Α1 μπάσκετ: ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό

Με Σίνγκλετον και Ρίβερς ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπυ των "αιωνίων" EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Παναθηναϊκό Superfoods με 72-59 επί του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, που φέρνει πλέον τις δύο ομάδες ισόβαθμες. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με απουσίες, χάνοντας και τον Σπανούλη στις αρχές της β περιόδου, αλλά κράτησαν την διαφορά υπέρ τους σε πιθανή τελική ισοβαθμία.

Ο Ολυμπιακός τελικά παρατάχθηκε με απουσίες, αφού Λοτζέσκι (προσαγωγοί) και Γιανγκ (γόνατο) έμειναν εκτός (ο Βελγοαμερικανός θα κάνει αγώνα δρόμου για το ματς με την Ούνιξ την Πέμπτη, ενώ ο σέντερ του Ολυμπια εκτός). Επίσης ο Μάντζαρης έκανε ένεση, ενώ ο Πρίντεζης με το πρόβλημα στην μέση, ουσιαστικά χωρίς προπόνηση.

4033817

(Με απουσίες ξεκίνησε το ντέρμπυ ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Όμως ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο με Μάντζαρη-Σπανούλη να δημιουργούν για εύκολα καλάθια, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό πρόβλημα. Η διαφορά πήγε και στο +8 για τους ερυθρόλευκους.

4033816

(Καλάθι του Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ξεκίνημα όμως του β 10λεπτου είχε διαφορετική εικόνα. Σχήμα με τρεις γκαρντ για τον Παναθηναϊκό (Ρίβερς, Παππά και Τζέιμς) την ώρα που ο Πρίντεζης κάθισε στον πάγκο και ο Σπανούλης πήγε στα αποδυτήρια νιώθοντας ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

4033917

(Ο Σπανούλης πάει στα αποδυτήρια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Κέι Σι Ρίβερς έδωσε το σύνθημα για καταιγισμό τριπόντων (τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους και 4/6 3π.) και μαζί με Τζέιμς και Σίνγκλετον πήραν «φωτιά στην επίθεση», ενώ η πιεστική άμυνα και τα πολλά λάθη κράτησαν τους ερυθρόλευκους για 6 σχεδόν λεπτά δίχως πόντο και σερί 14-0 των γηπεδούχων για το 26-20. Η διαφορά πήγε και στο +9 (31-22) πριν βρει λύσεις στο φινάλε ο Ολυμπιακός.

4033868

(Απίστευτη εμφάνιση του Ρίβερς στο β 10λεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με την είδηση ότι ο Σπανούλης δεν θα αγωνιζόταν άλλο, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και θα κάνει μαγνητική αργότερα για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

4034029

(Δεν βγήκε στο β ημίχρονο ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ήταν όμως ντέρμπυ το γ 10λεπτο, αφού Παπανικολάου (παίζοντας με 3 φάουλ), Πρίντεζης και Γκριν πήραν πάνω τους το σκοράρισμα (σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα), ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Σίνγκλετον ήταν on fire (τους 10 από τους 17 πόντους με 2 τρίποντα) και περισσότερες κατοχές για τους «πράσινους» (ενώ οι ερυθρόλευκοι περιορίστηκαν σε ένα επιθετικό ριμπάουντ).

4034020

(Σίνγκλετον και Παπανικολάου πρωταγωνιστές στην 3η περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Όμως η ενέργεια των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση εκτόξευσε την διαφορά ακόμη και στο +16 (63-47), αλλά δεν μπόρεσε να μεγαλώσει, καθώς ο Μιλουτίνοφ έκανε ζημιά στο τέλος μέσα από την ρακέτα και κρατώντας το πλεονέκτημα ισοβαθμίας υπέρ του Ολυμπιακού (με το +25 του α αγώνα).

4034115

(Σίνγκλετον και Τζέιμς στους κορυφαίους του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Ολυμπιακός εκτός από τις απουσίες των τραυματιών είχε 14 λάθη και 4/18 τρίποντα, χαμηλά ποσοστά για να μπορέσει να κτυπήσει το ματς. Ο Ρίβερς συνέχισε για 3ο ματς την εντυπωσιακή εμφάνιση του απέναντι στον Ολυμπιακό με 26 πόντους ,ε 4/6 3π.(27 και 23 στα προηγούμενα δύο), 9 ρ. και 3 κλ., ο Σίνγκλετον με 20 π. (4/5 3π) τον ακολούθησε, την ώρα που ο Καλάθης έπαιξε μόλις 8.30 λεπτά και είχε μόλις 2 πόντους, όπως και ο Μπουρούσης.

4034108

(Και τούμπα από τον κορυφαίο του ματς Κέι Σι Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28 (19-8), 48-45 (17-17), 72-59 (24-14)

(Τα πλήρη στατιστικά του ντέρμπυ)

Δικαιολογημένα ο Ρίβερς άκουσε όλο το γήπεδο να φωνάζει στο τέλος το όνομα του και πλέον Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ισοβαθμούν, με τους ερυθρόλευκους να έχουν το πλεονέκτημα της διαφοράς υπέρ τους, αλλά κανένα περιθώριο για παραπάνω ήττα από τους "πράσινους". Θυμίζουμε ότι και οι δύο θα παίξουν με την ΑΕΚ εκτός έδρας στον β γύρο (τον Μάρτιο τα παιχνίδια, πρώτα του Ολυμπιακού και μετά του Παναθηναϊκού).

4034021

(Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος χειροκρότησε στο τέλος μαζί με όλο το γήπεδο τον Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Με μια καυστική δήλωση ο Δ. Γιαννακόπουλος τοποθετήθηκε αμέσως μετά το τέλος της νίκης του Παναθηναϊκού Superfoods επί του Ολυμπιακού.

«Είμαι περίεργος να δω τι έχει να πει σήμερα για τη διαιτησία ο προπονητής του ΟΣΦΠ... Ίσως να κάνει παράπονα ότι δεν έβαζαν καλάθι οι διαιτητές υπέρ τους... Όπως επίσης είμαι περίεργος για το εάν θα μοιράσει DVD η ΚΑΕ Ολυμπιακός. Κλαυσίγελος»