Eurobasket γυναικών 2017: Επική πρόκριση επί της Ρωσίας, στους 8 η Ελλάδα (pic+vid)

Μεγάλη πρόκριση στους 8 του Eurobasket 2017 η εθνική Ελλάδας με νίκη επί της Ρωσίας ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK

Η Ελλάδα πέτυχε μία ιστορική νίκη επί τη Ρωσίας με 62-58 και προκρίθηκε στους 8 του Eurobasket γυναικών. Η εμφάνιση της εθνικής μας στο γ 10λεπτο ήταν καταπληκτική, διαλύοντας τις Ρωσίδες, με διαφορά, που μα επέτρεψε να πάρουμε τη νίκη. Την Πέμπτη (16.00) στην Πράγα η εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Τουρκία για την είσοδο στην 4άδα.

Παρότι η Ρωσία έπαιξε το παιχνίδι της με τη Μπελιάκοβα να εκτελεί από μακριά και τη Βαντέεβα να έχει το πλεονέκτημα λόγω ύψους στο καλάθι, που τη έδωσε ένα προβάδισμα 6 πόντων (15-9), η Ελληνική ομάδα είχε απάντηση. Με σφιχτή άμυνα, πάθος και μεγάλα σουτ (αποκορύφωμα το buzzer beater της Μάλτση) πέτυχε σερί 10-0.

18138172

(Προσπάθεια της Σπανού για καλάθι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Ένα αντίστοιχο σερί 8-0 της Ρωσίας, την ώρα που μείναμε χωρίς καλάθι για 4.30 λεπτά (δεν σκοράραμε ούτε με βολές, παρότι είχαμε το bonus από το 12) της έδωσε τη δυνατότητα να περάσει μπροστά. Το επιθετικό πρόβλημα ήταν μεγάλο (δεν μπορούσαμε να πλησιάσουμε στη ρακέτα) και αυτό έκανε τη διαφορά (κλείσαμε με 7/20 2π. και 4/10 3π. και 2/4 β.), αφού στην άμυνα η επίδοσή μας ήταν παρόμοια με το α 10λεπτο.

18138163

(Η σέντερ Βαντέεβα προσπαθεί να σταματήσει τη Φασούλα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η εθνική μας έκανε καταπληκτικό παιχνίδι. Με αποφασιστική άμυνα (ζώνη με προσαρμογές στο μεγαλύτερο διάστημα), σκορ και από τις αναπληρωματικές και ένα απίθανο σερί 20-2 (!), προηγηθήκαμε με +14 (34-48), στο 29’, διαφορά με την οποία μπήκαμε στην τελική ευθεία.

18138140

(Προσπάθεια της MVP Καλτσίδου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Οι Ρωσίδες προσπάθησαν με τρίποντα να ξαναμπούν στο ματς και αρχικά δε το κατάφεραν (ξεφύγαμε με 17, 55-38). Στη συνέχεια η έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού, ένα μικρό μπλακ-άουτ στην επίθεση μας και η Ρωσία πλησίασε στους 5 (57-52 με σερί 14-2). Στο τελευταίο λεπτό οι Ρωσίδες εκτέλεσαν πολλές βολές (πλησιάζοντας στους 3), αλλά η Καλτσίδου ήταν η καθοριστική με καλάθι και ριμπάουντ στο τέλος (στα 3'') για την μεγάλη νίκη.

Η Καλτσίδου με 24 πόντους και 9 ριμπάουντς και η Μάλτση με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίες της στατιστικής, σε μια βραδιά που η ομαδική παρουσία έφερε τη νίκη.

18138180

(Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση από την αρχηγό Εβίνα Μάλτση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Τα 10λεπτα (Ρωσία-Ελλάδα): 15-19, 32-28 (17-9), 36-50 (4-22), 58-62 (22-12)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ελλάδας επί της Ρωσίας σε επίσημο αγώνα γυναικών (είχαμε χάσει 2 φορές στον όμιλο), αλλά η επικράτησή μας σε φιλικό στην Πάτρα, πριν την έναρξη του τουρνουά ήταν πιθανότατα ο προάγγελος.

18138343

(Νικοπούλου και Χριστινάκη αγκαλιά με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Κώστα Κεραμιδά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η επόμενη αντίπαλος μας Τουρκία, συγκαταλέγεται ανάμεσα στα φαβορί για το Χρυσό (μαζί με τη Γαλλία), αλλά στον αγώνα με τις τρικολόρ και στις νίκες με Σερβία και Ρωσία, η Ελλάδα έδειξε ότι δε φοβάται καμμία ομάδα. Στόχος είναι και η 5η (και η 6η θέση αν η Ισπανία είναι στην 5άδα), που οδηγεί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 (θα φιλοξενηθεί στην Ιβηρική).

18138313

(Αγκαλιά της Σπανού με τη Νικολοπούλου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η αναμέτρηση της κόρης του Παναγιώτη Φασούλα με την ανιψιά του Βαλερί Τιχονένκο, 30 χρόνια μετά τον τελικό του Ευρωμπάσκετ και την κόντρα των δύο μεγάλων άσσων του παρελθόντος.

18138164

(Η Φασούλα προσπαθεί να σταματήσει την Μπεγκλόβα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Αποκλείστηκε η πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η μεγάλη έκπληξη των αγώνων ήταν ο αποκλεισμός της εθνικής ομάδας της Σερβίας, πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2015, από τη Λετονία, που θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στους «8».

18136942

(Μεγάλη πρόκριση της Λετονίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

4.Γαλλία-Σλοβακία (21.30)

Το ζευγάρι 1 διασταυρώνεται στη συνέχεια (ημιτελικά και αγώνες 5-8) με το 2 και αντίστοιχα το 3 με το 4.