Euroleague: Ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα (vid)

Και τώρα play offs για Ολυμπιακό και ΤΣΣΚΑ Μόσχας EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα ματς γοήτρου ο Ολυμπιακός έχασε στο φινάλε στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ Μ. με 90-86 πληρώνοντας ουσιαστικά το κακό πρώτο δεκάλεπτο. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς Γκριν και Λοτζέσκι έδειξαν να επανέρχονται σε φόρμα ενόψει των play offs της Euroleague, που θα ξεκινήσουν μετά το Πάσχα. Οι δύο ομάδες ελπίζουν να ανανεώσουν το ραντεβού τους στον ημιτελικό του Final 4.

Χωρίς ενέργεια στην άμυνα (είχε μόλις 2 φάουλ στα 3’’ πριν το τέλος) ο Ολυμπιακός στο πρώτο 10λεπτο στη Μόσχα, βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ να κυνηγάει. Επίσης στην επίθεσή του δεν είχε και προσπάθειες μέσα στη ρακέτα (πλην του Πρίντεζη) στηριζόμενος μόνο σε μακρινά σουτ.

4100444

(Ο Τεόντοσιτς (δ) μαρκάρει το Μάντζαρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο β δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, έκλεψε μπάλες (και είχε δημιουργία με το Σπανούλη) αλλά η διαφορά με μικρο-διακυμάνσεις παρέμεινε στους 10 πόντους για την ΤΣΣΚΑ Μ., που έμοιαζε να ελέγχει το ματς.

4100512

(Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Σφαιρόπουλος άφησε αρκετή ώρα στο παρκέ το Σπανούλη που βρήκε ρυθμό και καλάθια (εκτός από τη δημιουργία), αλλά και τον Παπαπέτρου (που θα καλύπτει μαζί με τον Παπανικολάου τη θέση 3 απόντος του Λοτζέσκι). Η διαφορά κάποια στιγμή έπεσε και στους 3 (55-52), αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε λύσεις στην επίθεση όταν ανέβαζε ταχύτητα.

4100625

(Καλός και πάλι ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο κόουτς του Ολυμπιακού απέσυρε για αρκετή ώρα Σπανούλη και Πρίντεζη στον πάγκο επιμένοντας σε σχήμα με Αγραβάνη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου που μάζεψαν ακόμη τη διαφορά. Όταν επέστρεψε ο Σπανούλης και με τον Παπαπέτρου να σκοράρει κατά βούληση (81-81 στο 38.30’’ και 86-84 στα 30’’ πριν το τέλος) οι ερυθρόλευκοι διεκδίκησαν τη νίκη. Αυτή κατέληξε στους γηπεδούχους χάρις στην ευστοχία τους στις βολές.

4100681

(Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Σπανούλης και Παπαπέτρου (4/6 τρίποντα και εύστοχες τις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις) με 16 πόντους (ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε και 7 ασσίστ). 13 είχε ο Παπανικολάου και 12 ο Μάντζαρης, αλλά οι δύο Αμερικανοί ψηλοί (Μπιρτς και Γιανγκ) και ο Γουότερς ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

4100612

(Τεόντοσιτς (σουτάρει) και Ντε Κολό το κορυφαίο δίδυμο γκαρντ στην Ευρώπη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με 23 πόντους έκαστος, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς (με ένα απίθανο καλάθι και φάουλ στο 81-81) απέδειξαν γιατί δίκαια αποτελούν το κορυφαίο δίδυμο περιφερειακών στην Ευρώπη.

Τα 10λεπτα: 25-15, 47-37 (22-22), 71-63 (24-26), 90-86 (19-23)

(δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

«Κλείδωσαν» τα ζευγάρια των play offs

Η Νταρουσάφακα κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε την 8η θέση στην τελική κατάταξη, αφήνοντας στην 7η τελικά τη Μπασκόνια, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα της Ρεάλ Μ. με την Εφές.

Έτσι τα εισιτήρια για το Final 4 της Κων/λης θα διεκδικήσουν (με τις πρώτες ομάδες να έχουν το πλεονέκτημα έδρας):

1. Ρεάλ Μ-Νταρουσάφακα
2. ΤΣΣΚΑ Μ.-Μπασκόνια
3. Ολυμπιακός-Εφές
4. Παναθηναϊκός Superfoods-Φενέρ

4100465

(Ξεκινά η μάχη της πρόκρισης για το Final 4 της Πόλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Το πρόγραμμα ξεκινά το διήμερο 18-19 Απριλίου με τον Παναθηναϊκό Superfoods να ρίχνεται πρώτος χρονικά στη μάχη. Στους ημιτελικούς του Final 4 της Πόλης θα αναμετρηθούν οι νικητές των ζευγαριών 1-4 και 2-3.