Euroleague: Ξεκίνημα με ήττα από την Φενέρ ο Παναθηναϊκός Superfoods (vid)

"Έσπασε" την έδρα του Παναθηναϊκού η Φενέρ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κατέρρευσε το β ημίχρονο και σημείωσε μόλις 16 πόντους, χάνοντας μια διαφορά 16 πόντων από την Φενέρ, το ματς με 58-71 και το πλεονέκτημα έδρας, στον πρώτο αγώνα των Playoffs της Euroleague. Στο άλλο ματς της βραδιάς η ΤΣΣΚΑ Μ. έκανε δύσκολα το 1-0 επί της Μπασκόνια.

Το ξεκίνημα της Φενέρ ήταν πολύ καλύτερο με έμφαση στην άμυνα. Έβγαλε εκτός επιθετικού παιχνιδιού τον Σίνγκλετον (έκανε και 2 φάουλ) και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό Superfoods να είναι νευρικός και να σκοράρει μόνο με τον Καλάθη (9 πόντοι). Με ένα τρίποντο του Ρίβερς στο φινάλε της περιόδου κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά από το 6-16 και να πάρει ώθηση.

4108247

(Ο Σλούκας μαρκάρει τον Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το κλειδί της αλλαγής όμως ήταν η είσοδος στην 5άδα του Μπουρούση και του Παππά, που έδωσαν το σάλπισμα για εκπληκτική άμυνα (10 λάθη η Τουρκική ομάδα !), που συνοδεύτηκε και από επιτυχημένες επιθέσεις και τον Κέι Σι Ρίβερς να φτάνει στους 13 και τον Τζέιμς στους 10 πόντους και την διαφορά στο +14, με Σίνγκλετον και Γκιστ στον πάγκο.

4108242

(Η είσοδος του Μπουρούση δυσκόλεψε την άμυνα της Φενέρ στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στην γ περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods έμοιαζε να χάνει τη συγκέντρωσή του στο να διαχειριστεί τη διαφορά, που έφτασε στο +16 (47-31). Έκανε 6 μαζεμένα λάθη (όσα είχε κάνει σε όλο το πρώτο ημίχρονο), δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει εκβιάζοντας σουτ (1/7 3π.) και με τον Μπογκντάνοβιτς να αφυπνίζεται (τελείωσε με 23 π. και 5 τρίποντα) η Φενέρ ξαναμπήκε στο ματς φτάνοντας και στον πόντο (49-48).

4108327

(Ο Ούντο σταματά τον Παππά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η κακή εικόνα του Παναθηναϊκού Superfoods δεν βελτιώθηκε ούτε στο ξεκίνημα της δ περιόδου, με τον Μπουρούση να εξουδετερώνεται από την άμυνα της Φενέρ (Ούντο και Βέσελι κυριάρχησαν στα καλάθια) και να μην μπορεί να δημιουργήσει και τα τραβηγμένα τρίποντα του «τριφυλλιού» να μην φέρνουν λύση. Από το 47-31 το ματς έγινε 55-71 (σερί 8-40!).

Το ματς δεν είχε πλέον γυρισμό και ο Ομπράντοβιτς (που αποθεώθηκε από τον κόσμο στο ξεκίνημα του αγώνα) πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη επί της πρώην του ομάδας, σε έναν πολύ καθοριστικό αγώνα. Ο αγώνας της Πέμπτης πλέον είναι μονόδρομος για τον Παναθηναϊκό Superfoods, ώστε να μείνει «ζωντανός».

Τα 10λεπτα: 15-16, 42-28 (27-12), 50-48 (8-20), 58-71 (8-23)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης)

1-0 αλλά δύσκολα η ΤΣΣΚΑ Μ.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το 1-0 στη σειρά με την Μπασκόνια, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο προέβλεπαν οι «ειδικοί». Μπήκε στην τελευταία περίοδο μπροστά με 72-62, αλλά κινδύνεψε να χάσει, αφού οι Βάσκοι προηγήθηκαν ακόμη και 88-90 (στο 38’).

Ένα σερί όμως 10-0 της ΤΣΣΚΑ Μ. στα τελευταία δύο λεπτά της έδωσε την πρώτη νίκη. 22 πόντους είχε ο Τεόντοσιτς και 18 ο Ντε Κολό, που σήκωσαν το βάρος.