Super League: Πρωταθλητής με 5άρα ο Ολυμπιακός, «έπεσε» ο Λεβαδειακός

44ο πρωτάθλημα στην ιστορία του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Με νίκη 5-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός εξασφάλισε μαθηματικά την κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος Ελλάδας και 7ου συνεχόμενου. Σε ένα ματς με ένταση, η ΑΕΚ κέρδισε στο τέλος τον Λεβαδειακό, που υποβιβάζεται μαζί με την Βέροια, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Super League.

5άρα, πρωτάθλημα και ρεβάνς Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός ικανοποίησε τους 20 χιλιάδες φίλους του που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκης και σε ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο έβαλε τρία γκολ σε 8 λεπτά (από το 21 έως το 29) και «κλείδωσε» μαθηματικά το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

4112241

(Οι σκόρερς του Ολυμπιακού στο α ημίχρονο Ντα Κόστα, Μάριν και Ντελά Μπέγια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Οι ερυθρόλευκοι έβαλαν άλλα δύο γκολ στο β μέρος με τον Ντελα Μπέγια να σημειώνει και 2ο τέρμα (μετά από εξαιρετικό συνδυασμό) απέναντι σε έναν ΠΑΣ που είχε απουσίες, αλλά δεν μπόρεσε να προβάλει την παραμικρή αντίσταση.

4112610

(Με πέναλτυ ο Τσόρι διαμόρφωσε το τελικο 5-0 του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με τη λήξη οι παίκτες του Ολυμπιακού φόρεσαν μπλουζάκια με τον αριθμό "44", πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου με τους οπαδούς τους υπό τους ήχους «της θάλασσας του Πειραιά» και ετοιμάζονται για την μάχη με την ΑΕΚ στη ρεβάνς του ημιτελικού για το Κύπελλο Ελλάδας.

4112739

(Τα πανηγύρια των παικτών του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Έπεσε ο Λεβαδειακός

Ήταν ένα ματς γεμάτο ένταση, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτυ δύο φορές από τον Ζαχαριάδη (χωρίς πάντως να έχουν δίκιο) και μια τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Νιασέ στο 73, που καθόρισε την τύχη του Λεβαδειακού.

4112949

(Υποβιβασμός για τον Λεβαδειακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η ΑΕΚ (που δίκαια φωνάζει για δικό της πέναλτυ σε ξεκάθαρο τράβηγμα στον Πέκχαρτ στο 63) σκόραρε με τον Αραούχο (είχε μπει αλλαγή) λίγο πριν το τέλος και με αυτογκόλ του Μουλόπουλου (από σέντρα του Αργεντινού) γράφτηκε ο επίλογος για τον Λεβαδειακό μετά από 5 χρόνια στην Super League.

4112951

(Δύο γκολ στο φινάλε για την ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Αραούχο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Την ίδια ώρα ο Ηρακλής με «χρυσό γκολ» του Μπαστακού γυρνούσε στο 85 το 0-1 του Παναιτωλικού, και η ΑΕΛ πανηγύριζε ένα δύσκολο τρίποντο επί της Ξάνθης, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή τους (ο Λουτσέσκου ανακοίνωσε στη συνέντευξη Τύπου ότι δεν θα παραμείνει και του χρόνου στην ομάδα).

4112927

(Έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών του Ηρακλή με τους οπαδούς του για την σωτηρία - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Πλέον ο Λεβαδειακός απέχει 4 βαθμούς από τον Αστέρα Τρίπολης (που έχασε 4-3 από την Βέροια, παρότι προηγήθηκε 0-2, με τους γηπεδούχους να βάζουν 4 γκολ στο α 45λεπτο), διαφορά που δεν καλύπτεται.

4112624

(Έμεινε στην κατηγορία και η ΑΕΛ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Η μάχη των playoffs

Ο ΠΑΟΚ με νίκη 3-1 στα Χανιά επί του Πλατανιά «κλείδωσε» την 1η θέση στα playoffs.

4112286

(Ο Ουάρντα άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Δύσκολη ήταν η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ατρόμητου, με τον Μολίνς να βρίσκει το πρώτο του γκολ, με τους «πράσινους» να έχουν 21 τελικές προσπάθειες στην εστία των Περιστεριωτών (δοκάρι στο 80 ο Χατζηγιοβάννης).

4112976

(Πρώτο γκολ του Μολίνς με τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το πρόβλημα είναι ο μυϊκός τραυματισμός του Ζέκα στο 90 (στο δικέφαλο) ενόψει της ρεβάνς με τον Δικέφαλο για το Κύπελλο (τέθηκε νοκ άουτ και αύριο θα κριθεί το διάστημα της απουσίας του).

4112952

(Εκτός ο Ζέκα για τον 2ο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Πανιώνιος υποχώρησε στην 5η θέση (υπερτερεί η ΑΕΚ στην ισοβαθμία) χάνοντας στην Κέρκυρα με 1-0 και στρέφει την προσοχή του στην αδειοδότηση και τα playoffs. Και εδώ υπάρχει σοβαρός τραυματισμός του αρχηγού των κυανέρυθρων Παναγιώτη Κόρμπου με φόβο για ρήξη χιαστών.

Η 29η αγωνιστική

ΑΕΛ-Ξάνθη 1-0 (24 Αναστασόπουλος)
Κέρκυρα-Πανιώνιος 1-0 (25 Επστάιν)
Ηρακλής-Παναιτωλικός 2-1 (53 Περόνε, 85 Μπαστακός / 31 Φαρλέι)
Βέροια-Αστέρας Τρ. 4-3 (10, 20 Λινάρδος, 13 Καπετάνος, 37 Σαρπόνγκ / 4, 8, 55 Μανιάς)
Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2 (87 Αραούχο, 95 Μουλόπουλος αυτ.)
Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 5-0 (21 Μάριν, 24 Ντα Κόστα, 29, 71 Ντελά Μπέγια, 81 Τσόρι πεν.)
Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-0 (86 Μολίνς)
Πλατανιάς-ΠΑΟΚ 1-3 (78 Μενδρινός / 4 Ουάρντα, 8 Κάμπος, 63 Σακχόφ)