Aus OPEN: στους 32 η Σάκκαρη, αποκλείστηκε ο Τζόκοβιτς

Reuters / Edgar Su

Θριαμβευτική πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στους 32 του Australian Open με νίκη 2-1 σετ επί της Γαλλίδας Κορνέ. Το μπαμ στην διοργάνωση έγινε με τον αποκλεισμό του περυσινού νικητή και νούμερο 2 στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς, αλλά και του ν.3 των γυναικών Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα.

Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται για πρώτη φορά στον γ γύρο ενός τουρνουά Grand Slam (πέρυσι είχε αποκλειστεί στην Μελβούρνη στον β γύρο) νικώντας την Γαλλίδα τεννίστρια (ν.43) στον κόσμο, σε ένα συναρπαστικό ματς 2 ωρών και 40 λεπτών νικώντας με 2-1 σετ.

2017 01 19T103952Z 468706969 SR1ED1J0TLUYC RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Πηγή: Reuters / Edgar Su)

Πήρε το πρώτο με 7-5, αλλά η Κορνέ αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 1-1, με 6-4 στο δεύτερο. Όμως η Σάκκαρη έδειξε τεράστιο χαρκτήρα και όχι μόνο κέρδισε το τρίτο σετ, αλλά διέλυσε την αντίπαλο της με 6-1.

2017 01 19T103342Z 1465071508 SR1ED1J0TBQY6 RTRMADP 3 TENNIS OPEN

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που είναι στο ν.94 μπορεί μάλιστα να ονειρεύεται, αφού στους 32 δεν θα βρει (όπως ήταν η κλήρωση) το ν.3 στον κόσμο Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα, αλλά την Μιργιάνι Λούτσιτς Μπαρόνι από την Κροατία (ν.79), που έκανε την μεγάλη έκπληξη και απέκλεισε την Πολωνή πρωταθλήτρια με 2-0 σετ (6-2,6-3) μόλις σε 62 λεπτά.

2017 01 19T103552Z 139987116 SR1ED1J0TFDY8 RTRMADP 3 TENNIS OPEN

Αυτή είναι και η πρώτη φορά μετά από 12,5 χρόνια (US Open 2004, Λένα Δανιηλίδου), που Ελληνίδα τενίστρια προκρίνεται στον τρίτο γύρο Grand Slam!

Μπαμ στους άνδρες, έξω ο Νόλε

Στους άνδρες όμως ο β γύρος επεφύλασσε την μεγαλύτερη έκπληξη, αφού ο περυσινός νικητής και ν.2 στον κόσμο, Νόβακ Τζόκοβιτς αποκλείστηκε από έναν άσημο Ουζμπέκο, τον Ντένις Ιστόμιν, ν.117 (!) στον κόσμο.

2017 01 19T084127Z 361625173 SR1ED1J0O4MVA RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Πηγή: Reuters / Jason Reed)

Ο Νόλε, που κατέβηκε για να υπερασπιστεί το στέμμα του και να διεκδικήσει τον 7ο τίτλο του στην Μελβούρνη, έχασε μετά από μια απίστευτη μάχη κοντά 5 ωρών (4 ώρες και 48 λεπτά) με 3-2 σετ: 7-6(8), 5-7, 2-6, 7-6(5), 6-4.

2017 01 19T083656Z 262863444 SR1ED1J0NWYV6 RTRMADP 3 TENNIS OPEN

(Απίθανη νίκη του Ιστόμιν - Πηγή: Reuters / Jason Reed)

Είναι η πρώτη φορά μετά το 2008 (Wibledon), που ο Τζόκοβιτς μένει έξω από τον β γύρο τουρνουά Grand Slam.