Κύπελλο Ελλάδας: 4 γκολ στα Χανιά η νέα γενιά του ΠΑΟ

Οι "νέοι" του Παναθηναϊκού ήταν και "ωραίοι" στα Χανιά EUROKINISSI SPORTS

Με νέα παιδιά ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά τον Κισσαμικό με 4-0 στα Χανιά και προκρίθηκε (με συνολικό σκορ 7-0) στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Βίκτωρας Κλωναρίδης στην επανεμφάνισή του στον Παναθηναϊκό ήταν πρωταγωνιστής στο πρώτο 45λεπτο, με μεγάλη όρεξη και δημιουργία φάσεων, παίζοντας 2ος επιθετικός (σε 4-4-2 με Μπουμάλ-Χατζηγιοβάνη στα άκρα). Μάλιστα ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 42 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

4035119

(Ο Κλωναρίδης ανοίγει το σκορ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Αυτός που προβλημάτισε και πάλι ήταν ο Ρινάλντι, που δεν μπόρεσε σε «καθαρές ευκαιρίες» (χαρακτηριστικά δύο τετ με τον γκολκίπερ Πολίτη) να αποδείξει ότι μπορεί να σταθεί σαν εναλλακτική του Μπεργκ στην κορυφή της επίθεσης.

4035081

(Δεν έπεισε και πάλι ο Ρινάλντι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Το β μέρος ξεκίνησε με γρήγορο γκολ, το πρώτο του με τη φανέλα των «μεγάλων» του νεαρού Χατζηγιοβάνη (από σέντρα του Κλωναρίδη), που έδωσε τη δυνατότητα στον Ουζουνίδη να ρίξει στο ματς δύο ακόμη παιδιά από τις «Ακαδημίες». Το Μίγγο στα χαφ και τον Πίσπα αντί του Κλωναρίδη (έπαιξαν 30 λεπτά).

4035223

(Πρώτο γκολ για τον Χατζηγιοβάνη (ν.39) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μάλιστα ο τελευταίος (πρώτος σκόρερ της ομάδας Νέων με 9 γκολ) έδειξε εκτελεστική δεινότητα με ωραία λόμπα από κάθετη του Μπουμάλ, ενώ και ο Καμερουνέζος πήρε ψυχολογία με γκολ (από λάθος απομάκρυνση του τερματοφύλακα Πολίτη) για το τελικό 4-0.

4035251

(Το 3ο γκολ του Παναθηναϊκού με την ωραία λόμπα του Πίσπου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Παναθηναϊκός στους 8 θα βρει τώρα στο δρόμο του τον Αστέρα Τρίπολης (πρώτος αγώνας στη Λεωφόρο), ενώ ήδη υπάρχει και το ζευγάρι της Ξάνθης με τον ΠΑΟΚ.

Τετάρτη 1/2
Κισσαμικός-Παναθηναϊκός 0-4 (42 Κλωναρίδης, 57 Χατζηγιοβάνης, 78 Πίσπας, 79 Μπουμάλ)

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 7-9 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς 28 Φεβρουαρίου-2 Μαρτίου.