Wimbledon 2017: H 4άδα των γυναικών με σούπερ ματς Κόντα-Χάλεπ (vid)

Βγήκαν τα ζευγάρια των ημιτελικών των γυναικών στο Wimbledon Reuters / Tony O Brien

Στην τελική ευθεία μπήκε το τουρνουά Wimbledon με το καταπληκτικό ματς Κόντα-Χάλεπ να «σφραγίζει» τα προημιτελικά των γυναικών. Η Βρετανίδα Κόντα έγραψε ιστορία στα Λονδρέζικα κορτ φτάνοντας στους 4. Σειρά παίρνουν οι άντρες, με το Τζόκοβιτς να περνά στα προημιτελικά.

Έγραψε ιστορία η Κόντα σε σούπερ προημιτελικό

Στους άνδρες η αναμέτρηση του Μίλερ με το Ναδάλ και ο αποκλεισμός του Ισπανού είναι η κορυφαία μέχρι τώρα στο τουρνουά. Στις γυναίκες τον «τίτλο» κερδίζει ο προημιτελικός της Κόντα με τη Χάλεπ, που κρίθηκε σε ματς 2.38 ωρών.

2017 07 11T180315Z 321224257 RC15BB008240 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Καταπληκτικό ματς Κόντα-Χάλεπ - Πηγή: Reuters / Tony O'Brien)

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν σε τάι-μπρέικ. Στο 1ο σετ η Χάλεπ προηγήθηκε με break στο 2ο game με 3-0 και 4-1, αλλά η Κόντα γύρισε το ματς και το πήγε στο τάι-μπρέικ. Έχοντας 1 στα 3 break points η Κόντα έχασε τελικά με 7-6 σε 51 λεπτά.

2017 07 11T174152Z 1378077600 RC19E289FEF0 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Η Χάλεπ πήρε το πρώτο σετ - Πηγή: Reuters / Matthew Childs)

Με το ίδιο σκορ (7-6) κρίθηκε και το 2ο σετ σε 59 λεπτά, με τις δύο αθλήτριες να κρατάνε το σερβίς τους (και πάλι η Κόντα είχε 0/4 break points), με τη Βρετανίδα πρωταθλήτρια να ισοφαρίζει σε 1-1.

2017 07 11T170807Z 1320541981 RC15C7F25C70 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Στο τάι μπρέικ και το 2ο σετ, αυτή τη φορά υπέρ της Κόντα - Πηγή: Reuters / Matthew Childs)

Το υψηλού επιπέδου τέννις συνεχίστηκε και στο τελευταίο σετ, με την Κόντα να κάνει ένα και καθοριστικό break στο 2-2 και να κερδίζει 6-4. Η Χάλεπ έχει πάντως δικαιολογημένα παράπονα για τον τελευταίο πόντο, που έστειλε την μπάλα στο φιλέ, αφού κάποια γυναίκα από την κερκίδα φώναξε και την μπέρδεψε θεωρώντας ότι ήταν άουτ (το σκορ ήταν 40-15).

(Πηγή: You Tube / Wimbledon)

Η Γιοχάνα Κόντα έγινε η πρώτη Βρετανίδα, που θα βρεθεί σε ημιτελικό του Wimbledon μετά την Βιρτζίνια Γουέιντ το 1978. Τότε ήταν η Αμερικανίδα Κρις ¨Εβερτ, που πήγε στον τελικό. Αμερικανίδα, τη Βένους Γουίλιαμς θα αντιμετωπίσει και η Κόντα. Τελευταίος τελικός για Βρετανίδα ήταν το 1977, με τη Γουέιντ να κερδίζει την Ολλανδή Στούβε.

Η Σιμόνα Χάλεπ έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί και στο ν.1 της παγκόσμιας κατάταξης, όπου πλέον θα βρεθεί η Καρολίνα Πλίσκοβα (παρά την αποτυχία της στο τουρνουά).

Οι άλλοι προημιτελικοί

Με όπλο της το καλό σερβίς, η Βένους Γουίλιαμς δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λετονή Γιέλενα Οσταπένκο και με 2-0 σετ (6-3, 7-5) πέρασε στα ημιτελικά του Wimbledon. Εκεί όπου πέρυσι έχασε από την Κέρμπερ.

Στον 100ο αγώνα της στο Λονδρέζικο τουρνουά η Γουίλιαμς είχε την απαραίτητη εμπειρία και ποιότητα, απέναντι στην ενθουσιώδη 20χρονη νικήτρια του Roland Garros, που όμως έκανε πολλά λάθη στις απαντήσεις της στα χτυπήματα της Αμερικανίδας για να χάσει για πρώτη φορά μετά από 11 ματς.

2017 07 11T150930Z 1004076511 RC189F982400 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Συγχαρητήρια της Οσταπένκο (δ.) στη Γουίλιαμς - Πηγή: Reuters / Tony O'Brien)

Ο ημιτελικός των αουτσάιντερ

Η Γκάμπι Μουγκουρούθα έχει επανέλθει δριμύτερη στα κορτ. Μετά τον αποκλεισμό της Αντζελίκ Κέρμπερ (ν.1) στον κόσμο, η Ισπανίδα έχει την ψυχολογία για να πάει ψηλά.

Η Ρωσίδα Κουζνετσόβα παρότι είναι στο ν.8 στον κόσμο δεν είχε την παραμικρή αντίδραση, χάνοντας 6-3, 6-4 με τη Μουγκουρούθα να συμμετέχει στον 3ο ημιτελικό Grand Slam στην καριέρα της (2015 Wimbledon, 2016 Roland Garros).

2017 07 11T141229Z 758064089 RC1A528D8F70 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Εύκολη νίκη γαι τη Μουγκουρούθα (αρ) - Πηγή: Reuters / Toby Melville)

Ο αντίπαλος της θα είναι η μοναδική «μη αξιολογημένη» που συνεχίζει, η Σλοβάκα Ριμπαρίκοβα που κέρδισε 2-0 σετ (6-3, 6-3) και την Αμερικανίδα Βαντεβέγκε (ν.25).

Το ματς διακόπηκε λίγο μετά τις 18.00 λόγω βροχής (στο 2ο σετ και το σκορ στο 2-2) και μεταφέρθηκε από το court 1 στο κεντρικό court, όπου η οροφή είχε κλείσει από νωρίς. Η διακοπή έκανε μάλλον κακό στην Αμερικανίδα, που δεν βρήκε ρυθμό και έχασε εύκολα από την εκπληκτική Σλοβάκα, που είναι στο ν.87.

Η Ριμπαρίκοβα δεν έφτασε ποτέ πιο μακριά από τον γ γύρο (US Open 2008, 2009 και στο Wimbledon το 2015 - όλες τις άλλες φορές μετρά 8 αποκλεισμούς από το 2008) και η καλύτερη θέση της ήταν το ν.31 τον Αύγουστο του 2013.

2017 07 11T185449Z 658003736 RC18F94A6060 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Η Ριμπαρίκοβα δεν πιστεύει ότι πέρασε στα ημιτελικά - Πηγή: Reuters / Andrew Couldridge)

Έκλεισε η 8άδα των ανδρών με Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δηλώνει αναγεννημένος στο Λονδίνο και το απέδειξε και στον δ γύρο, απέναντι στο Γάλλο Μαναρινό.

2017 07 11T133024Z 2131382105 RC150A441550 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Θριαμβευτικά στους 8 ο Νόβακ Τζόκοβιτς - Πηγή: Reuters / Tony O'Brien)

Ο Νόλε κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ (6-2, 7-6, 6-4) και ακόμη δεν έχει χάσει σετ από αντίπαλο του στο τουρνούα. Μετά τον αποκλεισμό του Ράφα Ναδάλ από τον Μίλερ, η 8άδα έχει τρεις διεκδικητές και δυνητικά μια ακόμη μεγάλη αναμέτρηση Φέντερερ-Τζόκοβιτς.

«Ευνοημένος» μοιάζει ο κάτοχος του τροπαίου, Άντι Μάρεϊ, που δε θα αντιμετωπίσει λογικά πρόβλημα να φτάσει μέχρι τον τελικό.