Βόλεϊ: Στον Ολυμπιακό ο πρώτος τελικός του Challenge Cup με τη Μπούρσα! (vid)

Στον Ολυμπιακό ο πρώτος Ευρωπαϊκός τελικός του Challenge Cup με την Μπούρσα EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Με ανατροπή από 0-2 σετ ο Ολυμπιακός κέρδισε τον πρώτο Ευρωπαϊκό τελικό στο Challenge Cup του βόλεϊ γυναικών από την τουρκική Μπούρσα. Η ρεβάνς το Μ. Σάββατο στην Τουρκία.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν αγνώριστος. Κάτω και από την πίεση του κόσμου, που γέμισε κάθε γωνιά του Μελίνα Μερκούρη και δημιούργησε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, οι παίκτριες του Κοβάσεβιτς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Έχασαν 18-25 το πρώτο σετ (βρέθηκαν πίσω 12-21) και με 15-25 το 2ο σετ από την πολύ δυνατή Τουρκική ομάδα, που έμοιαζε να αγκαλιάζει τη νίκη, που θα της έδινε και το τρόπαιο.

4105142

(Λαμπρούση (ν.7) και Λαζάρεβιτς (ν.4) σε προσπάθεια για μπλοκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το 0-2 αντί να «βαρύνει» τις ερυθρόλευκες, μάλλον τις απελευθέρωσε ψυχολογικά και άρχισαν να παίζουν το βόλεϊ που της έφερε μέχρι τον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Με έμφαση στην άμυνα, καλά μπλοκ και βελτίωση στο σερβίς πίεσε τις παίκτριες της Μπούρσα και ισοφάρισε σε 2-2 με 25-20 και 25-19. Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού και τα πολλά λάθη από την βασική πασαδόρο της Τουρκικής ομάδας.

4105363

(Μπλοκ από Λαμπρούση (7) και Χριστοδούλου (14) για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο τάι-μπρέικ η ψυχολογία ήταν φανερά με τον Ολυμπιακό που έκανε το 14-7 και παρότι έχασε κάποιους εύκολους πόντους, τελείωσε το ματς με μπλοκ και 15-10.

4105522

(Μεγάλη ανατροπή στον α τελικό με την Μπούρσα ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Πλέον οι ερυθρόλευκες στη ρεβάνς που θα γίνει στις 16.00 το Μ. Σάββατο σε μια πολύ καυτή έδρα στην Προύσα έχουν περιθώριο και για ήττα με 3-2, καθώς θα κριθεί ο τίτλος σε «χρυσό σετ». Με την εμφάνισή τους και τον τρόπο που κέρδισαν έχουν πλέον και την ψυχολογία, ότι η Τουρκική ομάδα (που παραμένει το φαβορί) δεν είναι ανίκητη.

Ολυμπιακός-Μπούρσα 3-2: 18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10.

4105574

(Αποθέωση στο τέλος του αγώνα για τις νικήτριες στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)