Eurobasket γυναικών 2017: Ιστορική νίκη της Ελλάδας επί της Σερβίας (vid)

Ιστορική επιτυχία με νίκη επί της Σερβίας για την εθνική Ελλάδας στην πρεμιέρα του Eurobasket γυναικών 2017 ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK

Με νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σερβίας με 69-60 η Ελλάδα όχι απλά έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Ευρωμπάσκετ γυναικών 2017, αλλά πλέον είναι για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην 8άδα. Με όπλο την άμυνα της η εθνική Ελλάδας περιόρισε τις κορυφαίες Σέρβες με κατάθεση ψυχής και εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Κώστα Κεραμιδά.

Με άμυνα για σεμινάριο και ψυχραιμία στην επίθεση η εθνική μας ομάδα έκανε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα, που της έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο 10λεπτο (11-19). Η Σερβία ήταν άστοχη από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας 0/9 στο πρώτο 20λεπτο.

18120003

(Η Σωτηρίου (ν.12) διεκδικεί την μπάλλα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η Σπανού κυριάρχησε κάτω και από τα δύο καλάθια, ενώ και η Καλτσίδου ήταν εύστοχη, με την διαφορά κάποια στιγμή να γίνεται διψήφια (15-26) και σταθερά η εθνική μας να είναι μπροστά στο σκορ.

18120021

(Η Σπανού σκοράρει στο καλάθι της Σερβίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Οι Σέρβες μπήκαν αποφασισμένες από τα αποδυτήρια, να αποδείξουν στην πράξη την ποιοτική ανωτερότητα τους. Έσφιξαν και τη δική τους άμυνα, με την Εβίνα Μάλτση μόνον να απειλεί, ενώ βρήκαν και εύστοχα σουτ από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα στο 10λεπτο), που τις επέτρεψαν να μειώσουν σταθερά και να περάσουν μπροστά 51-50 πριν η Σπυριδοπούλου διαμορφώσει με τρίποντο το 51-53 στο 30’.

18120061

(Προσπάθεια της Μάλτση (ν.9) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Το πρώτο 5λεπτο στην τελευταία περίοδο ανήκε στην εθνική μας, με όπλο της την άμυνα και μεγάλα καλάθια και από τις Σωτηρίου, Νικολοπούλου για το 53-62 με την τελευταία να κερδίζει και το 5ο φάουλ της κορυφαίας παίκτριας της Σερβίας Μιλοβάνοβιτς.

18120004

(Η Λύμουρα αποφεύγει τη Ντάμποβιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η Ελληνική ομάδα ήταν καταπληκτική και με ψυχολογία (σε αντίθεση με τις Σέρβες, που κατέρρευσαν και απλά προσπάθησαν στο τέλος να μειώσουν) ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +11 (56-67) και πήρε μια ιστορική νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, που την φέρνει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης.