Euroleague: νίκη πρόκρισης επί της Μπάμπεργκ ο Παναθηναϊκός Superfoods

Νίκη για πρόκριση του Παναθηναϊκού Superfoods επί της Μπάμπεργκ EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε και τη Μπάμπεργκ 81-72 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και έφτασε τις 13 νίκες στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Euroleague, μένοντας μόνος στην 5η θέση της βαθμολογίας και βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν νωθροί στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8 πόντους (3-11), αλλά στη συνέχεια με τον Φελντέιν να σκοράρει και τον Σίνγκλετον να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντς, σε συνδυασμό με την άμυνα του, έτρεξε ένα σερί 24-8 και έκλεισε το δεκάλεπτο εκείνος στο +8.

4044137

(Πολύ καλός στο α ημίχρονο ο Φελντέιν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε στο ίδιο τέμπο πηγαίνοντας και στο +11, αλλά το 2ο φάουλ του Τζέιμς άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Μπάμπεργκ ανέκαμψε την ώρα που οι «πράσινοι» δεν έβαζαν καλάθι και με 2-16 πέρασε μπροστά. Η επιστροφή του Τζέιμς και το συνεχιζόμενο ρεσιτάλ 3 πόντων του Φελντέιν (13 π.) διόρθωσαν κάπως την κατάσταση για τους γηπεδούχους, που πήγαν με ένα πόντο μπροστά στα αποδυτήρια.

4044158

(Ο Τζέιμς άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η Μπάμπεργκ κατάφερε για λίγο να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ανέλαβε δράση στο γ δεκάλεπτο ο Γιάννης Μπουρούσης, που «έβαλε» στα καλάθια όλους τους ψηλούς της Γερμανικής ομάδας (σκοράροντας ή κερδίζοντας βολές) φτάνοντας και αυτός τους 16 πόντους του Φελντέιν και τον Παναθηναϊκό Superfoods με μαξιλαράκι ασφαλείας στο +8 (αλλά τον Έλληνα σέντερ με ενοχλήσεις στο γόνατο στον πάγκο).

4044172

(Σούπερ Μπουρούσης στο γ δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με τον Μπουρούση στον πάγκο, η Γερμανική ομάδα πλησίασε για λίγο στους 4 (65-61) αλλά η επιστροφή του ψηλού και το φίνις του Τζέιμς «κλείδωσε» τη νίκη με άνετο τελείωμα στον αγώνα.

Τέσσερεις παίκτες ήταν οι βάσεις της νίκης του Παναθηναϊκού Superfoods: Σίνγκλετον (17 π. με 4/6 3π και 6 ριμπάουντς), Μπουρούσης (16 π.), Φελντέιν (16 π. 4/6 3π.) και Τζέιμς (15 π. 2/4 3π.)

4044194

(Πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Τα 10λεπτα: 27-19, 42-41 (15-22), 62-54 (18-11), 81-72 (19-18)

Ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε λίγο καθώς χτύπησε στο σαγόνι στο ξεκίνημα του β μέρους και χρειάστηκαν οι γιατροί του Παναθηναϊκού Superfoods να του κάνουν ράμματα στα αποδυτήρια πριν ξαναμπεί στην δ περίοδο.

4044177

(Το σκίσιμο στο σαγόνι του Ζήση - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods με τη νίκη του έκανε το 13-9 και έμεινε μόνος 5ος στην βαθμολογία, καθώς έχασαν απόψε ο Ερυθρός Αστέρας στην Μόσχα και η Μπασκόνια στο Τελ Αβίβ. Η Euroleague έχει διακοπή για μία εβδομάδα και συνεχίζεται με κρίσιμα ματς στο διήμερο 23/24 Φεβρουαρίου.

4044210

(Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε την τελική ώθηση - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Εορταστική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods είχαν την ευκαιρία πριν το ματς να φωτογραφηθούν μαζί με το τρόπαιο της Euroleague του 2007, που κατέκτησε ο «Εξάστερος» αλλά και το Κύπελλο Ελλάδας, τα οποία εκτέθηκαν στη Θύρα 5.

4044133

(Το Κύπελλο Ελλάδας και το τρόπαιο της Euroleague του 2007 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Επίσης μικροί και μεγάλοι μπορούσαν να αγοράσουν από το PAOSHOP το συλλεκτικό t-shirt του Φραγκίσκου Αλβέρτη.

4044134

(Αφιέρωση του Αλβέρτη στο συλλεκτικό μπλουζάκι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Μάλιστα ο εμβληματικός αρχηγός του «τριφυλλιού» υπέγραψε πολλά μπλουζάκια και φωτογραφήθηκε με τους οπαδούς για αρκετές ώρες στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

4044129

(Και αναμνηστικές φωτό ο Αλβέρτης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Οι εκδηλώσεις ήταν στα πλαίσια του εορτασμού των 109 χρόνων ιστορίας του Παναθηναϊκού.

16. Γαλατά 6-15 (-98)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά