Super League: Βήμα τίτλου με νίκη στην Κέρκυρα ο Ολυμπιακός

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στην Κέρκυρα EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Ο Ολυμπιακός τήρησε την παράδοση στην Κέρκυρα και έκανε το 7 στα 7 στο νησί, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ (η Κέρκυρα έχει σκοράρει μόλις μία φορά στην πρώτη αναμέτρησή τους το 2005). Έφτασε τους 60 βαθμούς μετά την 27η αγωνιστική της Super League και θέλει 3 ακόμη για να σφραγίσει και τυπικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ήταν παραγωγικός και στο πρώτο ημίχρονο αυτή την φορά. Κλέβοντας μπάλες στο κέντρο με Ρομάο και Καμπιάσο και το Φορτούνη με κέφια να σκοράρει στο 20.

Ο διεθνής Έλληνας μέσος είχε και δοκάρι στο 28, ενώ ο Κουτζιαβασίλης σταμάτησε Μάριν και Καμπιάσο προς το τέλος του 45 λεπτου.

4098675

(Ο Φορτούνης πλασάρει τον Κουτζιαβασίλη για το 0-1 του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Για 30 λεπτά στο β μέρος η εικόνα δεν άλλαξε με τον Κουτζιαβασίλη να έχει γρήγορες επεμβάσεις και τους ερυθρόλευκους να μην «καθαρίζουν» το ματς στις ευκαιρίες που έφτιαξαν (άλλες 9 στο β μέρος).

Ο Ολυμπιακός δεν πλήρωσε την αδυναμία του αυτή στην πρώτη ευκαιρία της Κέρκυρας στο 67, με το Ροτζέριο να πλασάρει δίπλα από το δοκάρι και ήταν ο συνδυασμός του Ανσαριφάρντ (είχε αντικαταστήσει τον πολύ καλό Καρντόσο λίγο νωρίτερα) με τον Μάριν και τον Γερμανό (οριακά οφσάιντ που δύσκολα θα μπορούσε να δει ο βοηθός) να τελειώνει το ματς στο 78.

4098817

(Καλή εμφάνιση και γκολ για τον Μάριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Ρομαό και ο Καπίνο στο 80 απλά διατήρησαν την παράδοση του no goal για τους ερυθρόλευκους στην κεφαλιά εξ επαφής του Νίκιτς και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με ένα ακόμη χαμένο τετ α τετ του Φορτούνη με τον Κουτζιαβασίλη.