Euroleague: Η Εφές έκανε το 2-1 στην σειρά με τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Η Εφές κατάφερε να νικήσει 64-60 τον Ολυμπιακό στην Πόλη και πλέον να απέχει μία νίκη από την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κάκιστοι για 30 λεπτά (συνολικά 18 λάθη), αλλά με ένα απίστευτο ξέσπασμα στο τέλος άγγιξαν την ανατροπή από το -17. Πλέον την Παρασκευή ο Ολυμπιακός έχει έναν τελικό, αν θέλει να επιστρέψει η σειρά στον Πειραιά για 5ο αγώνα. Η Ρεάλ κέρδισε τη Νταρουσάφακα και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χωρίς σκορ στον αγώνα, αλλά βρήκε δύο μαζεμένα τρίποντα από Μάντζαρη και Παπανικολάου για το 11-11 και στη συνέχεια ήλεγξε το ρυθμό και εμπόδισε τη δημιουργία στην Εφές. Επιθετικά ο Σπανούλης ήταν μπλοκαρισμένος, αλλά οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν μπροστά στο σκορ, αφού η Τουρκική ομάδα ήταν πολύ άστοχη.

4114786

(Ντάνστον και Μπιρτς μονομαχούν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Παρότι ο Μπαλμπάι κράτησε τον Σπανούλη στους 4 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-23 στο ξεκίνημα της β περιόδου, αλλά μετά έπαθε μπλακ-άουτ. Ερτέλ και Γκρέιντζερ βρήκαν σουτ και οργάνωσαν καλά το παιχνίδι και η Εφές με σερί 16-4 πήγε με μαξιλαράκι ασφαλείας στα αποδυτήρια.

4114831

(Εξαιρετική άμυνα του Μπαλμπάι στον Σπανούλη στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Ολυμπιακός έμεινε δίχως καλάθι για άλλα 4.30 λεπτά στην γ περίοδο (συνολικά πάνω από 11) και η Εφές έφτασε και σε διψήφια την διαφορά ελέγχοντας πλήρως την εξέλιξη του αγώνα.

Στις αρχές της δ περιόδου, απειλήθηκε σύρραξη ανάμεσα σε Μπράουν και Παπανικολάου, και οι ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν. Ο Σφαιρόπουλος έβαλε τον Σπανούλη στον άσσο και ο Ολυμπιακός έκανε μια απίστευτη αντεπίθεση (από το -17) πλησιάζοντας στο 53-49 βάζοντας δύσκολα στην Εφές.

4114790

(Ο Σπανούλης πήγε να γυρίσει μόνος του στο τέλος το ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 57-54, με τον Ντάνστον (κορυφαίος της Εφές) να ανεβάζει στο 59-54. Ήταν η ώρα του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη (είχε 8 λάθη μέχρι εκείνη την ώρα) να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο και να μειώνει σε 61-60 στα 19’’ (είχε προηγηθεί και καλάθι του Χάνεϊκατ).

Ο Ερτέλ ευστόχησε στις βολές και το 4ο τρίποντο του Σπανούλη στη σειρά «βρήκε σίδερο» και η Εφές έκανε το 2-1 στη σειρά νικώντας 64-60.

Τα 10λεπτα: 14-17, 33-27 (19-10), 51-37 (18-10), 64-60 (13-23)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του τρίτου αγώνα)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε ξανά το πλεονέκτημα έδρας

Με επίδειξη δύναμης για 29 λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νταρουσάφακα και ξαναπήρε το πλεονέκτημα με 81-88. Στο 29’ προηγήθηκε με +19 (49-68) και έμοιαζε να έχει ρίξει στο καναβάτσο την Τουρκική ομάδα, που έμεινε στο ματς στην γ περίοδο με τους πόντους (13) του Γουιλμπέκιν.

Η Νταρουσάκα με ένα ξέσπασμα 25-9 πλησίασε στο 74-77, 4.30 πριν το τέλος. Η Ρεάλ σοβαρεύτηκε, πήρε μια ανάσα 5 πόντων την οποία και αύξησε με καθοριστικά καλάθια των Αγιόν, Ντόνσιτς και στο τέλος του Γιουλ για μια δίκαιη νίκη που έκανε το 1-2 στη σειρά (δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα).