόνου, ενώ είχε ετοιμάσει το 1-0 για τον Λουκάκου στο α μέρος. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να παραιτήθηκαν και δέχθηκαν δύο ακόμη τέρματα από του Ντέιβις και τον πιτσιρικά Λούκμαν στις καθυστερήσεις (έκανε ντεμπούτο με γκολ).

2017 01 15T144009Z 127492809 MT1ACI14727544 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND EVE MCI

(Ο Μιραλάς σε δράση σκοράρει - Πηγή: Action Images via Reuters / Lee Smith Livepic)

Στην βαθμολογία η Τσέλσι οδηγεί την κούρσα μετά από 21 ματς με 52 βαθμούς, η Τότεναμ (που ξόρκισε τον κακό της δαίμονα Γουέστ Μπρομ με 4 γκολ) είναι στους 45, δεύτερη )με καλύτερη διαφορά τερμάτων) από την Λίβερπουλ , ενώ την 4άδα κλείνει η Άρσεναλ με 44. Η Σίτυ είναι πλέον στους 42 και η Γιουνάιτεντ στους 40.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο, 14/1

Τότεναμ-Γουέστ Μπρομ 4-0 (12', 77', 82' Kέιν, 26' ΜακΌλεϊ)
Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (68’ Φεγκουλί, 79’ Κάρολ, 86’ Λαντσίνι)
Γουότφορντ-Μίντλεσμπρο 0-0
Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 1-0 (78’ Μπάρτον)
Σάντερλαντ-Στόουκ 1-3 (40’ Ντεφόε - 15’, 22’ Αρναούτοβιτς, 34’ Κράουτς)
Σουόνσι-Άρσεναλ 0-4 (37’ Ζιρού, 54’ αυτ. Κορκ, 67’ αυτ. Νότον, 73’ Σάντσες)
Χαλ-Μπόρνμουθ 3-1 (32’, 50’ Ερνάντες, 62’ αυτ. Μινγκς - 3’ πεν. Στάνισλας)
Λέστερ-Τσέλσι 0-3 (6’, 52’ Αλόνσο, 71’ Πέδρο)

Κυριακή, 15/1

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 4-0 (34’ Λουκάκου, 47’ Μιραλάς, 79’ Ντέιβις, 90'+4' Λούκμαν)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ 1-1 (84' Ιμπραΐμοβιτς / 27’ πεν. Μίλνερ)