Super League: διέσυρε τον Αστέρα Τρ. ο Παναθηναϊκός με 5 γκολ

ΠΑΟ 5 αστέρων στην Τρίπολη EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όταν και έβαλε 4 γκολ στην Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός πέρασε με 5άρα στην 2η θέση της βαθμολογίας (μέχρι τον αγώνα του Πανιωνίου) βυθίζοντας τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ατρόμητος νίκησε τη Ξάνθη, ενώ ο ΠΑΣ παραμένει με το τρίποντο επί της Κέρκυρας σε τροχιά play off μετά την 21η αγωνιστική της Super League.

Με ρεκόρ άλωσε την Τρίπολη

23 χρόνια είχε να βάλει 4 γκολ σε ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (10/1994 με 4-1 επί του Ιωνικού και συνολικό σκορ 2-5 στη Νεάπολη) και το έκανε κόντρα στον απογοητευτικό Αστέρα Τρίπολης.

4053624

(Ο Κλωναρίδης ανοίγει το σκορ στην Τρίπολη - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Όλα κρίθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τα δύο γρήγορα γκολ του Κλωναρίδη και του Μπεργκ, αφού ο Παναθηναϊκός είχε ήδη βρει τρόπο να βρίσκεται μόνος του απέναντι στο Ντοναρούμα.

4053554

(Σκόραρε και πάλι ο Μπεργκ, έφτασε τον Ιντέγιε στα 13 γκολ - EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το 45λεπτο έκλεισε με 0-4 και τον Εμποκού να έχει δύο ασσίστ και ένα γκολ, ενώ το 4ο γκολ της απόλυτης κυριαρχίας του τριφυλλιού το έβαλε ο Μολέντο.

4053789

(Καθοριστικός ο Εμποκού για τον Παναθηναϊκό - EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο β μέρος οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα ολοκληρώνονατς το ματς με 17 τελικές (7 εντός εστίας) και 5 γκολ, αφού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ο πολύ καλός μετά από καιρό Μπουμάλ.

4054004

(Καλή εμφάνιση και από τον Μπουμάλ μετά από καιρό - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι «πράσινοι» έπιασαν στους 38 τον Πανιώνιο (υποδέχεται αύριο τον Ηρακλή) και δείχνουν να ανακάμπτουν στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος. Η βαριά ήττα οδήγησε στο τέλος της συνεργασίας του Αστέρα με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

Μίλησε η έδρα

Στα άλλα δύο ματς μίλησε η έδρα. Στους Ζωσιμάδες ένα χέρι του Ντιμιτρόφσκι και το εύστοχο πέναλτυ του Κόντε (11 γκολ) έδωσαν το τρίποντο στον ΠΑΣ, που έφτασε στο -2 από την 5άδα περνώντας την ΑΕΚ (31 ο ΠΑΣ, 30 η ΑΕΚ).

4053187

(Το εύστοχο πέναλτυ του Κόντε για τον ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Η Κέρκυρα έκανε κάποιες φάσεις στο β μέρος αλλά δεν μπόρεσε να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας, έχοντας πάντως ακόμη μαξιλαράκι ασφαλείας στην μάχη της ουράς.

4053188

("Βλέπει" και πάλι Ευρώπη ο ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Η Ξάνθη με 33 νιώθει την πίεση πλέον για την 5η θέση αφού έχασε στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο σε ένα επεισοδιακό ματς.

4052924

(Σπουδαίο τρίποντο του Ατρόμητου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το γκολ του Πλατέλλα για τους γηπεδούχους ισοφαρίστηκε με ένα πολύ αυστηρό πέναλτυ που κέρδισε η Ξάνθη και ευστόχησε ο Γιουνές.

4052954

(Η σύγκρουση Γιουνές-Γκορμπούνοφ που οδήγησε στο πέναλτυ της Ξάνθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ματς έγινε σκληρό και γεμάτο ένταση με τον Τόνσο να δίνει το τρίποντο στον Ατρόμητο, ενώ στο φινάλε ο Ρατζβάν Λουτσέσκου «επιτέθηκε» φραστικά στον διαιτητή Παπαπέτρου, θεωρώντας ότι αδίκησε την Ξάνθη.

4053193

(Ο Λουτσέκσου (πίσω από το Μανιάτη) έχει φτάσει στον διαιτητή Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η 21η αγωνιστική

Σάββατο 18/2

Ατρόμητος-Ξάνθη 2-1 (42 Πλατέλλας, 84 Τόνσο / 57 πεν. Γιουνές)
ΠΑΣ Γιάννινα-Κέρκυρα 1-0 (18 πεν. Κόντε)
Αστέρας Τρ.-Παναθηναϊκός 0-5 (7 Κλωναρίδης, 9 Μπεργκ, 30 Μολέδο, 39 Εμποκού, 83 Μπουμάλ)