F1: Μεγάλη νίκη του Βάλτερι Μπότας στην Αυστρία (vid)

Ο Βάλτερι Μπότας κέρδισε στο Grand Prix της Αυστρίας Reuters/Dominic Ebenbichler

Ο Βάλτερι Μπότας πανηγύρισε τη 2η νίκη της καριέρας του στην Αυστρία. Με εντυπωσιακή εκκίνηση κέρδισε τον Φέτελ, που έμεινε 2ος και τον Ρικιάρντο (3ο). Ο Λιούις Χάμιλτον εκκινώντας από την 8η θέση, μπόρεσε να τερματίσει 4ος και παραμένει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1.

Η εκκίνηση ήταν το πρώτο σημείο του αγώνα, που καθόρισε και την εξέλιξη του. Ο Βάλτερι Μπότας έκανε σχεδόν το τέλειο ξεκίνημα από την pole position (εξετάστηκε η πιθανότητα ακόμη και για αντικανονική εκκίνηση) παίρνοντας κεφάλι από την αρχή.

2017 07 09T120550Z 1121441168 RC12E6A2AA10 RTRMADP 3 MOTOR F1 AUSTRIA

(Εκπληκτική εκκίνηση του Βάλτερι Μπότας με τη Mercedes - Πηγή: Reuters / Dominic Ebenbichler)

Λίγο πιο πίσω ο Κβίατ προκάλεσε σύγκρουση με το μονοθέσιο του Αλόνσο και στη συνέχεια του Φερστάπεν, που έδωσε τη δυνατότητα στον Χάμιλτον να ανεβεί αμέσως στην 6η από την 8η θέση.

2017 07 09T121403Z 111470607 RC1891AAA3F0 RTRMADP 3 MOTOR F1 AUSTRIA

(Η τριπλή σύγκρουση στην εκκίνηση - Πηγή: Reuters / Dominic Ebenbichler)

Η εγκατάλειψη του Μαξ Φερστάπεν ήταν η 5η σε 7 αγώνες και απογοήτευσε τους περίπου 10 χιλιάδες Ολλανδούς, που ταξίδεψαν στην Αυστρία, «έδρα» της Red Bull για να υποστηρίξουν τον συμπατριώτη τους.

Η αλλαγή των ελαστικών ήταν το 2ο κομβικό κομμάτι του αγώνα. Ο Χάμιλτον μπήκε στον 32ο γύρο βάζοντας ultra soft, ο Φέτελ στον 35ο για super soft και ο Μπότας στον 42ο. Ο Φινλανδός έμεινε μπροστά από τον Φέτελ, ενώ ο Χάμιλτον ανέβηκε 4ος, μπροστά από τον Ραϊκόνεν, που άντεξε με ultra soft μέχρι τον 45ο γύρο.

Ο Χάμιλτον έκανε τον ένα γύρο, πιο γρήγορο από τον άλλο, σπάζοντας το ρεκόρ πίστας του Μίκαελ Σουμάχερ από το 2003, όμως προς το φινάλε του αγώνα άρχισε να έχει πρόβλημα στα ελαστικά.

Μπαίνοντας στους τελευταίους 10 γύρους είχαμε δύο μεγάλες μάχες μέχρι τον τερματισμό. Ο Φέτελ πίεσε τον Μπότας για την πρωτιά και ο Χάμιλτον τον Ρικιάρντο για να ανεβεί στο βάθρο, με τις διαφορές κάτω από το δευτερόλεπτο. Μόνον ο Χάμιλτον κατάφερε να κάνει προσπάθεια, αλλά δεν προσπέρασε, όπως και ο Φέτελ τον Μπότας. Ο Φινλανδός είδε πρώτος την καρό σημαία, με διαφορά λίγο παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο.

2017 07 09T133101Z 1089528538 RC14C6243310 RTRMADP 3 MOTOR F1 AUSTRIA

(Ο Μπότας πανηγυρίζει πάνω στο μονοθέσιό του - Πηγή: Reuters / Dominic Ebenbichler)

Στην βαθμολογία πλέον του πρωταθλήματος των οδηγών ο Φέτελ έχει 171 βαθμούς, ενώ ο Χάμιλτον στους 151 είχε τη μικρότερη δυνατή απώλεια (εκκινώντας από την 8η θέση λόγω της τιμωρίας). Στην εξίσωση όμως μπαίνει πλέον και ο Μπότας ανεβαίνοντας στους 136.