Super League: Τρίποντο Ευρώπης ο Πλατανιάς

Τρίποντο με γκολ του Γιακουμάκη (11) ο Πλατανιάς EUORKINISSI SPORTS

Ο Πλατανιάς δεν το βάζει κάτω και μένει «κολλημένος» στις θέσεις της Ευρώπης, προσπερνώντας μάλιστα και την Ξάνθη με το 1-0 επί του Ηρακλή, στο ματς που ολοκλήρωσε την 25η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αποδεικνύεται πολύ επίμονη και αποτελεσματική, αφού μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακή, είχε όμως την υπομονή να ψάξει το λάθος στην άμυνα του Ηρακλή για να πάρει τη νίκη.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με μια κεφαλιά του Γιακουμάκη άουτ και ένα σουτ του Αγγελόπουλου στην αγκαλιά του Σωτηρίου πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά. Ο «γηραιός» μπήκε πιο δυνατά από τα αποδυτήρια, στο β μέρος χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με Κούρο και Δώνη, αλλά η υπομονή των Χανιωτών αποζημιώθηκε.

4083148

(Ευκαιρία ο Δώνης για τον Ηρακλή - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η αδυναμία της άμυνας του Ηρακλή να διώξει μια απλή σέντρα, ένα σουτ του Ντεβέσα και η οξυδέρκεια του Γιακουμάκη να πεταχτεί στην μικρή περιοχή (στην πλάτη του Στάμου) και να πλασάρει τον Χουάντερσον έφεραν το γκολ της νίκης στο 77.

4083149

(Οι πανηγυρισμοί του Γιακουμάκη και των συμπαικτών του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με αυτό ο Γιακουμάκης έφτασε τα 10 τέρματα στο πρωτάθλημα (περισσότερα από τους επιθετικούς της ... ΑΕΚ, στην οποία θα ενταχθεί το καλοκαίρι) και 41 βαθμοί για τον Πλατανιά (6ος με την ΑΕΚ στους 43 και τον Παναθηναϊκό στους 45), που θα κυνηγήσει την τύχη του, παρά το δύσκολο πρόγραμμα. Αρχή με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης την Πρωταπριλιά.