Euroleague F4: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με ανατροπή επί της ΤΣΣΚΑ Μ. (vid)

Στον τελικό και πάλι ο Ολυμπιακός με ανατροπή στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μ. EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Ο Ολυμπιακός το έκανε και πάλι. Νίκησε για 4η φορά σε Final 4 της Euroleague την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 82-78 και προκρίθηκε στο τελικό για 8η φορά. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν κόντρα στα κακά ποσοστά τους σε δίποντα, σε σφυρίγματα, που πήρε η Ρωσική ομάδα και στα 14 τρίποντα (ρεκόρ για ημιτελικό) με κομβική εμφάνιση στο τελευταίο 10λεπτο των Σπανούλη και Γκριν.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο 10λεπτο (μόλις 4/19 σουτ!) και δεν εκμεταλλεύτηκε τα 8 επιθετικά ριμπάουντς που πήρε. Με την άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μ. προσαρμοσμένη στον Σπανούλη (δεν είχε καθαρό σουτ και έδινε πάσες) και κόβοντας του την καλή κυκλοφορία, οι ερυθρόλευκοι έχασαν σουτ ακόμη και υπό καλές προϋποθέσεις. Με σερί 11-0 η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το 7-9, 18-9 και πήρε διαφορά.

4136477

(Στοχευμένη άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μ. στον Σπανούλη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το πρόβλημα διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να έχει πολύ κακό ποσοστό στα δίποντα. Την ίδια ώρα ο Τεόντοσιτς (που έπαιζε ουσιαστικά με ένα πόδι) πήρε εμπρός και έδειξε την κλάση του φτάνοντας εύκολα τους 15 πόντους. μαζί με 10 από το Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ Μ. προηγήθηκε και με +13 (40-27).

4136534

(Σούπερ Τεόντοσιτς για την ΤΣΣΚΑ Μ. - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Σπανούλης έκλεισε το ημίχρονο με 4 πόντους (ευστοχώντας μόνο σε δύο ζευγάρια βολών ανά περίοδο). Ένα μικρό σερί και ένα τρίποντο - buzzer beater του Αγραβάνη στο φινάλε διαμόρφωσε το 40-33.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο 46-43, αλλά και πάλι η ΤΣΣΚΑ πήρε διψήφια διαφορά με τον Σπανούλη εκτός εγώνα και τους Αμερικανούς του Ολυμπιακού άφαντους. Μόνον η παρουσία του Μιλουτίνοφ έδινε πόντους σε άμυνα και επίθεση του Ολυμπιακού. Έμειναν έτσι οι Έλληνες, Πρίντεζης και κυρίως Παπανικολάου και Μάντζαρης με καθοριστικά τρίποντα να φέρουν το ματς στο 64-60.

4136573

(Με καθοριστικά τρίποντα του Μάντζαρη έμεινε στο ματς ο Ολυμπιακός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο καθοριστικό 10λεπτο εμφανίστηκαν πλέον ο Σπανούλης και ο Γκριν, που οδήγησαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 79-76 στα 49'' και ενώ πριν ο Τεόντοσιτς με τρίποντο ισοφάριζε σε 76-76.

4136684

(Ο Γκριν στο φινάλε "κλείδωσε" την πρόκριση του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο φινάλε όμως ο Σέρβος ήταν άστοχος σε μία βολή, δίνοντας τη δυνατότητα στο Σπανούλη με μία δική του εύστοχη να κάνει το 80-77 στα 3 δευτερόλεπτα. Ο Χίγκινς ευστόχησε σε μία βολή, το ριμπάουντ πήγε στους ερυθρόλευκους και με σωστή επαναφορά και φάουλ στο Γκριν διαμορφώθηκε το τελικό 78-82.

4136451

(Ο Σπανούλης τιμώρησε και πάλι την ΤΣΣΚΑ Μ. - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Σπανούλης αναδείχθηκε MVP του ημιτελικού με 14 πόντους (τους 10 στην τελευταία καθοριστική περίοδο, ενώ μέχρι τότε είχε μόλις 4 εύστοχες βολές). 14 είχαν και ο Πρίντεζης με τον Παπανικολάου και από 8 οι καθοριστικοί Αγραβάνης και Γκριν.

Τα 10λεπτα του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μ.-Ολυμπιακός: 18-12, 40-33 (22-21), 64-60 (24-27), 78-82 (14-22)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)