Euroleague: Ήττα στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, πλεονέκτημα έδρας η Εφές (vid)

Ισοφάρισε 1-1 η Εφές τον Ολυμπιακό νικώντας στο ΣΕΦ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Η Εφές παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και ομαδική στο 2ο ματς (είχε 21 ασσίστ) με τον Ολυμπιακό (είχε 14 λάθη και χαμηλό ποσοστό στα δίποντα) και πήρε τη νίκη στο καλάθι με 71-73 ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο ματς με μεγάλα τρίποντα του Σπανούλη, αλλά στο τέλος δεν βρήκαν στόχο. Πλέον οι ερυθρόλευκοι καλούνται να "σπάσουν την έδρα" της Εφές για να βρεθεί στο Final 4 της Euroleague. Το 1-1 έκανε η Νταρουσάφακα μέσα στη Μαδρίτη με νίκη επί της Ρεάλ.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις στην επιθετική άμυνα της Εφές και σκόραραν. Όμως αντίθετα στην δική τους άμυνα δέχθηκαν πολλά καλάθια στην ρακέτα (12 πόντοι οι ψηλοί, ενώ 18 είχαν πετύχει σε όλο το 1ο ματς). Έτσι η Τουρκική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ.

4110362

(Ο Ντάνστον έκανε ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Όταν βελτίωσε την άμυνα του πάνω στο Ντάντστον (που είχε κάνει θραύση στο πρώτο 10λεπτο) και με τον Σπανούλη να κάνει «όργια» στην επίθεση (15 π. με 5/7 3π και 5 ασς.) ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά (Πρίντεζης με 12 και Γκριν με 7 ακολούθησαν στο σκοράρισμα).

4110368

(Ασταμάτητος ο Σπανούλης στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η Εφές εστίασε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και περιόρισε τους ερυθρόλευκους στους 10 πόντους (επέμεινε πολύ στα τρίποντα, και ήταν άστοχος στο β μέρος) και έκανε το ματς ντέρμπυ, αφού ήξερε ότι καμμία ομάδα δεν ανέτρεψε σειρά από το 0-2. Ο Ολυμπιακός δεν είχε στην διάθεσή του τον Μιλουτίνοφ με πρόβλημα στο γόνατο (από χτύπημα αντιπάλου).

Ο Χάνεϊκατ πήρε την μπάλα στην επίθεση της Εφές (που ήταν πολύ άστοχη στα τρίποντα με 4/21) και την έφερε μπροστά με 55-56. Όμως ο Ολυμπιακός έπαιξε και πάλι καλή άμυνα και με τον Σπανούλη να φτάνει στους 20 πόντους έκανε το 65-58. Ερτέλ και Γκρέιντζερ όμως με δύο γρήγορα τρίποντα διαμόρφωσαν το 65-64 μπαίνοντας στο τελευταίο 4λεπτο.

4110437

(Καταπληκτικός στο β ημίχρονο ο Χάνεϊκατ για την Εφές - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ματς πήγε πόντο με πόντο (έφτασε και ο Πρίντεζης τους 20 πόντους, αλλά και δύο κρίσιμες άστοχες βολές στο 71-71), με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος στην τελική ευθεία και να μην έχει απάντηση στο καλάθι του Κέρκ, που διαμόρφωσε το τελικό 71-73, με τον Γκριν να κάνει το τελευταίο άστοχο τρίποντο στην εκπνοή.

Τα 10λεπτα: 22-23, 44-37 (22-14), 54-51 (10-14), 71-73 (17-22)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του δεύτερου αγώνα)

Πλέον η Εφές πήρε το πλεονέκτημα έδρας και θα προσπαθήσει να το διαφυλάξει και με δύο νίκες να βρεθεί εκείνη στο Final 4.

Διπλό στη Μαδρίτη η Νταρουσάφακα

Η Νταρουσάφακα είχε στείλει το μήνυμα από τον πρώτο αγώνα στη Ρεάλ Μ. παρότι έχασε στο τέλος. Και στο 2ο παιχνίδι ήταν εξαιρετική στην επίθεση στα 3 πρώτα δεκάλεπτα βάζοντας από 22 πόντους στο καθένα.

Στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά και ήταν το ξέσπασμα του Γιουλ στο γ δεκάλεπτο με 5 τρίποντα (σε 6 προσπάθειες, και ενώ είχε μόλις 4 πόντους μέχρι τότε), που έδωσε προβάδισμα στην Ρεάλ.

Όμως η τριάδα Γουαναμέικερ, Γουιλμπέκιν και Ζίζιτς ήταν συγκεντρωμένη και αποφασιστική και έδωσε μια ανάσα 4 πόντων στην Τουρκική ομάδα, που κράτησε στο τέλος (εύστοχη στις βολές και η Ρεάλ με χαμένα τρίποντα) και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.