Super League: τρίποντο του Πανιωνίου στην έδρα του Ολυμπιακού

Μεγάλο "διπλό" του Πανιωνίου στο Καραϊσκάκης EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Τεράστια νίκη του Πανιωνίου στο Καραϊσκάκης με 1-0 επί του Ολυμπιακού, παρότι έπαιξε χωρίς 4 βασικούς (Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Μπεν και Μασούντ), πλησιάζοντας πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στους 7 βαθμούς! Ο Ολυμπιακός και ο Πάουλο Μπέντο, αποδοκιμάστηκαν από μερίδα οπαδών καθώς η ομάδα δεν μπόρεσε σε 90 λεπτά να απαντήσει στο γρήγορο γκολ, που δέχθηκε.

Έγραψε ιστορία ο Πανιώνιος!

Η νίκη του Πανιωνίου έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ολυμπιακού (37 ματς) από την ήττα με 2-1 τον Δεκέμβριο του 2014, ενώ ήταν η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση των κυανέρυθρων μετά το 1981 (1-2 στο Νίκος Γκούμας το ματς λόγω των σεισμών, ενώ στο Καραϊσκάκης η μία από τις δύο νίκες που είχε κάνει ήταν το 1966 με 1-4) και 33 ματς, αλλά και 21 σερί νίκες των ερυθρόλευκων. Μάλιστα ο Πανιώνιος είχε να κερδίσει τον Ολυμπιακό ανεξαρτήτου έδρας από το 2002.

4062479

(Ιστορική επιτυχία του Πανιωνίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Πανιώνιος μπήκε στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια κτυπώντας στην κόντρα πριν συμπληρωθεί το λεπτό και τον Φούντα να βρίσκει ωραία τον Μασούρα, που ψύχραιμα πλάσαρε τον Λεάλι.

4062192

(Το γκολ του Μασούρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ακολούθησε ένα 30λεπτο με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί για την ισοφάριση, περισσότερο όμως με γεμίσματα και τον Πανιώνιο να κυνηγά στην κόντρα επίθεση, αναγκάζοντας πολλές φορές τον Λεάλι ή τους αμυντικούς να προλαβαίνουν με υπερένταση την τελική προσπάθεια.

Μετά το 30 οπισθοχώρησε ακόμη περισσότερο ο Πανιώνιος και ο Ολυμπιακός είχε τις καλύτερες ευκαιρίες του με σουτ του Ανδρούτσου να χτυπά στον Καρντόζο και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι (25), αλλά και τον Οικονόμου να σταματά πάνω στην γραμμή σουτ του Ελιονούσι (43). Ο τερματοφύλακας Μπαντής είχε επεμβάσεις, κυρίως όμως σε μακρινά σουτ ή κεφαλιές.

4062369

(Με σέντρες οι περισσότερες προσπάθειες του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμη κόντρα επίθεση του Πανιωνίου και τον Λεάλι να σταματά σουτ του Γεσίλ. Οι ερυθρόλευκοι στο 2ο ημίχρονο επέλεξαν ακόμη περισσότερο τα γεμίσματα (ιδιαίτερα από την στιγμή, που μπήκε στο ματς και ο Ανσαριφάρντ για δίδυμο με τον Καρντόζο) και προσπαθούσαν μόνον με κεφαλιές και σε μία από αυτές του Ντα Κόστα (71) η μπάλα σταμάτησε στην πάνω πλευρά της συμβολής των δοκαριών.

4062449

(Κορυφαίος του ματς ο Οικονόμου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Την ίδια ώρα ο Πανιώνιος άγγιξε το γκολ σε απίστευτο τετ α τετ του Φούντα (72) με τον Λεάλι αλλά τον Έλληνα επιθετικό να σουτάρει πολύ πάνω από την εστία, ενώ στο 83 ο Καθάριος βρέθηκε μπροστά στον Λεάλι, αλλά κόπηκε λανθασμένα από τον βοηθό Αλεξέα, ως οφσάιντ.

4062461

(Η σούπερ χαμένη ευκαιρία του Φούντα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Κορυφαίος του Πανιωνίου ο Βαγγέλης Οικονόμου καθαρίζοντας όλες τις φάσεις (και στο 77 με καίρια προβολή σε σουτ του Καρντόζο από πλάγια στην τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων), ενώ όλοι οι υπόλοιποι Νεοσμυρνιώτες έτρεξαν πάρα πολύ για την ιστορική τους νίκη εκτός έδρας (στις καθυστερήσεις ο Λεάλι σταμάτησε σε τετ α τετ και τον Λάμπρου).

4062497

(Απόλυτα δίκαιη η νίκη του Πανιωνίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Μια νίκη που δίνει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, αφού πλέον η διαφορά του Πανιωνίου είναι στους 7 βαθμούς από την κορυφή, με τον Ολυμπιακό να έχει να πάει την επόμενη εβδομάδα στην Τούμπα.

4062530

(Σκυμμένα κεφάλια στον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)