Super League: ο Αστέρας Τρ. σταμάτησε τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Η βροχή είχε μετατρέψει τον αγωνιστικό χώρο σε βούρκο, αλλά Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός προσπάθησαν για τη νίκη, χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεκολλήσουν από το 0-0, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους γκολκίπερ. Οι ερυθρόλευκοι, αγωνίστηκαν για αρκετή ώρα με παίκτη παραπάνω, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Αστέρα.

Στην Τρίπολη το ματς ξεκίνησε με πρόβλημα στον φωτισμό μετά από 2 λεπτά αγώνα και την αναγκαστική διακοπή για λίγα λεπτά.

4022857

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)

Όταν οι δύο ομάδες βγήκαν και πάλι στον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο από την βροχή, ο γηπεδούχος Αστέρας ήταν εκείνος που άγγιξε το γκολ με τον Λεάλι να κάνει τρεις σημαντικές επεμβάσεις (καλύτερη σε τετ α τετ με τον Μάσα).

4023019

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΕΛΤΖΑΝΗΣ)

Από το 35 και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί, δίχως πάντως κάποια σημαντική ευκαιρία και τον Φορτούνη στο 42 να διαμαρτύρεται για μαρκάρισμα του Γιαννούλη μέσα στην περιοχή, στο οποίο ο διαιτητής Κύζας έδειξε λανθασμένα κίτρινη για θέατρο (υπάρχει επαφή των δύο παικτών, που δικαιολογεί το πέσιμο του Έλληνα μέσου, με τον Ολυμπιακό πάντως να διαμαρτύρεται και για πέναλτυ, όπως και για μια 2η κίτρινη στον Ιγκλέσιας σε πάτημα στον Μανθάτη στο φινάλε του ημιχρόνου).

4022927

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο β μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο γρήγορες φάσεις, πριν ξαναβρεί τα πατήματά του ο Αστέρας στο γήπεδο (κυρίως με το Μανιά), για να φτάσουμε στο 60.

Ο Κύζας σε παρόμοια φάση με αυτή του Φορτούνη - ο Μάσα πατά το πόδι του Βιάνα, που προσπάθησε να τον κόψει μέσα στην περιοχή – έκανε και πάλι λάθος δίνοντας κίτρινη στον Αργεντινό, που όμως ήταν η 2η με αποτέλεσμα να τον αποβάλει και ο Αστέρας να μείνει με 10 παίκτες.

4023029

Με παίκτη παραπάνω, ο Μπέντο έβαλε αντί του Φορτούνη τον Καρντόζο στο ματς, και ο Παραγουανός έχασε μοναδική ευκαιρία από το σημείο του πέναλτυ, σουτάροντας άουτ. Στην κόντρα επίθεση ο Μανιάς μέσα από την περιοχή σούταρε και υποχρέωσε τον Λεάλι να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

4023017

(Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Καρντόζο (9) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή του (εκτός από μία κεφαλιά του Ιντέγιε σε φάουλ, που σταμάτησε ο Ντοναρούμα), ενώ ο Αστέρας στην κόντρα-επίθεση δοκίμασε και πάλι την ετοιμότητα του Λεάλι, που δε νικήθηκε με μακρινά σουτ.

4023031

(Ο Πάουλο Μπέντο πάει στα αποδυτήρια - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι δύο ομάδες τελείωσαν με 10 τελικές έκαστη, το Ντοναρούμα με 4 αποκρούσεις και τον Λεάλι με 6, με τους ερυθρόλευκους να έχουν τώρα διαφορά 8 βαθμών από την 2η Ξάνθη, την οποία υποδέχονται το Σάββατο.

Η 16η αγωνιστική

Τετάρτη 18/1

Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-4 (82 Φυτανίδης / 4 Επστάιν, 63 αυτ. Λαζαρίδης, 79 Ντουάλα, 86 Γεωργακόπουλος)
ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 1-0 (18 Μιχαήλ)
Ξάνθη-Ηρακλής 3-1 (26 πεν, 71 Γιουνές, 61 Τριάδης / 10 Πασάς)
Βέροια-ΑΕΛ 1-1 (69 Σαρπόνγκ / 45 Ικάουνιεκς)
Παναιτωλικός-ΑΕΚ 3-2 (11 πεν. Μαρκόφσκι, 55, 82 Μάκος / 22 Αλμέιδα, 33 Γαλανόπουλος)
Αστέρας Τρ.-Ολυμπιακός 0-0