Euroleague: «Διπλό» στο Ισραήλ και 4η θέση ο Παναθηναϊκός Superfoods

Δίκαια το πλεονέκτημα έδρας στον Παναθηναϊκό Superfoods με τη νίκη του στο Τελ Αβίβ EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός Superfoods «κλείδωσε» την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στο φινάλε της Euroleague με νίκη 61-81 επί της Μακάμπι. Αυτή όμως ήρθε με ξέσπασμα του «τριφυλλιού» στο β μέρος (επί μέρους σκορ 19-49) και θα έχει ξανά πλεονέκτημα έδρας μετά το 2012 (όταν είχε πάει και στο Final 4).

Το πρώτο ημίχρονο πάντως έμοιαζε καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό Superfoods, που εγκλωβίστηκε στο παιχνίδι της Μακάμπι σουτάροντας από μακριά: με ποσοστό 0/6 στο α δεκάλεπτο και 1/15 στο ημίχρονο απλά ακολουθούσε στο σκορ.

4099778

(Η Μακάμπι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Την ίδια ώρα η Μακάμπι έφτασε το δικό της ποσοστό ακόμη και στο 75% στο τρίποντο (!) και εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο αντίπαλος του δεν έπαιζε άμυνα προηγήθηκε και με 10 πόντους.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι «πράσινοι» αποφάσισαν να παίξουν άμυνα (στο 45-32) και έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ. Την ώρα που τα ποσοστά της Μακάμπι άρχισαν λογικά να φθίνουν, ο Παναθηναϊκός Superfoods βρήκε και σκορ από την περιφέρεια.

4099787

(Με μπροστάρη το Τζέιμς η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Όταν πέρασε μπροστά απλά ισοπέδωσε την Ισραηλινή ομάδα, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (56-77) και εξασφάλισαν την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας για τα play offs, χωρίς να τον ενδιαφέρει τα αποτελέσματα της Φενέρ (κέρδιεσ στην παράταση την Μπαρτσελόνα), της Μπασκόνια και της Εφές.

Μένει μόνο να μάθει μαζί με τον Ολυμπιακό (που θα είναι σίγουρα 3ος) τον αντίπαλο του (Φενέρ ή Μπασκόνια) στο δρόμο για το Final 4 της Κων/λης (εκεί όπου βρέθηκε τελευταία φορά το 2012).

4099775

(13 πόντοι και 6 κλεψίματα (!) ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα 10λεπτα: 26-20, 42-32 (16-12), 54-63 (12-31), 61-81 (7-18)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / EUROLEAGUE BASKETBALL)

Το μήνυμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

Μήνυμα στήριξης με επαίνους σε όλη την ομάδα έστειλε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος αμέσως μετά το διπλό στο Τελ Αβίβ. "Η φετινή κανονική περίοδος της Ευρωλίγκας ήταν άκρως συναρπαστική. Καταφέραμε να την ολοκληρώσουμε κατακτώντας το πλεονέκτημα έδρας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους, από τον μαέστρο Πασκουάλ μέχρι τον ακούραστο εργάτη Πάρη. Οι αγωνιστικές δυνατότητες της ομάδας σε συνδυασμό με τη δύναμη του κόσμου στο ΟΑΚΑ μας γεμίζουν με πίστη για επιτυχία και στα πλέι οφ. Συνεχίζουμε..."